Британска класика на “Уембли”

Довечера от 22:00 часа “Уембли” в Лондон ще стане арена за поредната футболна битка между Англия и Шотландия. Старите съперници излизат един срещу друг в двубой от група “D” на Евро 2020. “Трите лъва” направиха успешен старт с победата над Хърватия (1:0), а “гайдарите” загубиха с 0:2 от Чехия и ново поражение днес до голяма степен ще ги лиши от шансове да се класират на осминафиналите.

Англичаните спечелиха всеки от последните си 7 мача, като в тях допуснаха само един гол. Показателен за класата на състава на Гарет Саутгейт е и фактът, че футболисти като Джейдън Санчо и Бен Чилуел изобщо не попаднаха в групата за двубоя с Хърватия.

Англия не е прескачала четвъртфиналите на еврофинали от 1996 година, когато беше домакин на първенството, но загуби на полуфиналите от бъдещия шампион Германия. В съперничеството с Шотландия “трите лъва” нямат поражение в 4 поредни мача. Те се срещнаха за последно в световна квалификация през 2017 година и завършиха наравно - 2:2.

Напрежението със сигурност ще тегне повече над шотландците, които не само гостуват, но и трябва на всяка цена да търсят поне точка. Отборът на Стийв Кларк имаше своите шансове срещу Чехия, но отново се видя, че не разполага с достатъчно класа в атака. “Гайдарите” не са играли на финали на Европейско първенство от 1996 година. Тогава те отново се изправиха срещу Англия и загубиха с 0:2, а голът на Пол Гаскойн още се помни.

Домакините отново ще бъдат без Хари Магуайър. Въпреки че вече е възстановен от травмата си, той няма да започне, а двойка централни защитници ще са Тайрън Мингс и Джон Стоунс. Джордан Хендерсън също не е готов да започне от първата минута. Джак Грийлиш пропусна тренировката във вторник и ще остане на пейката.

Триото в атака ще е същото от мача с Хърватия - Хари Кейн, Рахийм Стърлинг и Фил Фодън. Възможно е на левия фланг на защитата Киърън Трипиър да отстъпи мястото си на Люк Шоу, а в средата на терена ще играят Деклан Райс, Калвин Филипс и Мейсън Маунт

Големият отсъстващ за Шотландия в първия мач беше Киърън Тиърни. Той обаче почти сигурно ще е титуляр днес по левия фланг на защитата, а Андрю Робърстън отново ще играе в по-предни позиции. Селекционерът Стийв Кларк планира няколко промени в единайсеторката. Няма да е изненада, ако от първата минута започне нападателят на Саутхамптън Че Адамс.

В исторически план Англия има 48 победи срещу Шотландия и 41 загуби, а равенствата са 25.