На крачка от върха: Милуоки възкръсна и достигна до шанс за първи триумф в НБА от половин век насам

Милуоки Бъкс вече е на само една победа дистанция от титлата в НБА. Отборът на Майк Бъдънхолзър намери начин да обърне финалната си серия срещу Финикс Сънс, като това се случи след успех със 123:119 (21:37, 43:24, 36:29, 23:29) в мач №5 от спора за трофея в най-силната лига в света. Това бе първата победа на гостуващия отбор в серията, след като в първите четири срещи двата тима записаха по две домакински верни стъпки.

По този начин "елените" повеждат в общия резултат с 3-2 победи, след като започнаха серията с две поредни загуби, и ще имат шанс да триумфират с титлата на домашна територия в сряда сутрин от 4:00 часа българско време. Тогава ще се проведе шестият мач от серията, който може да се окаже последен, ако Бъкс запишат четвърта поредна победа. Както е известно, Милуоки не е печелил най-ценния трофей в световния баскетбол от 1971 г., когато легендите Карийм Абдул-Джабар и Оскар Робъртсън водят "елените" към първата им и единствена титла в историята.

По-впечатляващото в мач №5 е, че Милуоки осъществи обрат от 16 точки пасив в първата четвърт. Отборът от Уисконсин загуби откриващата част с 21:37, но веднага след това се поправи и "избухна" във втория период с 43:24, за да се доближи до съперника си. В началото на последната четвърт този път дойде ред на "елените" да вдигнат разликата при двуцифрените размери, а накрая спряха устрема на домакините и триумфираха за 3-2. Страхотен мач за Милуоки направиха тримата им лидери - Янис Адетокумбо, Крис Мидълтън и Джрю Холидей, които бяха отговорни за 115 от общо 123-те точки на "елените" в двубоя (кошове плюс асистенции).

Финикс пък се превърна в първия отбор в историята, който се оказва на губещата страна, въпреки че е имал 55% успеваемост при стрелбите си от полето и поне 60% от тройката в плейофите. "Слънцата" стреляха впечатляващите 55% от игра и 68% от далечно разстояние, но в крайна сметка останаха с празни ръце.

Янис поведе колоната с 32 точки, 9 борби и 6 асистенции. Мидълтън добави 29 точки, 7 борби и 5 асистенции, а Джрю приключи с "дабъл-дабъл" от 27 точки и 13 завършващи подавания, като се отличи с отиграването на вечерта, след като показа елитния си дефанзивен нюх, за да спре звездата на домакините Девин Букър в края с ключови отнемане и след това асистенция към Янис на бързата атака.

Самият Букър отново бе на висота и записа втория си пореден 40-точков мач в серията. Гардът записа 40 точки при стрелба 17/33. Крис Пол добави 21 точки и 11 асистенции, като този път допусна само една грешка, Диандре Ейтън постигна 20 точки и 10 борби, Микел Бриджис вкара 13 точки, а Джей Краудър остана с 10 и 5 борби.

Всичко започва отначало: Мидълтън и Милуоки разкъсаха Финикс за 2-2
Янис изнесе нова лекция на "слънцата" и върна шампионските надежди на Милуоки
Разяреният Янис не уплаши Финикс, "слънцата" са на две победи от историческа титла в НБА
Началото е дадено: Финикс удари Милуоки след рецитал на Крис Пол

Снимки: Gettyimages