Разяреният Янис не уплаши Финикс, "слънцата" са на две победи от историческа титла в НБА

Отборът на Финикс Сънс извървя половината път до първа титла в историята си от Националната Баскетболна Асоциация. "Слънцата" повториха успеха си от първия двубой и поведоха с 2-0 в общия резултат след 118:108 (26:29, 30:16, 32:33, 30:30) над Милуоки Бъкс в мач №2 от финалната серия за трофея в Лигата, проведен във "Финикс Сънс Арена". По този начин отборът на Монти Уилямс се отправя с гордо вдигната глава към Уисконсин, където ще се изиграят следващите две срещи от серията. Мач №3 между двата тима предстои в понеделник сутрин от 3:00 часа във "Файсърв Форум" в Милуоки.

"Слънцата" демонстрираха страхотен баскетбол с много движение по периметъра, което тотално вадеше от синхрон защитата на Милуоки. Финикс се възползваше по най-добрия начин от мълниеносната си игра около тройката, тъй като отбеляза цели 20 стрелби от далечна дистания при общо 40 опита за ефективност от 50%.

За съжаление има и лоша новина за Монти Уилямс и щаба му, който вероятно ще изгуби втори играч до края на плейофите във втори пореден мач. След като крилото Дарио Шарич скъса връзки в първия двубой, днес контузия получи и гардът Тори Крейг, който остана на паркета само 7 минути, преди да напусне игра в края на третата четвърт, след като огъна десния си глезен.

Срещата бе белязана и от феноменалното представяне на Янис Адетокумбо. Гръцкото крило на Бъкс, което изпитваше видими затруднения в първия мач след контузията в коляното, излезе като различен човек през второто полувреме и буквално носеше отбора на гърба си. Неговите 42 точки и 12 борби обаче не стигнаха за нещо повече от загуба с двуцифрен пасив. За длъжници могат да бъдат обявени Джрю Холидей и Крис Мидълтън, които вкараха общо 28 точки при 12/37 стрелба от игра. За сравнение, Янис отбеляза своите 42 при 15/22.

"Елените" си бяха научили урока от първия мач и още от самото начало на двубоя високите играчи на Милуоки се връщаха назад към коша (дроп защита) при смените по време на нападенията на Финикс. Янис Адетокумбо също помагаше доста повече при неутрализирането на Крис Пол и Девин Букър, което позволи на Бъкс да отворят аванс от 3:8 след две минути игра.

"Слънцата" обаче намериха светкавичен отговор на подобрената игра в дефанзивен план и в типично свой стил започнаха да разчитат на мълниеносни атаки по периметъра с много подавания, които завършваха с успешни стрелби от далечно разстояние. Отборът на Монти Уилямс отбеляза цели осем тройки в първата четвърт, докато от другата страна Милуоки стартира мача с 20 вкарани точки в подкошието на съперника срещу нито една на Финикс. Гостите излязоха напред в резултата с три точки аванс след първата четвърт - 26:29.

Тимът на Финикс ставаше все по-агресивен с течение на мача. В откриващите минути на втората четвърт момчетата на Монти Уилямс си върнаха аванса след поредния кинжал отдалеч на Камерън Джонсън за 37:35, а трудностите на Милуоки ставаха все по-сериозни, след като Крис Мидълтън и Джрю Холидей имаха проблеми с играта си в офанзивен план. Двамата стреляха комбинирано 5/24 от полето след две части игра.

"Слънцата" пък натиснаха газта в края на втория период и оформиха серия от 12:4, за да си извоюват преднина от осем точки при 53:45. Холидей и Мидълтън продължаваха с пропуските, а след поредната страхотна атака с мълниеносно движение на топката, "слънцата" поведоха за първи път в двубоя с двуцифрен точков аванс, след като Диандре Ейтън оформи крайното 56:45 след едно полувреме игра. Промяната в геймплана на Сънс бе видима, след като те отбелязаха 9 стрелби в подкошието на съперника си във втората част срещу 0 в първата.

"Елените" бяха изпратени в ранен нокдаун в началото на третата част, след като изведнъж се оказаха с пасив от 15 точки след страхотни изяви на Девин Букър и Микел Бриджис, които помогнаха на Финикс да поведе с 65:50. Тук дойде моментът на събуждането на Янис Адетокумбо, който направи една от най-впечатляващите серии от индивидуална гледна точка в последните години.

Гръцкото крило на Бъкс отбеляза цели 20 точки в третата част и донякъде собственоръчно успя да задържи отбора си в мача. "Елените" обаче губеха с 10 точки преди началото на последната четвърт при 88:78 за Сънс, които продължаваха да действат с убийствена скорост и вариативност в офанзивен план, което пък им донесе достатъчно самоувереност за финалните 12 минути от срещата.

В първите минути от последния период Милуоки свали изоставането си на пет точки. Янис обаче трябваше да получи медицинска помощ за кратко, което наложи излизането му от игра при резултат 93:88 за Финикс. След като гъркът напусна паркета, съотборниците му не успяха да спрат съперника в две последователни атаки и бяха наказани от Диандре Ейтън и Девин Букър, които върнаха двуцифрения аванс на домакините при 98:88.

Последва още една тройка на феноменалния Букър, но завръщането в игра на Янис засили гостите към серия от седем поредни точки за 103:97 при оставащи около 5 минути на таблото. Ключова тройка на Крис Пол и кош на Микел Бриджис обаче направиха нещата твърде сложни за "елените", които така и не успяха да намерят пътя към обрата до края на мача - 118:108 за Финикс Сънс.

Девин Букър този път бе топреализаторът на "слънцата", след като завърши с 31 точки, 5 борби и 6 асистенции. Микел Бриджис направи изключителен мач и добави 27 точки и 7 борби, Крис Пол наниза 23 точки и направи 8 асистенции, а Джей Краудър (10 борби) и Диандре Ейтън (11 борби) добавиха съответно по 11 и 10 точки.

За Милуоки категорично над всички бе Янис Адетокумбо със страхотните 42 точки и 12 борби. Той обаче не получи достатъчно подкрепа от съотборниците си, след като Джрю Холидей вкара 17 точки при 7/21 стрелба от игра, а Крис Мидълтън - едва 11 при 5/16. Пат Конатън се включи силно от пейката с 14 точки и 7 борби.

Началото е дадено: Финикс удари Милуоки след рецитал на Крис Пол

Снимки: Gettyimages