Англия опроверга конспиративните теории и завърши на първо място в групата си на Евро 2020

Англия финишира на първо място в група "D" на Евро 2020, след като надигра с 1:0 Чехия на "Уембли" след гол на Рахийм Стърлинг в 12-ата минута. Двата отбора имаха по четири точки преди този двубой и вече си бяха осигурили участието в елиминационната фаза, но трябваше да определят кой ще е лидерът. "Трите лъва" изиграха най-добрия си мач до момента на Европейското, особено през първото полувреме, и опровергаха теориите, че ще се задоволят с "хикс", за да завършат на второ място и така да избегнат сблъсък срещу отбор от "групата на смъртта" на 1/8-финалите. При това положение Англия ще срещне в следващия си двубой именно втория от групата на Франция, Германия, Португалия и Унгария. Чехия пък в крайна сметка завърши на трето място в групата, след като в другия двубой Хърватия победи с 3:1 Шотландия и с гол повече изпревари селекцията на Шилхрави. Чехите ще играят с някой измежду Нидерландия, Испания, Словакия, Швеция или Полша.

"Трите лъва" завършват групата с голова разлика 2:0.

Селекционерът на Англия Гарет Саутгейт направи четири промени в сравнение с нулевото равенство с Шотландия. Джак Грийлиш започна за първи като титуляр на Евро 2020. Същото важеше и за Хари Магуайър, който бе партньор на Джон Стоунс в центъра на защитата, и за Букайо Сака, заменящ Фил Фодън. Кайл Уокър очаквано се завърна отдясно на отбраната. Мейсън Маунт и Бен Чилуел пропуснаха двубоя, тъй като трябваше да се подложат на самоизолация, след като имаха близък контакт със своя съотборник в Челси Били Гилмор, който вчера даде положителен резултат на теста за коронавирус.

Ярослав Шилхави не беше предприел никакви промени в сравнение с двубоя с Хърватия. На върха на атаката отново бе Патрик Шик, който има три гола на Евро 2020.

Двата тима бяха в една група в квалификациите за Евро 2020, като Англия спечели с 5:0 у дома, но след това допусна обрат от 1:0 до 1:2 в ответния мач.

48 Англия - Чехия

Както и в предишните си два мача, англичаните започнаха много енергично първите минути. Още във втората "трите лъва" можеха да открият резултата. Шоу изведе Стърлинг с чудесен пас от дълбочина. Крилото на Манчестър Сити напредна на скорост. Вацлик излезе напред и Стърлинг го прехвърли, но топката срещна дясната греда.

Добрият старт на англичаните даде резултат в 12-ата минута. Сака изостри нападението на домакините с хубав пас наляво към Грийлиш, който центрира много добре към далечната греда. Там Стърлинг подложи глава, давайки аванс на селекцията на Саутгейт.

В 26-ата минута Хари Кейн, който започна много активно след критиките за представянето си на Евро 2020 до момента, имаше страхотна възможност да удвои. Голмайсторът на Тотнъм получи много прецизен пас от Магуайър, финтира бранител на гостите и стреля добре, но Вацлик се разтегна и изби с една ръка.

Две минути след това и Чехия стигна до първата си чиста възможност. Този път обаче Пикфорд се намеси блестящо, избивайки удар на Холеш от границата на наказателното поле.

Двубоят продължи да бъде много динамичен. В 35-ата минута Боржил центрира добре отляво към Янкто. Шоу блокира, но след това топката стигна до Сучек, който стреля встрани от целта. Англия отговори с поредна добра бърза атака, завършила с удар по земя на Шоу в близкия ъгъл. Вацлик обаче бе на мястото си и изби в корнер.

На почивката в игра за Англия се появи капитанът на Ливърпул Джордан Хендерсън, който замени Деклан Райс. Шилхави пък пусна Шевчик на мястото на Янкто.

В първите 20-ина минути на второто полувреме бе доста по-скучно, отколкото през първата част. Двата отбора водеха равностойна битка, но без да стигат до никакви положения. В 67-ата минута Саутгейт даде почивка на Стърлинг и включи на мястото му Рашфорд. Джуд Белингам пък замени изигралия силен мач Джак Грийлиш.

Минута след това Магуайър претендира за дузпа, след като бе поизбутан от Боржил при центриране на Сака, но наказателен удар правилно не бе отсъден.

В 84-тата минута най-сетне в игра се появи и Джейдън Санчо.

Три минути преди края Хендерсън прати за втори път прати топката във вратата на Вацлик, но попадението правилно бе отменено заради засада. До края не се случи нищо и Англия постигна втората си победа на Евро 2020.