"Червения динамит" избухна 4 пъти и прати Русия у дома

Дания изигра мач, с който дълго ще се гордее. Без голямата си звезда Кристиан Ериксен, но с много желание и безрезервната подкрепа на феновете на "Паркен", отборът на Каспер Хюлманд разгроми с 4:1 Русия и си осигури място на осминафиналите на Евро 2020. Скандинавците бяха на дъното в класирането преди последните мачове, но с 3 точки и голова разлика 5:4 изпревариха "Сборная" и Финландия, заемайки второто място.

За "Червения динамит" беше важно, че Белгия не допусна изненада срещу финландците и се наложи с 2:0. Така три отбора събраха по 3 точки, но по-добрата голова разлика прати Дания в следващата фаза.

100 Русия - Дания 1:4

Головете за скандинавците вкараха Микел Дамсгор в 38-ата минута с красив фалцов удар, Юсуф Поулсен в 59-ата след грешка на Роман Зобнин, Андреас Кристенсен с топовен шут от далечно разстояние и Йоаким Меле след пас на Пиер-Емил Хьойберг. Артьом Дзюба реализира дузпа в 70-ата минута, за 1:2, но надеждите на руснаците за равенство и класиране на осминафиналите продължиха много кратко.

Дания отново имаше предимството да излезе на своя “Паркен”, където получи изключителна подкрепа от феновете си и в първите два мача. Русия за първи път игра далеч от дома, след като досега посрещаше съперниците си в Санкт Петербург.

Двата тима не се бяха изправяли един срещу друг от 2012 година, когато се срещнаха в контрола и “Сборная” спечели с 2:0 след попадения на Роман Широков и Андрей Аршавин.

Днес Станислав Черчесов заложи в атака на Артьом Дзюба, а най-близо до него действаха Александър Головин и героят от мача срещу Финландия Алексей Миранчук. Възстановеният Марио Фернандес и Далер Кузяев бяха външните халфове в системата 3-4-2-1, в центъра на терена си партнираха Магомед Оздоев и Роман Зобнин, а тримата бранители пред Матвей Сафонов бяха Фьодор Кудряшов, Игор Дивеев и Георгий Джикия

В 11-те на Дания също нямаше изненади. Офанзивното трио бе съставено от Юсуф Поулсен, Мартин Брайтуайт и Микел Дамсгор, а в халфовата линия стартираха Йоаким Меле, Пиер-Емил Хьойберг, Томас Дилейни и Даниел Вас. На вратата бе Каспер Шмайхел, защитата на “Червения динамит” започнаха Яник Вестергор, Андреас Кристенсен и капитанът Симон Кяер

Кяер записа своя 110-и мач с националната фланелка и излезе на четвърто място във вечната ранглиста на Дания след Петер Шмайхел (129), Денис Ромедал (126) и Йон Дал Томасон (112). Скандинавците започнаха силно и бързо се настаниха в противниковата половина, но снажните руски защитници изчистиха няколко високи центрирания.

Руснаците обаче не съумяваха да задържат топката за повече време в средата на терена и бяха принудени да се приберат пред наказателното си поле. Повечето датски атаки се развиваха по десния фланг, където активен беше Вас. Срещу себе си той имаше Кузяев, който играеше на нетипичен пост и често губеше единоборствата.

В 17-ата минута Вестергор сгреши и това едва не доведе до гол във вратата на Шмайхел. Стражът на скандинавците обаче спаси удара на останалия очи в очи с него Головин. Малко по-късно "Сборная" отново открадна топката в центъра и организираха светкавична контра, но сбъркаха при подаването към Дзюба.

Колкото и по-офанзивно да бяха настроени датчаните, положенията пред вратата на Сафонов липсваха. Чак в 29-ата минута Хьойберг отправи мощен удар извън наказателното поле, но топката мина на сантиметри от гредата. В 33-ата Головин получи възможност да стреля от около 25 метра, но го направи крайно неточно.

Надмощието на Дания даде резултат в 38-ата минута. Дамсгор овладя топката пред наказателното поле и със силен, но в същото време много техничен удар, я заби под гредата. Сафонов нямаше какво да стори, защото изпълнението на 20-годишния халф на Сампдория наистина беше перфектно.

Третият гол на Дамсгор в петия му мач за националния тим дойде като добра отплата за селекционера Хюлманд, който го наложи и в Нордселанд, и в състава на "Червения динамит".

30 Феновете на Русия и Дания

Руснаците се стъписаха и до края на полувремето имаше реална опасност да допуснат още едно попадение, но Вестергор стреля в аут с глава. "Сборная" игра прекалено предпазливо и Черчесов трябваше да промени нещо, ако искаше отборът му да не напусне първенството.

Руският селекционер не предприе рокади на почивката, но отборът му заигра по-агресивно. Хьойберг и Кудряшов влязоха в тежко единоборство, но и двамата продължиха. Ситуацията в групата беше такава, че Русия на всяка цена трябваше да търси поне изравняване, а Дания се нуждаеше от втори гол.

В период от двубоя, в който той се развиваше равностойно, датчанините стигнаха до попадение, което ще тежи на съвестта на Роман Зобнин. Халфът на Спартак (Москва) не видя, че Поулсен е близо до Сафонов и се опита да върне топката към стража. Пасът му беше пресечен и след това за Поулсен остана най-лесното.

В минутите след гола Дания имаше възможност да реши всичко, но резервата Каспер Долберг се засуети в наказателното поле и пропусна да вкара за 3:0. Реферът Клеман Тюрпен пък пожали Кудряшов, който вече имаше жълт картон, но извърши грубо нарушение. Секунди по-късно Черчесов смени опитния бранител с Вячеслав Караваев.

В 68-ата минута Вестергор фаулира в наказателното поле друга резерва - Александър Соболев, и Русия получи дузпа. Зад топката застана Дзюба, който не трепна и реализира 30-ия си гол за "Сборная", като по този начин върна интригата.

Някъде по същото време Белгия поведе на Финландия и това означаваше, че при тези резултати Дания е на второ място в групата. Тимът на каспер Хюлманд обаче не смяташе да оставя нищо на случайността. "Червения динамит" избухна още два пъти и превърна мача в кошмар за "Сборная".

Сафонов направи героично спасяване след разбъркване в наказателното поле, но беше безпомощен след снаряда на Андреас Кристенсен в 79-ата минута. Централният защитник посрещна една отбита топка и с бомбен шут я прати в мрежата, а изпълнението му определено може да претендира за най-красив гол на шампионата.

Само три минути късно съпротивата на руснаците окончателно беше сломена. Хьойберг пусна добър пас към левия халф-бек Йоаким Меле, който напредна и безпроблемно се разписа за крайното 4:1. По този начин Дания напълно заслужи мястото си на осминафиналите, а руснаците показаха, че са далеч от най-добрите в Европа.

В следващата фаза Дания ще има за съперник Уелс, който завърши на второ място в група "А". Мачът ще се играе на 26 юни на "Йохан Кройф Арена" в Амстердам.