Драма и два обрата в Будапеща, но радостта е за Йънг Бойс

Йънг Бойс се класира за груповата фаза на Шампионската лига. Швейцарският тим елиминира драматично Ференцварош, след като спечели и реванша в Будапеща с 3:2. Мачът беше много драматичен. Йънг Бойс поведе, домакините направиха обрат, но през второто полувреме бяха тотално надиграни. Те останаха с 10 човека в 64-ата минута, а малко по-късно гостите пропуснаха дузпа, но въпреки това заслужено стигнаха до крайния успех.

Преди седмица Йънг Бойс взе минимална преднина в Берн, въпреки че повече от час игра с човек по-малко. Тогава и двата гола за Ференцварош вкара Франк Боли, а второто му попадение в 82-ата минута значително увеличи шансовете на унгарския първенец за краен успех.

В отсъствието на контузения Токмак Нгуен старши треньорът на "Фради" Петер Щьогер пусна в предни позиции до Боли новото попълнение Райън Ммае. Мюрто Узуни и Кристоф Закариесен пък действаха по двата фланга.

За Йънг Бойс в атака стартираха Джордан Сибачу и Мешак Елиа. Кристиан Фаснахт, Венсан Сиеро, Кристофър Мартинс и Никола Нгамалеу оформиха халфовата линия на гостите.

Още в 4-ата минута Сиеро центрира от корнер, а защитникът Цесигер беше оставен непокрит в наказателното поле и с глава откри резултата. Домакините обаче не се стъписаха и реагираха бързо. В 11-ата минута Ммае получи шанс да изравни, но стреля покрай вратата. Вратарят на Йънг Бойс Давид фон Балмос пък спаси удар на Узуни.

Изравняването дойде в 18-ата минута. Ммае проби по лявото крило и центрира остро, Фон Балмос успя да избие, но право на крака на Винго, който от няколко метра изравни. малко по-късно много силен удар на Куентин Масейраш накара публиката на "Групама Арена" да изтръпне, но топката се отби от гредата и излезе в аут.

В 27-ата минута Ференцварош излезе напред с гол, който много приличаше на този на Йънг Бойс. Центрирането от корнер беше на Узуни, а Ммае отклони топката с глава и тя стана неспасяема за Фон Балмос - 2:1. До почивката гостите взеха инициативата, но не можаха да стигнат до чисто положениа пред вратата на Денес Дибуш.

Втората част започна с пропуск на Фаснахт, а след него и Сибачу не уцели вратата от удобна позиция. В 56-ата минута Елиа напредна и намери на няколко метра от вратата Фаснахт, който този път не сгреши за 2:2.

Йънг Бойс не спря да атакува. В 63-ата минута гредата спаси Ференцварош след удар от малък ъгъл на Нгамалеу. Минута по-късно домакините останаха с 10 човека заради червен картон на Айса Лайдуни. Швейцарците вдигнаха още повече темпото. В 70-ата минута Винго закъсня да спре Нгамалеу и го фаулира в наказателното поле. Сибачу обаче пропусна дузпата, а намесата на Дибуш остави живи шансовете на Ференцварош да се добере поне до продължения.

В оставащото време унгарците нямаха друг избор и рискуваха. Нито веднъж обаче те не успяха да излязат на голова позиция. Гостите в няколко ситуации можеха да вкарат трети гол и да решат всичко. Това стана в 93-ата минута, когато резервата Феликс Мамбимби изскочи зад защитата и с удар в далечния ъгъл сложи точка на спора.

Жребият за групите на Шампионската лига е в четвъртък, а ден по-късно Ференцварош ще научи съперниците си в груповата фаза на Лига Европа.