Руски триумф на старта на четвъртия уикенд за 2021 във Формула 2

Роберт Шварцман (Prema) записа своята втора победа за сезон 2021 във Формула 2, след като триумфира в първото спринтово състезание от четвъртия уикенд за годината, който се провежда на британската писта „Силвърстоун“.

Руснакът бе четвърти на стартовата решетка, но направи феноменално потегляне и още преди първия завой излезе начело, изпреварвайки Кристиан Лунгард (ART), Юри Випс (Hitech) и Рой Нисани (DAMS), които тръгнаха от първите три позиции. От този момент до финала Шварцман бе недостижим за своите съперници, въпреки трите периода с автомобил за сигурност. Втори на подиума се качи победителят от последните два старта в шампионата Випс, а тройката бе затворена от Лунгард, който ще бъде разследван за контакта си с Нисани на старта.

Именно този контакт, който извади израелския пилот от надпреварата още в четвъртия ѝ завой и завъртането на лидера в генералното класиране преди днешния старт Гуна-Ю Джоу (UNI-Virtuosi) наложиха първото излизане на колата за сигурност. Втората визита на Бернд Мейландър на пистата бе наложена от завъртане на Алесио Деледа (HWA) в първия завой при подновяването на надпреварата. Последната пък дойде в 12-та от 21 обиколки, когато Гилхерме Самая (Charouz) се завъртя и затъна в чакъла на изхода на седмата крива.

В последния период с кола за сигурност трима пилоти избраха да посетят своите механици за по-свежи гуми, като големият печеливш от това бе Ричард Вершоор (MP Motorsport). Преди да влезе в бокса нидерландецът се движеше на 11-то място зад своя съотборник Лирим Зендели. С новите си средно твърди сликове обаче той нямаше проблем да си проправи път до десетата позиция на финала, въпреки че след спирането си бе 14-ти.

Така той ще потегли от полпозишън в следобедното второ спринтово състезание, а компания на първата редица ще му прави Маркус Армстронг (DAMS), който завърши девети. Вторият ред ще бъде за Дан Тиктъм (Carlin) и Лиам Лоусън (Hitech), а третият за Оскар Пиастри (Prema) и Тео Поучер (ART). Последните четири позиции в топ 10 на стартовата решетка по-късно днес ще бъдат за Фелипе Другович (UNI-Virtuosi), Лунгард, Випс и Шварцман.

В генералното класиране благодарение на спечелената квалификация през вчерашния ден и най-бързата си обиколка днес начело с 83 точки излезе Пиастри, втори с 81 е победителят от днес Шварцман, а трети въпреки своята втора нула за кампанията със 78 пункта остава Джоу. Втората спринтова надпревара на „Силвърстоун“ е предвидена за 16:45 часа българско време по-късно днес.

Снимки: Gettyimages