Balkan Grand Prix 6

САЩ взе реванш от Бразилия и спечели историческа първа олимпийска титла🏐🇺🇸

Волейболистките от националния отбор на САЩ спечелиха за първи път олимпийска титла в историята си. Момичетата на легендарния Карч Кирали надиграха категорично Бразилия с 3:0 (25:21, 25:20, 25:14) в големия финал на женския турнир на Олимпиадата в Токио 2020, игран тази сутрин в зала "Ариаке Арена".

80 Волейболният финал при жените: Бразилия - САЩ

Така САЩ взеха своебразен реванш за двата загубени финали от "Селесао" на Игрите в Пекин 2008 и Лондон 2012 и спечелиха олимпийската титла за първи път в историята след 4 загубени финала до момента. Постижението е уникално и за Карч Кирали, който е двукратен олимпийски шампион като играч със САЩ (б.р. Лос Анджелис 1984 и Сеул 1988) и веднъж в плажния волейбол от Атланта 1996.

От друга страна това е първи загубен олимпийски финал за Бразилия, която остана със сребърните медали. Освен двете титли от 2008-а и 2012-а, "Селесао" има и две бронзови отличия.

По-рано днес сребърните медалистки от Рио 2016 от Сърбия грабнаха бронза след победа над Република Корея с 3:0 гейма.

Първата част започна отлично за САЩ, които набързо поведоха с 4:0, което пък накара селекционерът на Бразилия Зе Роберто да вземе тайм-аут. Постепенно "Селесао" успя да намали до 7:6 след атака на Фе Гарай и грешка на Андреа Дрюс, но американките си върнаха преднината при 11:7 след грешка на Карол Гатас и пусната топка на Джордън Ларсън. Бразилките отново стопиха изоставането си до 15:14 след технично отиграване на Габи Гимараеш и грешка в атака на Дрюс. Последваха две успешни атаки на Ларсън и атака в аут на Гатас и 18:14 за САЩ. Играта продължи точка за точка до 21:17 след атака на Мишел Бартч-Хейкли, след което последва ас на влязлата като резерва за САЩ Кимбърли Хил. В крайна сметка момичетата на Карч Кирали спокойно спечелиха първия гейм с 25:21 след нова технична атака на Бартч-Хейкли.

В началото на втория гейм Бразилия дръпна с 2:0 след атака на Розамария Монтибелер и единична блокада на Карол Гатас. САЩ успяха да изравнят при 4:4 след нова атака на Андреа Дрюс и грешка на Розамария, след което дори поведоха с 6:4 след ас на Мишел Бартч-Хейкли и блок на Хейли Уошингтън. Постепенно разликата нарасна до 12:8 след атака през центъра на Фолюк Акинрадево и технично пускане на Дрюс. Преднината на САЩ дори стана 16:9 след нова отлична изява при мрежата на Уошингтън и грешки в атака на Фе Гарай и Карол Гатас. Резултатът стана 18:9 след нова атака в аут на Фе Гарай и отлична блокада на Уошингтън. "Селесао" успя постепенно да стопи пасива си до 20:16 след силни изяви на Габи Гимараеш и Фе Гарай. Въпреки усилията на бразилките да стигнат до равенство, САЩ запази преднината си и затвори гейма в своя полза при 25:20 след грешка от сервис на Ана Каролина Да Силва.

Третата част тръгна напълно равностойно до 4:4, след което Бразилия поведе с 6:4 след сервис в аут на Хейли Уошингтън и контра блок-аут на Габи Гимараеш. Блок-аут на Джордън Ларсън и успешна блокада на Фолюк Акинрадево и 6:6. Американките дори дръпнаха с 10:7 след отлични изяви на Мишел Бартч-Хейкли. Разиката набъбна до 13:7 след успешни атаки на Андреа Дрюс и Акинрадево, а след това до 15:8, което накара Зе Роберто да вземе тайм-аут. Въпреки това, предимството на САЩ продължи да расте до 20:11. Така американките спокойно спечелиха гейма с 25:14 след атака на Джордън Ларсън, а с това финала с 3:0 и първата си олимпийска титла в историята си.

Най-полезни за новите олимпийски шампионки станаха Андреа Дрюс (1 блок и 58% ефективност в атака) и Мишел Бартч-Хейкли (2 блока, 1 ас, 37% ефективност в атака и 45% позитивно посрещане) с 15 и 14 точки за победата.

За тима на Бразилия Фе Гарай (1 блок, 40% ефективност в атака и 38% позитивно посрещане) и Габи Гимараеш (31% ефективност в атака и 100% позитивно посрещане!) завършиха с 11 и 10 точки.

БРАЗИЛИЯ - САЩ 0:3 (21:25, 20:25, 14:25)

БРАЗИЛИЯ: Фернанда Макрис, Розамария Монтибелер 8, Фе Гарай 11, Габи Гимараеш 10, Карол Гатас 3, Ана Каролина Да Силва 3 - Камила Брайт-либеро (Роберта Ратцке, Наталия Перейра 4, Ана Кристина Менезеш, Ана Корея)

Старши треньор: ЖОЗЕ "ЗЕ" РОБЕРТО ГИМАРАЕШ

САЩ: Джордин Пултър 1, Андреа Дрюс 15, Джордън Ларсън 12, Мишел Бартч-Хейкли 14, Хейли Уошингтън 8, Фолюк Акинрадево 5 - Джъстин Уонг-Орантс-либеро (Кимбърли Хил 1)

Старши треньор: КАРЧ КИРАЛИ.