Карч Кирали е кралят на волейбола🏆🏐🥇

Карч Кирали е кралят на волейбола🏆🏐🥇

Волейболистките от националния отбор на САЩ спечелиха историческа титла на Олимпийските игри в Токио, след като победиха основните си съперници - Сърбия (3:0) и Бразилия (3:0) в решителни мачове на Олимпиадата. Начело на тима бе 60-годишната легенда Карч Кирали.

САЩ взе реванш от Бразилия и спечели историческа първа олимпийска титла🏐🇺🇸
САЩ взе реванш от Бразилия и спечели историческа първа олимпийска титла🏐🇺🇸

Той е единственият в света, станал олимпийски шампион както във волейбола в зала (два пъти - Лос Анджелис 1984 и Сеул 1988), така и в плажния волейбол (Атланта 1996) След настоящия триумф постижението му едва ли ще бъде подобрено от някой.

Карч Кирали: Целта не беше да се помогне на Карч да спечели 4-и медал, а Карч да помогне на САЩ да станат олимпийски шампиони
Карч Кирали: Целта не беше да се помогне на Карч да спечели 4-и медал, а Карч да помогне на САЩ да станат олимпийски шампиони

"Аз не съм човек, който живее в миналото. Винаги се стремя към следващата цел. Правил съм това през целия си живот. Сега мисля за това как мога да направя женския отбор на САЩ отбор номер едно в света", сподели Кирали през 2017 година, когато разказа за тайната на успеха си. Тогава неговият отбор вече бе световен шампион (2014) и бронзов медалист от Олимпиадата в Рио 2016.

Много велики играчи в миналото са се опитвали да станат треньори. Например баскетболистът Меджик Джонсън или хокеистът Уейн Грецки, но те не успяха. Кирали не е мислил за треньорска кариера, но съпругата му Джена го убедила. Училищният отбор на техния син губи един след друг мачовете си и тя казва на Карч, че трябва да помогне. Четири години по-късно те стават шампиони на своята лига. "Синовете ми ме подтикнаха към треньорството. Играейки с тях, осъзнах, че мога да науча нещо от младите хора", казва той в интервю за Los Angeles Times.

Самият Кирали е син на унгарски емигрант, избягал от комунистическия режим през 1956 година Лашло Кирали играе в младежкия национален отбор на Унгария, а впоследствие в Калифорния учи за лекар и играе плажен волейбол с 11-годишния си син.

На 16-годишна възраст Карч започва активно да играе в зала и по-късно става част от легендарния отбор на САЩ, който спечелва две поредни олимпийски злата. Второто е особено ценно - американците го спечелват на Олимпиадата през 1988-а срещу отбора на СССР, който пропусна игрите през 1984 година заради бойкот. В Сеул съперниците се срещнаха на финала и "Stars and Stripes" спечелиха с 3:1. Същата година Карч е обявен за най-добрия волейболист в света. Той се отличаваше с изключителна техника, отлична защита и посрещане, както и скорост в атака.

"Сблъсъците със СССР не се забравят. Освен това бяхме съперници само на терена, но в живота бяхме приятели. Всички руснаци са хубави хора. Играхме много в Съветския съюз, те редовно идваха на мачовете в САЩ. Как да не помним Савин, Зайцев. Или Раймонд Вилде. Имаше и други страхотни играчи. Отнасяхме се един към друг с голямо уважение. И след края на турнирите, като правило, пиехме по чаша или две водка заедно. Те се справяха по-добре. Което е естествено", казва Кирали в интервю за руска медия.

Той беше капитан на отбора на Олимпиадата през 1988 година, след което се оттегля от националния отбор, а на негово място идва приятелят му Стив Тимънс. След това Карч завладява Европа, като подписва двугодишен договор с италианския Равена. Негови съотборници бяха Андреа Гардини, Андреа Сарторети, Фабио Вуло, Вигор Боволента. В два сезона те спечелиха първенството на Италия, Купата на Италия, световното клубно първенство и европейската купа.

След това Карч се връща в родината си и към първата си любов - плажния волейбол. Негов партньор става Кент Стефс, със седем години по-млад. Играят успешно в Световния тур и се класират за Олимпиадата през 1996-а в Атланта. В плейофите Кирали и Стефс побеждават два американски тандема, за да станат първият олимпийски шампион по плажен волейбол.

През 2001 година Международната федерация по волейбол обявява Карч Кирали и кубинката Регла Торес за най-добрите волейболисти на 20-ти век. На световното първенство през 2010-а те се срещат на терена като помощник-треньори. Дъг Бил убеждава Карч да се присъедини към треньорския щаб на Хю МакКъчън. През 2012 година Кирали става негов наследник.

80 Волейболният финал при жените: Бразилия - САЩ

"Повечето мъжки отбори сега следват същия стил. Не ми харесва. В женския волейбол има променливост, свобода на действие и мислене", обяснява Кирали.

След като извежда волейболистките до бронзовия медал на Олимпиадата през 2016 година, той става един от малкото хора, които са спечелили олимпийски медали както като играчи, така и като треньори. Това са китайката Пън Лан, бразилецът Бернардо Резенде и руснакът Юрий Чесноков.

"Ролята на треньор определено е по-трудна. Като играч трябва само да се стараеш да се представиш добре и да бъдеш добър съотборник. Като треньор обаче имате много по-голяма отговорност. Това ме накара да уча активно. Създавам атмосфера в отбора, която позволява на всеки да бъде най-добрата версия на себе си. Трябва да ценим работата. А рискът и грешката са най-добрият начин за ускоряване на учебния процес."

В Токио неговият отбор печели 7 от 8-те мача, като се препъна само в мача от груповата фаза с рускините (0:3), в който основният диагонал Джордън Томпсън получи контузия. След финала с Бразилия Кирали едва сдържа сълзите си.

"Сега емоциите са още по-силни, отколкото когато бях играч, защото тогава станах шампион от първия опит. А сега бяхме загубили златото в Рио. Когато преодолеете трудностите, вкусът и усещането за победа стават още по-специални и приятни", призна Кирали.

Що се отнася до броя на медалите, той вече е задминал Пън Лан, а златото в плажния волейбол го прави крал на волейбола. Между другото, фамилията му Кирали в превод от унгарски означава "крал".

Алмаз Хайров, БО Спорт

Превод: BGvolleyball.com

Последвайте каналите ни в:

Още от Волейбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти