Нюгардън счупи каръка и донесе първа победа на Penske в Индикар през 2021

След като в последните две състезания от сезон 2021 в Индикар Джоузеф Нюгардън води в общо 120 от 125 обиколки и не успя да спечели, днес двукратният шампион най-накрая счупи своя карък и записа първа победа за годината с успеха си на „Мид-Охайо“.

И този път заключителните обиколки за американеца не бяха спокойни, тъй като бившата звезда от Формула 1 Маркус Ериксон (Chip Ganassi Racing) топеше с огромни темпове авансът на пилота на Penske. Все пак Нюгардън удържа фронта и пресече финалната линия с аванс от 0.8 секунди спрямо шведа, който записа своя втори подиум в последните четири старта.

Трети под карирания флаг премина лидерът в шампионата Алекс Палоу (Chip Ganassi Racing), който стартира седми, но с перфектно каране и малко късмет стигна до почетната стълбичка. Точно зад младия испанец финишира и шесткратният първенец Скот Диксън (Chip Ganassi Racing).

Новозеландецът бе замесен в един от двата инцидента, които изкараха колата за сигурност на пистата на два пъти в първите пет обиколки. Тогава той атакува агресивно Уил Пауър (Penske) на трети и четвърти завой, като контакт между двамата завъртя шампиона за 2014 година, който остана спрял в средата на пистата. Заради сгъстената колона и дима от превъртелите гуми на Пауър Ед Джоунс (Dale Coyne Racing) не успя да избегне австралиеца и се вряза челно с болида с №12, вадейки и двамата от надпреварата.

Първият по-сериозен инцидент пък дойде още на старта на състезанието отново в трети и четвърти завой. Тогава от събирането на колоната Райън Хънтър-Рей (Andretti Autosport) трябваше да върне газта и бе ударен от своя съотборник Джеймс Хинчклих (Andretti Autosport), а по-назад Ромен Грожан (Dale Coyne Racing) и завърналият се след пропуснати две състезания заради контузия Феликс Розенквист (McLaren) също се докоснаха.

В крайна сметка най-голям губещ се оказа Розенквист, чийто двигател изгасна и той трябваше да бъде запален отново от маршалите. Все пак той успя да се върне в надпреварата и финишира на 23-та позиция с пасив от две обиколки. В същото време Грожан завърши седми след поредно силно представяне в дебютния си сезон зад Океан, Хинчлиф бе 17-ти, а Хънтър-Рей 24-ти.

В генералното класиране водач с 384 точки остава Палоу, който има аванс от 39 спрямо осмия от днес Пато О'Уорд (McLaren), докато трети на 56 зад водача е Диксън. Победителят от днес Нюгардън е четвърти с изоставане от 69 пункта, а пети е Ериксон, който се намира на 104 точки зад своя съотборник Палоу.

Сезон 2021 в Индикар продължава на 8 август в дебютното състезание по улиците на Нашвил, Тенеси.