Новак с първа победа във Формула 2

Новобранецът Ричард Вершоор (MP Motorsport) записа своята първа победа във Формула 2, след като триумфира във второто спринтово състезание на британската „Силвърстоун“, където се провежда четвъртият кръг от шампионата за сезон 2021.

Нидерланецът започна надпреварата от полпозишъна, който той си заслужи след поетия риск в първия старт по-рано днес. Тогава той се движеше извън първите десет и избра да посети своите механици при късния период с кола за сигурност. Този „безплатен“ бокс му позволи да се добере до ключовата десета позиция, която му предостави и полпозишъна за следобедната надпревара.

Руски триумф на старта на четвъртия уикенд за 2021 във Формула 2

В нея той направи едно безгрешно каране, в което се справи по перфектен начин с две излизания на автомобилът за сигурност и финишира на 1.2 секунди преди тръгналия втори Маркус Армстронг (DAMS). Трети на подиума се качи местният любимец Дан Тиктъм (Carlin), който завърши на 2.3 секунди зад победителя.

Първият период с автомобил за сигурност дойде още в първия от 21 тура, когато Ралф Бошунг в опита си да избегне контакт със своя съотборник в Campos Матео Нанини напусна пистата на излизането от четвъртия завой. При връщането си на трасето швейцарецът загуби контрол над своя болид и се завъртя неконтролируемо към състезателната линия, където бе ударен от Алесио Деледа (HWA), вадейки и двамата пилоти от битката. Младият италианец се движеше точно зад Гуан-Ю Джоу (UNI-Virtuosi), но за разлика от доскорошния водач в шампионата той нямаше късметът да избегна удара с почти спрелия Campos заради липсата на видимост.

Две обиколки след подновяването на надпреварата Джехан Дарувал (Carlin) пробва да мине пред Бент Вискал (Trident) в 15-я завой, но болидът му презави и той се удари в своя конкурент. Този контакт извади от състезанието Вискал, докато Дарувала успя да продължи след спиране в бокса за ново предно крило. Все пак индиецът не се размина без последствия и получи десетсекундо наказание за своята роля в инцидента.

Четвъртото място днес след една титанична битка, продължила близо 15 обиколки, с Лиам Лоусън (Hitech) бе спечелено от австралиеца Оскар Пиастри (Prema), който взе и двете бонус точки за най-бързата обиколка. Пети финишира Лоусън, а зад него на шесто място се класира неговият съотборник Юри Випс. Последните две места в зоната на точките бяха за Фелипе Другович (UNI-Virtuosi) и Дейвид Бекман (Charouz), които завършиха съответно седми и осми.

Победителят от първия старт по-рано днес Роберт Шварцман (Prema) остана едва 15-ти след завъртане на последния завой в края на предпоследната обиколка, което го свлече от деветата позиция до 15-та.

В генералното класиране начело с общ актив от 93 точки остава Пиастри, втори с 81 въпреки нулата си е Шварцман, а до третото място със 79 се изкачи Випс. Лидерът в подреждането преди уикенда на Острова Джоу се свлече до четвъртото място със 78 пункта след като не завърши в първата надпревара по-рано днес, а във втората остана 11-ти.

Утре ще се проведе и четвъртото основно състезание за годината, което ще е с продължителност от 29 обиколки и ще включва едно задължително спиране в бокса. В него от полпозишън ще потегли Пиастри, който триумфира във вчерашната квалификация. Втори до австралиеца ще бъде Джоу, а от втората редица надпреварата ще започнат Вершоор и Тиктъм.

Последната надпревара от четвъртия уикенд във Формула 2 за сезон 2021 започва в 12:50 часа българско време утре.

Снимки: Gettyimages