Португалия и Франция надминаха очакванията, а Кристиано вече е на световния връх

Португалия и Франция изиграха един от най-драматичните мачове на Евро 2020 и след равенство 2:2 в Будапеща заедно продължават към осминафиналите. “Петлите” завършват като победители в група “F” и ще спорят с Швейцария, а носителите на трофея ще играят с Белгия. Също след 2:2 срещу Унгария в другия двубой напред отива и Германия като втори, но го очаква класически сблъсък с Англия на “Уембли”. "Маджарите" пък отпадат като последни, макар да бяха на крачка от сензация в Мюнхен.

Кристиано Роналдо вкара два гола за "мореплавателите" и записа нови рекорди. Той се изравни с Али Даеи (Иран) по брой попадения в националния тим - 109, като над него вече няма никой. Паралелно с това нападателят на Ювентус увеличи на 14 головете си на еврофинали - рекорд, а задмина и Мирослав Клозе по общ брой попадения на световни и европейски първенства - 21.

Роналдо първо вкара от дузпа в 31-вата минута, но в края на полувремето Карим Бензема изравни - също от бялата точка. Футболистът на Реал Мадрид направи обрата в 47-ата, но в 60-ата Кристиано превърна в гол още една дузпа.

60 Португалия - Франция

Селекционерът на португалците Фернандо Сантош е оставил неубедителния Бруно Фернандеш на пейката и гласува доверие на Ренато Санчес и Жоао Моутиньо, които досега не се радваха на място в стартовите 11.

Дидие Дешан прави няколко промени в състава си, като залага на двама нови крайни защитници - Жул Кунде и Люка Ернандес. Корентен Толисо също получава шанс, като се променя и схемата на игра на състава на 4-2-3-1.

Кристиано Роналдо нанесе първия удар в очертанията на вратата в 6-ата минута, но той беше лек и за Юго Лорис не беше проблем да улови кълбото. Четири минути по-късно Погба пусна пас в коридор към Мбапе в наказателното поле, но Руи Патрисио стигна пръв до топката. Секунди по-късно стадионът изригна, защото унгарските национали поведоха на Германия в Мюнхен.

В 16-ата минута Килиан Мбапе изскочи сам срещу вратаря, но шутира отдалеч и стражът на Португалия отрази. Останаха съмнения за засада на нападателя.

Нещата утихнаха за известно време, за да дойде 27-ата минута. Тогава при центриране в наказателното поле Лорис удари с лакът в главата Данило Перейра и реферът Антонио Матеу Лаос беше категоричен - дузпа. Халфът на иберийците падна на земята и се наложи да получи медицинска помощ, но след малко се вдигна на крака.

Кристиано Роналдо пък не трепна от бялата точка и изведе португалците напред - 1:0, като минутата вече беше станала 31-ва.

Последва период на пълно превъзходство на португалците, но втори гол в тяхна полза не падна. Такъв обаче падна в тяхната мрежа. В добавеното време на първата част Погба пак опита подаване към нахлуващия в наказателното поле Мбапе. Нападателят падна на земята след сблъсък с Нелсон Семедо, а съдията прецени, че и това е нарушение за дузпа. Бензема също не срещна проблем с изпълнението и резултатът беше изравнен.

На полувремето селекционерите направиха по една смяна, като удареният при дузпата за Португалия Данило беше изваден от игра, а при съперника напусна Ернандес. Не бяха изтекли и две минути, когато световните шампиони излязоха напред в резултата. Бензема се измъкна и шутира по диагонала, като и гредата му помогна, за да спре топката в мрежата. Първоначално страничният съдия маркира засада, но след това от ВАР изчислиха, че нападателят не е бил зад последния в защитата и попадението беше зачетено - 2:1.

Междувременно влезлият малко по-рано за "петлите" Люка Дин напусна заради травма, което принуди Дешан да заложи на Адриен Рабио като ляв защитник. "Мореплавателите" не се уплашиха и заслужено стигнаха до изравнително попадение, реализирано отново от Роналдо, и отново от дузпа. Това се случи в 60-ата минута, като този път нарушението беше на Жул Кунде, който игра с ръка.

Франция почти си върна преднината в 67-ата минута, когато Погба шутира и Патрисио закачи кълбото, колкото то да се отбие в гредата. Веднага последва добавка от страна на Гризман, но стражът спаси и този път.

След това и двата отбора станаха далеч по-внимателни и темпото спадна. В последните секунди остана впечатление, че Бруно Фернандеш застъпа Кингсли Коман в наказателното поле, но този път не последва наказателен удар.