Гавранович: Изравнителният гол срещу Франция е най-важният във футболната история на Швейцария

Марио Гавранович заяви, че драматичното късно изравняване за Швейцария срещу Франция може да се превърне в едно от най-важните събития във футболната история на страната. Швейцария сложи край на пътуването на актуалния световен шампион на Евро 2020, след като го отстрани снощи с 3:3 в редовното време и 5:4 при дузпите.

Швейцарците, които изоставаха с 1:3 15 минути преди края на мача в Букурещ, стигнаха до 3:3 благодарение на попадението на Гавранович буквално в последните минути.

"На 100 процента това е най-важният гол в моята кариера. Но също така това е един от най-важните голове в цялата история на швейцарския национален отбор. Това ме прави особено горд", заяви Гавранович в Санкт Петербург, където швейцарците ще срещнат Испания в петък на четвъртфинал.

31-годишният нападател, който влезе като смяна, получи подаване от Гранит Джака, за да завърши забележителния обрат на тима. След това той взе топката за първото изпълнение при дузпите, забивайки топката под гредата. Увереното му изпълнение даде тон на швейцарците, които не сбъркаха и при петте опита.

"Треньорът ни попита кой се чувства добре, за да изпълни дузпа. И няколко играчи искаха. Но аз ги надвиках и казах, че искам да бия първи".

Гавранович е истински ветеран в отбора, тъй като е част от него 10 години, има 34 мача, но пък влизането му на терена носи истински отпечатък. А снощи след успеха над "Петлите" им донесе първо преодоляване на този етап на Европейско първенство. На последните две световни първенства те приключиха на осминафинал, а същото се случи и на Евро 2016, когато Полша ги отстрани с дузпи. И накрая постижението е първо от 67 години насам, тъй като Швейцария е стигала четвъртфинал на три големи първенства - на далечните Мондиали през 1934, 1938 и на домакинското през 1954-а година.