Хърватия превзе Глазгоу и се класира на осминафиналите

Хърватия надигра с 3:1 Шотландия в решаващ за двата тима мач от последния трети кръг на груповата фаза на Евро 2020. Двубоят от Група "D" бе на "Хемпдън Парк" в Глазгоу, което даваше известно предимство на шотландците, но развоят на срещата бе в полза на гостите. Братът на легендарната хърватска лекоатлетка Бланка Влашич - Никола Влашич, даде аванс на сребърните медалисти от Мондиал 2018 в резултата с гол в 17-ата минута. В 42-ата минута Калъм МакГрегър изравни, но в 62-ата капитанът на "ватрените" Лука Модрич върна преднината на тима си от един гол в резултата. 35-годишният халф на Реал Мадрид реализира много красиво попадение. В 78-ата минута Иван Перишич бе точен с глава за 3:1 и на практика сложи точка на спора. Равенството щеше да е пагубно и за двата отбора, които влязоха в мача с по една точка след първите си дре срещи. В крайна сметка обаче воденият от Златко Далич тим събра 4 точки и зае второ място в крайното класиране в групата с 4 точки. С 4 точки на трета позиция остана Чехия заради по-лошите си показатели от хърватите. Двата тима завършиха 1:1 в двубоя помежду си. Групата бе спечелена от Англия, като "трите лъва" завършиха със 7 точки, а Шотландия остана на последната четвърта позиция с 1 точка.

Бруно Петкович бе поставен от Златко Далич на върха на атаката на хърватите, като в стартовия състав се завърна Марсело Брозович, който пропусна двубоя с Чехия поради травма. Йосип Юранович и Никола Влашич излязоха от първата минута за "шахматистите".

ФОТОГАЛЕРИЯ НА МАЧА

Че Адамас и Линдън Дайкс пък бяха двамата нападатели, на които Стийв Кларк бе заложил за шотландците. Стюарт Армстронг бе заел мястото в стартовия състав на Били Гилмор, който заради здравните протокли, свързани с COVID-19 и положителен тест за коронавирус, нямаше право да вземе участие в срещата.

87 Хърватия - Шотландия 3:1

ПЪРВО ПОЛУВРЕМЕ

Домакините от Шотландия започнаха по-активно мача и още в първите минути имаше моменти на напрежение пред вратата, пазена от Доминик Ливакович. В 6-ата минута Джон МакГин центрира много добре от левия фланг, но Че Адамс се размина с топката на не повече от 2-3 метра пред хърватската врата. В 10-ата минута Че Адамс реши да тества Ливакович с шут от далечно разстояние, но не намери целта.

Шотландците изглеждаха по-близо до попадение, но в 17-ата минута топката се оплете в мрежата зад Дейвид Маршал. След дълъг пас към Иван Перишич, играчът на Интер демонстрира впечатляващ атлетизъм и с глава успя да подаде към заелия позиция в наказателното поле на Шотландия Никола Влашич. Футболистът на ЦСКА (Москва) пък съумя да нанесе много прецизен удар по земя към десния долен ъгъл на Дейвид Маршал и шотландският страж бе "матиран".

В 22-ата минута Маршал закачи топката след мощен изстрел на Лука Модрич, но решението на съдията изненадващо бе аут. В 24-ата минута пък шотландците на два пъти не бяха далеч от гол за 1:1 след неуверени действия на хърватската отбрана, но топката така и не попадна във вратата на Ливакович.

Междувременно авторът на гола Влашич пострада след сблъсък с противников играч, на продължи участието си в мача. Малко след това и централният защитник на Шотландия Грант Хенли получи травма, като бе сменен в 33-ата минута от Скот МакКена, който пък секунди след появата си на терена "си заработи" жълт картон.

В 40-ата минута Перишич получи топката на левия фланг на хърватската атака и опита солова акция, но тя завърши с неточен изстрел.

Стигна се до 42-ата минута, когато халфът на Селтик Калъм МакГрегър изравни резултата. Попадението стана факт благодарение до голяма степен на упоритостта в атака на домакините и лошо избита от Домагой Вида топка, която попадна право в намиращия се на дъгата на наказателното поле МакГрегър. Последният я изпрати с блестящ изстрел в долния десен ъгъл на безпомощния Ливакович и резултатът вече бе 1:1. Голът пък бе първи за МакГрегър с фланелката на националния тим и първи за Шотландия на Евро 2020.

ВТОРО ПОЛУВРЕМЕ

Четири минути след паузата 19-годишният ляв бек на хърватите Йошко Гвардиол изскочи очи в очи с Дейвид Маршал, но не съумя да преодолее стража и "ватрените" пропуснаха златен шанс.

В 56-ата минута хърватите отново застрашиха противниковата врата. Лука Модрич с брилянтен пас изведе Перишич в много опасна за Шотландия позиция в наказателното поле, но Маршал парира изстрела на крилото на Интер. Впоследствие бе отсъдена и засада. Шотландците отговориха незабавно с чудесно дълго подаване към Джон МакГин, който от съвсем близко разстояние можеше да реализира попадение, но не успя да играе с топката по най-добрия начин.

В 62-ата минута Лука Модрич стана автор на един от най-красивите голове на Евро 2020. След много добре проведена атака на хърватите ветеранът получи възможност да стреля от движение от дъгата на наказателното поле. С изумителен външен фалц Модрич майсторски насочи топката по неспасяем за Маршал начин към вратата и миг по-късно носителят на "Златната топка" за 2018 година празнуваше попадението.

Шотландците пробваха в следващите минути да притеснят Ливакович, но усилията им не дадоха резултат, а в 78-ата минута домакините бяха попарени от Иван Перишич. След центриране от ъглов удар на Модрич Перишич се извиси във въздуха на близката греда и с чудесно отиграване с глава бе точен за 3:1. Топката срещна и левия страничен стълб на Маршал преди да се оплете в мрежата.

В малкото оставащи до края минути играчите на Стийв Кларк изглеждаха примирени с негативния за тях резултат, а Хърватия удържа без особени трудности победата и даже си гарантира място на осминафиналите след загубата на Чехия с 0:1 от Англия. В следващата фаза Модрич и компания ще премерят силите си с отбор от Група "Е", където е Испания.