Дузпи пратиха Италия на финал, Мората се превърна от герой в грешник за Испания

Италия е първият финалист на Евро 2020! “Адзурите” завършиха наравно 1:1 с Испания в редовното време на полуфиналния сблъсък помежду им на “Уембли”. Федерико Киеза (60’) и Алваро Мората (90’) се разписаха в първите 90 минути, а в продълженията гол така и не дойде. Мачът стигна до изпълнение на дузпи, при които италианците показаха по-здрави нерви и ги спечелиха с 4:2, като Мората направи решаващия пропуск за "Ла Фурия". По този начин с общ резултат 5:3 те се класираха за финала на Европейското първенство, който е на 11 юли на същия стадион. Така "Скуадра Адзура" удължи серията си без поражение на 33 мача и се класира за своя четвърти финал на европейско първенство, докато испанците за първи път загубиха в полуфинал на подобен турнир, след като бяха спечелили предишните си четири срещи в тази фаза.

255 Италия - Испания

Роберто Манчини реши да заложи на сигурното, като направи само една промяна в своя състав, и то принудителна. Става въпрос за включването на Емерсон, който беше титуляр вместо контузилия се в предишния мач Леонардо Спинацола. Триото в атака беше същото като при победата с 2:1 над Белгия - Киеза, Чиро Имобиле и Лоренцо Инсиние

Луис Енрике предприе три промени в стартовите си 11. В защита той смени Пау Торес с Ерик Гарсия. Пабло Сарабия пропусна мача поради травма и така на левия фланг в атаката играеше Дани Олмо. Голямата изненада обаче беше решението на селекционера да остави своя предпочитан централен нападател Мората на пейката за сметка на Микел Оярсабал, за когото това беше първи мач като титуляр в турнира. Третият футболист в нападението на тима беше Феран Торес.

53 Феновете на Италия - Испания

Още в 3-ата минута Емерсон изведе Николо Барела сам срещу вратаря. Халфът го заобиколи и малко след това нацели далечната греда със своя удар. Оказа се обаче, че той е бил в положение на засада. В 13-ата минута Оярсабал получи топката на чудесна позиция в наказателното поле, но не успя да я овладее и Емерсон бързо му я отне. В 15-ата Торес пробва шут по земя, който не намери целта. В 21-ата Емерсон изпревари Унай Симон за топката и я подаде на Имобиле, който пък пусна пас към Барела. Халфът обаче се засуети и пропиля възможността да стреля.

В 25-ата минута Леонардо Бонучи блокира удар на Олмо. Нападателят отправи нов шут, който обаче беше отразен от Джанлуиджи Донарума. В 32-ата Олмо отново опита изстрел, който завърши в аут. В 39-ата непокритият Оярсабал получи топката на границата на наказателното поле, но ударът му се оказа много разочароващ. В 45-ата Емерсон стреля от добра позиция, но силният му шут срещна напречната греда.

В 49-ата минута Имобиле се пребори за топката с Аймерик Лапорт, но ударът му се оказа неточен. В 52-ата Серхио Бускетс стреля от границата на наказателното поле, като топката мина малко над вратата. При ответната атака Киеза отправи шут по земя, който беше уловен от Симон. В 58-ата Оярсабал нанесе далечен удар, който завърши в ръцете на Донарума. В 60-ата "адзурите" организираха бърза атака, която приключи с прецизен шут на Киеза за 1:0.

В 65-ата Коке центрира към Оярсабал, който не успя да засече топката от опасна позиция. Малко след това Олмо направи поредния си пропуск в мача и в турнира като цяло. В 68-ата резервата Доменико Берарди получи възможността да стреля, но топката срещна десния крак на Симон. В 80-ата вратарят улови слаб удар на нападателя на Сасуоло. Така той подхвана атака, при която резервата Алваро Мората и Олмо комбинираха помежду си, за да може първият да изравни резултата със своя изстрел.

В 83-ата минута Бускетс игра с глава след центриране от корнер, но топката мина покрай вратата и излезе в аут. В 85-ата резервата Жерард Морено пробва шут, който не намери целта. В 90-ата испанците поискаха дузпа за игра с ръка на Джорджо Киелини, но Феликс Брих подмина техните претенции. Така мачът отиде в продължения.

В 98-ата минута Олмо стреля коварно от фал, а Донарума изби топката. Последва удар на Мората, който беше блокиран от резервата Матео Песина. В 102-ата Донарума изпревари Мората при опасно центриране на Морено, след което Киелини блокира изстрел на резервата Маркос Йоренте. В 110-ата Берарди прати топката в противниковата мрежа, но при вдигнат флаг за засада. Така двубоят стигна до дузпи. При тях Мануел Локатели сгреши първата за "адзурите", но след това Андреа Белоти, Леонардо Бонучи, Федерико Бернардески и Жоржиньо бяха точни при своите изпълнения. Междувременно, за "Ла Фурия" се разписаха само Морено и Тиаго Алкантара, докато Олмо и Мората не сполучиха със своите удари от бялата точка. Това означаваше победа за Италия с 4:2 при дузпите и с 5:3 в общия резултат.

ИТАЛИЯ - ИСПАНИЯ 1:1 (4:2 при дузпите)

1:0 Киеза (60')

1:1 Мората (80')