Великият Янис качи Милуоки на златния трон в НБА!

Отборът на Милуоки Бъкс сложи край на 50-годишната си суша и триумфира с титлата от НБА за втори път в своята история. След редица неуспешни опити през годините, "елените" на старши треньора Майк Бъдънхолзър най-сетне превзеха трона в най-силната лига в света. Това се случи след победа със 105:98 (29:16, 13:31, 35:30, 28:21) над Финикс Сънс в решителния мач №6 от Финалите. По този начин Милуоки спечели серията с общ резултат 4-2 победи и прибави втори трофей "Лари О'Брайън" във витрината си след този през далечната 1971-а, когато отборът е воден към златото от легендите Карийм Абдул-Джабар и Оскар Робъртсън.

Днес "елените" бяха предвождани до голяма степен от друга бъдеща легенда на световния баскетбол - Янис Адетокумбо. Суперзвездата на Бъкс бе избран съвсем заслужено за MVP на Финалите, след като сложи точка на серията с невероятните 50 точки, 14 борби и 5 чадъра в мач №6. Така гръцката суперзвезда се превърна в първия играч в историята, който притежава наградите за "Най-прогресиращ играч", "Най-полезен играч на редовния сезон", "Защитник на годината" и "Най-полезен играч на Финалите".

Янис е и първият, който записва средно по поне 30 точки, 10 борби и 5 асистенции при 60% стрелба от игра във финална серия. Средните му показатели в тазгодишния спор за титлата срещу Финикс са 35.2 точки, 13.2 борби и 5.0 асистенции при 62% стрелба от полето. Янис постигна всичко това, въпреки че преди старта на Финалите не беше ясно дали изобщо ще се появи в игра до края на сезона. Той получи ужасна травма по време на четвъртия мач от серията срещу Атланта Хоукс, която обаче не му попречи, за да доминира на най-голямата сцена в световния баскетбол.

Отборът на Финикс също заслужава само и единствено комплименти за страхотното си представяне през целия сезон. Тимът на Монти Уилямс доказа, че онези 8 победи без загуба в "балона" миналата година не са плод на някакъв късмет, а на сериозен стремеж към успех и здрава работа в залата. "Слънцата" завършиха на второ място в редовния сезон, след което в плейофите елиминираха последователно тимовете на ЛА Лейкърс, Денвър Нъгетс и ЛА Клипърс. Във финалната серия обаче се прояви липсата им на опит и след три поредни поражения с малка разлика в края, Сънс ще останат поне още една година без трофей във витрината си.

Най-тъжен за баскетболните фенове е фактът, че Крис Пол отново не успя да спечели шампионски пръстен. 36-годишният плеймейкър на "слънцата" засега остава в компанията на легенди като Чарлз Баркли, Карл Малоун, Джон Стоктън, Алън Айвърсън и още, които не успяха да се докоснат до златото в кариерите си. CP3 обаче заяви след мача, че не мисли за отказване и по всяка вероятност ще направи поне още един опит за така жадувания пръстен догодина. Неговата "черна" серия, свързана със съдията Скот Фостър, обаче продължава. Крис Пол загуби 12-ия си пореден плейофен мач, който е ръководен от съдийска бригада с участието на Фостър.

Иначе, решителният двубой в спора за титлата започна по съвсем обичайния за мач с такъв заряд начин - с много грешки от двете страни. Двата отбора допускаха чести неточности в първите шест минути игра, в които Милуоки показа по-точен мерник и поведе с 10:5. "Елените" получиха и допълнителна подкрепа от своята скамейка, която се оказа ключова за изхода от първата четвърт. Резервата Боби Портис влезе от пейката и наниза две тройки, а натрупаната увереност на домакините от Уисконсин ги тласна към двуцифрена преднина още преди изтичането на откриващите 12 минути. Янис Адетокумбо и Брук Лопес оформиха крайното 29:16 в полза на Милуоки след една четвърт игра.

Финикс не се предаде току-така и отвърна със серия от 10 поредни точки за начало на втората четвърт. "Слънцата" залостиха коша си за всеки друг, който не се казва Янис Адетокумбо, и по този начин успяха да си върнат аванса в резултата въпреки тежкия старт. Крис Пол започна да диктува темпото на играта и отбеляза 10 точки в последните 5 минути от периода, за да изведе Финикс напред при 47:42 на полувремето. "Слънцата" спечелиха частта с разгромното 31:13, което напомни на събитията от мач №5, когато те тръгнаха много силно, но след това Милуоки се завърна във втората част.

Третата четвърт мина под тоталната доминация на Янис. Гръцката суперзвезда на Милуоки вкара 20 от общо 35-те точки на своя тим, а отборът му успя да забрави за 7-точковото си изоставане в началото на периода. Двубоят стигна до нов обрат, в който Милуоки поведе при 77:71, но в последните две минути от третата част Девин Букър пое диригентската палка във Финикс и осигури равенство при 77:77 преди старта на последната четвърт.

Боби Портис и Джрю Холидей държаха ситуацията под контрол за Милуоки до повторното влизане в игра на Янис четири минути след старта на решителната четвърт. Двамата донесоха двуточков аванс на "елените", преди Адетокумбо да увеличи разликата в резултата на шест точки при 90:84. Във втората половина от ключовия период Крис Мидълтън също напомни за себе си със силни изяви, които осигуриха допълнително спокойствие в редиците на Майк Бъдънхолзър.

Стрелецът на "елените" спря серия на съперника с много важен кош от средна дистанция за 102:96 при оставащи 57 секунди на часовника, а след това не сбърка при двата си опита от наказателната линия, за да вдигне разликата с още две точки за 104:96. Финикс вече не разполагаше с достатъчното време и нужните сили за обрат в двубоя и Милуоки триумфира с титлата за радост на над 17 хиляди зрители във "Файсърв Форум" и около 65 хиляди около залата.

Янис отбеляза 50-те си точки при 16/25 стрелба от игра и невероятните за него 17/19 от наказателната линия. Крис Мидълтън записа 17 точки, 5 борби и 5 асистенции, Боби Портис добави 16 точки за 23 минути от пейката, Джрю Холидей остана на борба от "трипъл-дабъл" с 12 точки, 9 борби и 11 асистенции, а Брук Лопес приключи с 10 точки и 8 овладени топки.

Крис Пол водеше Финикс със своите 26 точки и 5 асистенции. Девин Букър регистрира 19 точки и 5 асистенции, но при 8/22 стрелба от полето, Джей Краудър добави 15 точки и 13 борби, Диандре Ейтън вкара 12 точки, а Камерън Пейн остана с 10 точки от скамейката.

На крачка от върха: Милуоки възкръсна и достигна до шанс за първи триумф в НБА от половин век насам
Всичко започва отначало: Мидълтън и Милуоки разкъсаха Финикс за 2-2
Разяреният Янис не уплаши Финикс, "слънцата" са на две победи от историческа титла в НБА
Началото е дадено: Финикс удари Милуоки след рецитал на Крис Пол

Снимки: Gettyimages