Недостижим Джоу триумфира в основното състезание на „Силвърстоун“

След записаните две нули във вчерашните спринтови състезания от четвъртия кръг за сезон 2021 във Формула 2 на „Силвърстоун“, Гуан-Ю Джоу (UNI-Virtuosi) изтри разочарованието с доминантна победа в основното състезание на британското трасе.

Младият китаец застана на втората позиция на стартовата решетка и направи феноменално потегляне, изпреварвайки Оскар Пиастри (Prema) още преди първия завой. От там до финала Джоу бе недостижим за своите конкуренти, въпреки че направи своето задължително спиране в бокса по-късно от тях. На финала китаецът мина под карирания флаг с аванс от 3.8 секунди спрямо Дан Тиктъм (Carlin).

Местният любимец тръгна от четвъртото място и подобно на Джоу спечели една позиция в спринта до първия завой. Той направи това срещу Ричард Вершоор (MP Motorsport), който избра да започне надпреварата с твърдите сликове на Пирели. В същото време Джоу, Пиастри и Тиктъм направиха това със средно твърдите.

От тримата британецът първи посети своите механици още при първата възможност в края на шестия от 29 тура. Обиколка по-късно своето спиране направи и Пиастри, който обаче нямаше отговор за темпото на Тиктъм с вече загрелите сликове. Така водачът в шампионата трябваше да отстъпи втората позиция на своя конкурент, а до края на дистанцията той бе въвлечен в оспорван дуел в Вершоор за последното място на почетната стълбичка.

С новите си по-меки гуми победителят от вчерашния втори спринт Вершоор бе много по-бърз от Пиастри, но въпреки няколкото по-силни атаки в последните два тура, той така и не успя да си осигури втория подиум за уикенда.

Пети в днешното състезание остана победителят от първия съботен спринт Роберт Шварцман (Prema), шести финишира Фелипе Другович (UNI-Virtuosi), седми Юри Випс (Hitech), а последните три места в зоната на точките бяха за Тео Поучер (ART), Лирим Зендели (MP Motorsport) и Джехан Дарувала (Carlin). Индиецът взе и двете бонус точки за най-бързата обиколка в хода на дистанцията, която той записа благодарение на алтернативната стратегия и използването на по-меките гуми в заключителните километри.

В генералното класиране в шампионата лидер със 108 точки е Пиастри, втори със 103 след победата си днес е Джоу, а трети с 91 е Шварцман. Следващият кръг от сезон 2021 във Формула 2 ще се проведе на „Храма на скоростта“ в Монца между 10 и 12 септември.

Снимки: Gettyimages