Лига на нациите по мини футбол: Словакия - България (Финал) 1:1

Райо Валекано се завърна в Лa Лига

Райо Валекано е последният отбор, който си осигури промоция за елита на испанския футбол. "Пчеличките" спечелиха с 2:0 като гост реванша от финалния плейоф срещу Жирона и триумфираха с общ резултат 3:2. Головете за тима от Мадрид отбелязаха Алваро Гарсия и Оскар Трехо още до почивката.

Задачата на Райо се усложни в 56-ата минута, когато Емилиано Веласкес получи червен картон. В оставащото време Жирона имаше надмощие, но не успя да прати мача в продължения.

Победата с 2:1 в първата среща даваше сериозно предимство на каталунския тим, но то бързо бе заличено. Още в 7-ата минута Алваро Гарсия технично прехвърли стража на домакините Хуан Карлос и откри резултата. Жирона притежаваше топката по-продължително, но не създаде много голови положения.

В самия край на първата част Алваро Гарсия подаде на Трехо, който се позабави, но все пак прати топката в мрежата. Веласкед беше изгонен за втори жълт картон в 56-ата минута, но неговите съотборници се защитаваха организирано и не допуснаха никакви опасни ситуации пред вратата си до 86-ата минута, когато защитник на Райо игра с ръка в наказателното поле, но реферът Игнасиес Вийянуева не отсъди дузпа.

Райо Валекано можеше изобщо да не стигне до плейофите, защото в последния кръг от редовния сезон загуби от Луго. Тимът на Андони Ираола обаче се възползва от грешната стъпка на Спортинг Хихон и зае шестото място в крайното класиране. На полуфиналите "пчеличките" елиминира Леганес, а последната стъпка към завръщането в Ла Лига беше направена с успеха срещу Жирона.

Другите два новака в елитаната дивизия на испанския футбол ще са Еспаньол и Майорка, които завършиха на първите две места в Сегунда дивисион.