Барса разби Юве и вдигна трофея “Жоан Гампер”

Барселона записа престижна победа в генералната си репетиция преди началото на сезона в Ла Лига. В традиционния приятелски мач за трофея “Жоан Гампер” каталунците победиха с 3:0 италианския Ювентус. Срещата се игра на стадион “Йохан Кройф” в Сант Жоан Деспи, като играчите на Роналд Куман стигнаха до успеха с голове на Мемфис Депай в 3-ата, Мартин Брайтуейт в 57-ата и Рики Пуч в 92-ата минута на двубоя и спечелиха този трофей за 44-и път. Торинци също имаха силни моменти в мача и можеха да постигнат и по-добър резултат, ако не бяха блестящите намеси на вратаря Нето, който отчая нападателите на гостите с добрите си намеси.

Треньорът на Барса Роналд Куман бе избрал да започне мача с Антоан Гризман, Мемфис Депай и Мартин Брайтуейт в атака, а в средата разчиташе на Юсуф Демир, Серхио Бускетс и Сержи Роберто.

Масимилиано Алегри пък бе предпочел да заложи в стартовата единайсеторка на Кристиано Роналдо, Алваро Мората и Хуан Куадрадо в предни позиции. В халфовата линия играта движеха Аарън Рамзи, Родриго Бентанкур и Федерико Бернардески.

Барселона поведе още с първата си по-добра атака в мача. В 3-ата минута домакините се възползваха от груба грешка при подреждането в отбраната на Юве, Демир пусна извеждащ пас за Мемфис Депай, който остана очи в очи с вратаря отбеляза за 1:0.

Каталунците имаха нова добра въможност в 7-ата минута, когато Сержиньо Дест напредна на скорост отдясно и стреля опасно, но покрай вратата.

В 9-ата минута Депай опита интересен шут от фаул отляво на наказателното поле, но топката премина над напречната греда.

Юве стигна до първата си голова възможност в 15-ата минута. Тогава Мората задържа в пеналта и подаде за непокрития Роналдо, който стреля в близкия ъгъл, но Нето спаси.

Последва нов шанс за Барса в 19-ата минута, но Гризман от фаул стреля над вратата.

В 21-ата минута домакините можеха да удвоят, но първо удар на Депай бе спасен от Шчесни, а след това Юсуф Демир прати топката във вратата, но голът не бе зачетен заради засада.

След това в 29-ата минута отново Демир отне топката от Матия Де Шилио, нахлу в наказателното поле и стреля по земя, но Шчесни спаси.

В 32-ата минута гостите организираха една от малкото си добри атаки до момента. Роналдо задържа на границата на пеналта и върна към Де Шилио, който пробва бомбен шут, но на сантиметри от вратата.

Пет минути по-късно отново стана горещо пред Шчесни. Брайтуейт бе изведен сам срещу вратаря, ударът му бе спасен, но Гризман вкара при добавката. И този път голът не бе зачетен заради засада, каквато обаче повторенията показаха, че не е имало.

Веднага след това пък италианците стигнаха до най-добрата си възможност в мача, а Нето се отличи с блестящо спасяване след мощен удар от воле на Мората. Три минути по-късно последва нова възможност пред испанския нападател, който бе изведен от Хуан Куадрадо, но и този път Нето отрази удара му по земя.

В добавеното време на първата част бразилският страж отново бе последна преграда пред гола след мощен шут на Роналдо от фаул.

Добрата игра на гостите продължи и в началото на втората част. В 50-ата минута Федерико Киеза стреля от границата на пеналта и отново Нето имаше решаваща намеса. При последвалия корнер и Мората не бе далеч да се разпише с глава, но топката мина до гредата.

Вместо да се стигне до изравняване, в 57-ата минута Барса удвои преднината си. Брайтуейт бе изпуснат при едно центриране от корнер и с глава простреля вратата за 2:0.

В 78-ата минута се откри нова голова възможност пред Депай, но ударът му бе спасен от Матия Перин.

Домакините довършиха съперника с трети гол в последните секунди на мача. Рики Пуч се освободи на границата на пеналта и успя да порази вратата за крайното 3:0.

В крайна сметка победата в двубоя отиде на сметката на Барселона, като за каталунците това бе последна лятна проверка преди сблъсъка с Реал Сосиедад от 1-ия кръг в Ла Лига следващата седмица. Юве има още време за подготовка за новата кампания в Серия “А”, като тимът е планирал още една контрола с Аталанта на 14 август.