Приказката свърши! България аут от Евроволей 2021 след изключителна драма срещу Швеция🏐

Приказката за волейболистките от националния отбор на България на Европейското първенство в Пловдив свърши! След страхотното представяне в груповата фаза, момичетата на селекционера Иван Петков отстъпиха по изключително драматичен начин на приятната изненада Швеция с 2:3 (25:12, 21:25, 22:25, 25:14, 17:19) във втория 1/8-финал на Евроволей 2021, игран тази вечер игран пред над 3000 зрители в зала "Колодрума" в Пловдив.

Нидерландия се справи с Германия и чака България на 1/4-финал в Пловдив🏐

Сред ВИП гостите на мача ще бъдат легендата на българския футбол Христо Стоичков и президентът на Европейската волейболна конфедерация (CEV) Александър Боричич.

50 България аут от Евроволей 2021 след изключителна драма срещу Швеция

Така участието на България на шампионата и амбициите за постигането на нещо повече приключват до тук. Това може да се определи като крачка назад от Евроволей 2019, когато България игра на 1/4-финалите.

От друга страна Швеция продължава да пише историята си, като за първи път се класира за 1/4-финалите на турнира. Там шведките ще играят с Нидерландия, която по-рано днес надделя над Германия с 3:1 гейма в първия 1/8-финал в Пловдив. Този мач ще бъде във вторник (31 август) от 20,30 часа.

В началото на първия гейм България бързо поведе с 4:0 след две грешки на шведките последвани от контра и блокада на капитанката Елица Василева, което накара треньорът на "тре кронур" Еторе Гуидети да вземе тайм-аут. Въпреки това, разликата продължи да расте до 7:1 след пусната топка на разпределителката Лора Китипова. Независимо от усилията на Швеция, българските "лъвици" запазиха преднината си до 11:4 след страхотна атака на Ели Василева. Преднината на България стана 14:5 след нови мощни атаки на Емилия Димитрова и Ели Василева. Резултатът стана 18:7 след силни изяви при мрежата на Христина Вучкова. България запази предимството си до 22:12 след атака в аут на Изабел Хаак и контраатака-пайп на Гергана Димитрова, след което спокойно спечели гейма с 25:12 след нова атака на Гергана Димитрова, контра на Нася Димитрова и грешка на шведките.

Втората част тръгна равностойно до 3:3, след което Швеция дръпна с 6:3 след няколко грешки от неразбирателство в българския тим. Разликата нарасна до 8:4 след ас на Изабел Хаак, което принуди Иван Петков да поиска прекъсване. Постепенно България намали пасива си до 11:10 след две поредни страхотни атаки от краче на Нася Димитрова. Шведките си върнаха преднината при 15:11 след атака в аут на Емилия Димитрова и контра от втора линия на Анна Хаак. "Лъвиците" отново намалиха до 17:15 след две грешки на шведските волейболисти и страхотна атака на Ели Василева. Шведките си върнаха предимството при 22:17 при сервис на резервата София Андерсон. Блокада на Нася Димитрова, силна контра на Ели Димитрова и ас на Емилия Димитрова - 22:20 и тайм-аут за Еторе Гуидети. В крайна сметка Швеция затвори гейма в своя полза при 25:21 след нова успешна атака на Изабел Хаак и изравни на 1:1.

В началото на третия гейм Швеция поведе с 2:0 след технично отиграване на разпределителката Вилма Андерсон и блокада на Анна Хаак, но България веднага обърна до 3:2 след атака на Гергана Димитрова последвана от контра и страхотен блок на Христина Вучкова. Играта на двата тима продължи равностойно до 9:9, след което българските "лъвици" дръпнаха с 11:9 след две отлични блокади на Лора Китипова и Христина Вучкова. Шведките веднага изравниха при 11:11, но България моментално си върнаха предимството при 13:11 след грешки на скандинавките. Разликата стана 15:12 след контра през центъра на Вучкова, а след това 17:13 след успешни атаки на Емилия Димитрова и Ели Василева. "Тре кронур" намали изоставането си 19:18 след атака и ас на Александра Лазич, което накара Иван Петков да вземе прекъсване. Атака в аут на Елица Василева и 19:19. Равенството се запази до 22:22, след което Швеция поведе с 23:22 след технично пускане на Изабел Хаак. Контра блок-аут на Александра Лазич и геймбол за шведките - 24:22. Атака на резервата Анна Хелвиг - 25:22 и 2:1 за Швеция.

Четвъртата част стартира добре за българките момичета, които поведоха с 3:2 след ас на Лора Китипова и контраатака на Гергана Димитрова. Атака на Изабел Хаак и ас на Вилма Андерсон и 3:3. Играта продължи равностойно до 7:7, след което България дръпна с 9:7 след грешка от сервис на Изабел Хаак и успешна контра на Гергана Димитрова. Разликата стана 11:8 след страхотна блокада на Лора Китипова. Силна контра на Ели Василева от втора линия и 12:8. Преднината на България стана 15:9 след атака в аут на Изабел Хаак и блокада на Христина Вучкова. Резултатът стана 19:11 след нов блок на Вучкова и страхотна контра от втора линия на Гергана Димитрова. България запази предимството си и спечели гейма с 25:14 след нов блок на Христина Вучкова, с което вкара срещата в решаващ тайбрек.

Петият решителен гейм започна равностойно до 2:2, след което България поведе с 4:2 след две отлични блокади на Христина Вучкова, което принуди треньорът на Швеция Еторе Гуидети да вземе тайм-аут. Шведките успяха да изравнят при 5:5 след две блокади и дори излязоха напред в резултата с 6:5 след грешка на Елица Василева. Блок-аут на Емилия Димитрова и контраатака от краче на Нася Димитрова и 7:6 за българските "лъвици". Невероятна блокада на Елица Василева и 8:6 за България. Блок-аут на Изабел Хаак и успешна блокада на Анна Хаак и 8:8. България отново поведе при 11:9 след грешка на шведките и пореден успешен блок на Христина Вучкова. Швеция за пореден път стигна до равенство при 13:13. Борбата за всяка топка и точка продължи до 17:17 като двата тима изпуснаха и по два мачбола. В крайна сметка Швеция спечели тайбрека с 19:17 след атака на Изабел Хаак и контра на Александра Лазич, а с това и мача с 3:2.

Елица Василева, Гергана Димитрова и Емилия Димитрова станаха най-резултатни за българския тим съответно със 17, 16 и 15 точки. Христина Вучкова добави още 14 точки, от които цели 8 блока!, но и това не бе достатъчно за успеха.

За шведките Изабел Хаак заби 26 точки (1 блок, 2 аса и 38% ефективност в атака) за победата. А Александра Лазич добави още 16 точки (1 ас, 37% ефективност в атака и 49% позитивно посрещане) за успеха.

БЪЛГАРИЯ - ШВЕЦИЯ 2:3 (25:12, 21:25, 22:25, 25:14, 17:19)

БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 5, Емилия Димитрова 15, Елица Василева 17, Гергана Димитрова 16, Христина Вучкова 14, Нася Димитрова 12 - Жана Тодорова-либеро (Ева Янева, Петя Баракова, Александра Миланова)

Старши треньор: ИВАН ПЕТКОВ

ШВЕЦИЯ: Вилма Андерсон 3, Изабел Хаак 26, Александра Лазич 16, Анна Хаак 13, Линда Андерсон 6, Далила-Лили Топич 3 - Софи Сьоберг-либеро (София Андерсон, Ребека Лазич 1, Анна Хелвиг 1, Диана Лундвал)

Старши треньор: ЕТОРЕ ГУИДЕТИ.

Снимки: CEV.EU