Първи двоен победител за сезона в Индикар

Мексиканецът Пато О‘Уорд стана първият пилот, който записва втора победа от началото на сезон 2021 в американските Индикар серии, след като триумфира във втората надпревара от уикенда за Гран При на Детройт.

Състезателят на McLaren постигна успеха си, въпреки че потегли от едва 16-та позиция на стартовата решетка, след една разочароваща квалификация. В самото състезание той успя бавно и методично да си проправи път през колоната и бе стигнал до шестата позиция 16 тура преди края.

Тогава на трасето бе изкаран автомобил за сигурност заради завъртане на седемкратният шампион в НАСКАТ Джими Джонсън (Chip Ganassi Racing) на първия завой, което събра колоната. При рестарта 12 обиколки преди карирания флаг О‘Уорд успя да спечели една позиция спрямо действащия шампион Скот Диксън (Chip Ganassi Racing) в прекрасна маневра на същия първи завой.

В края на обиколка на трасето отново бе изкарана колата за сигурност след като Ромен Грожан (Dale Coyne Racing) спря малко преди седмия завой с горящи спирачки. При последното подновяване на надпреварата с оставащи седем тура, мексиканецът спечели още две позиции след две много агресивни маневри спрямо Грейм Рейхъл (RLL Racing) и Алекс Палоу (Chip Ganassi Racing) съответно на първи и трети завой.

Така пред него се оказаха само Колтън Херта (Andretti Autosport) и водачът Джоузех Нюгардън (Penske), който обаче бе с меките гуми, които на трасето „Бел Айл“ нямаха никаква издръжливост и губеха сцепление след само няколко обиколки. Така О‘Уорд трябваше да се справи единствено с Херта, което той стори на седмия завой в 65-та от 70 обиколки. Само три по-късно, отново на същата крива пилотът на McLaren пое и лидерството, след като се възползва от лошото ускорение на Нюгардън след предходната крива.

В оставащите три обиколки мексиканецът успя да отвори преднина от 6.7 секунди спрямо Нюгардън, който въпреки лошото състояние на своите гуми успя да запази втората позиция пред Палоу. Испанецът, който бе първи в генералното класиране си гарантира подиум след грешка на Херта на третия завой в 68-я тур.

Въпреки третото си място вчера, победителят в първия старт за сезона в Алабама отстъпи челната позиция в генералното класиране на О‘Уорд, който с 299 точки води с една пред Палоу. Трети на 36 зад лидера е Диксън, който в крайна сметка завърши вчерашната надпревара седми. Четвърти с изоставане от 51 пункта след осем старта е Нюгардън, който във вчерашния ден води цели 67 обиколки преди да финишира втори.

Сезон 2021 в Индикар продължава идната седмица с надпреварата на „Роад Америка“. Състезанието на популярното трасе в Уисконсин е в неделя от 19:40 часа българско време.