Всичко започва отначало: Мидълтън и Милуоки разкъсаха Финикс за 2-2

Финалната серия за титлата в НБА започва от самото начало, след като отборът на Милуоки Бъкс не сбърка и защити своята крепост. "Елените" на старши треньора Майк Бъдънхолзър останаха безгрешни на домашна територия и спечелиха мач №4 от Финалите срещу Финикс Сънс с крайното 109:103 (20:23, 32:29, 24:30, 33:21) във "Файсърв Форум". По този начин общият резултат в серията става 2-2 победи, като петият мач между претендентите за трофея ще се изиграе в неделя от 4:00 часа българско време в залата на "слънцата".

Големият герой за победата на Милуоки този път не се казва Янис Адетокумбо, тъй като неговият съотборник Крис Мидълтън съсипа "слънцата" в последните две минути. Стрелецът на "елените" отбеляза 10 точки в последните 67 секунди от срещата, за да изведе Бъкс към така нужния успех. Мидълтън приключи срещата с невероятните 40 точки, 6 борби и 4 асистенции.

Финикс беше отборът, който първи започна да трупа аванс на сметката си още в откриващата част от мача. Отборът на Монти Уилямс поведе със седем точки при 11:18 след шест минути игра, но Милуоки отвърна подобаващо и свали дефицита си на само три преди началото на втората четвърт. Девин Букър започна да се развихря за гостите от Аризона, докато от другата страна Янис и Мидълтън трупаха точки на актива на своя тим. В крайна сметка двата отбора се прибраха в съблекалнята на полувремето при равен резултат 52:52.

Третата четвърт определено принадлежеше на Букър. Звездата на Сънс пое диригентската палка в отбора си и отбеляза 18 от общо 30-те точки на "слънцата" в частта, като по този начин помогна на своя тим да се отскубне на шест точки аванс преди началото на последния период - 76:82. В самото начало на финалната четвърт разликата между двата тима се покачи на девет след тройка на Камерън Джонсън, но Милуоки намери сили да се завърне в мача чрез ключови изяви на своите добре познати лидери - Янис Адетокумбо и Крис Мидълтън.

Тройка на резервата Пат Конатън пък направи резултата 97:95 при около три минути до края, но след това Букър и Джей Краудър отвърнаха с четири поредни точки за Финикс. Тогава дойде моментът на Мидълтън, който изригна в най-важния момент от мача и реализира следващите осем точки в срещата, за да помогне на Милуоки да поведе със 105:99 при 20 секунди до финалната сирена. "Слънцата" нямаха какво повече да сторят след наказателната акция на гарда на "елените" и по този начин гвардията на Майк Бъдънхолзър записа втория си последователен успех в серията - 109:103.

Мидълтън отбеляза 40-те си точки при 15/33 стрелба от игра. Янис Адетокумбо добави 26 точки, 14 борби и 8 асистенции, Брук Лопес наниза 14 точки, Джрю Холидей подпомогна с 13/7/7, въпреки че стреля 4/20, а Пат Конатън бе солиден от пейката с 11 точки и 9 борби.

За Финикс Девин Букър бе под пара със своите 42 точки при 17/28 стрелба от полето. Джей Краудър наниза 15 точки и хвана 8 борби, Камерън Джонсън отбеляза 10 точки от скамейката, а Крис Пол добави само 10 точки и 7 асистенции, в комбинация с нетипичните за него 5 грешки в нападения, 4 нарушения и 5/13 стрелба от игра.

Янис изнесе нова лекция на "слънцата" и върна шампионските надежди на Милуоки
Разяреният Янис не уплаши Финикс, "слънцата" са на две победи от историческа титла в НБА
Началото е дадено: Финикс удари Милуоки след рецитал на Крис Пол

Снимки: Gettyimages