100 години Етър: „Звездите на „Етър” (ветерани) - Национален отбор „Звездите на България” (ветерани) 1:7

Пълни резултати на българските атлети на балканския шампионат за юноши и девойки

Младите български атлети завоюваха девет медала на балканския шампионат за юноши и девойки под 20 години в Истанбул, Турция на 12-13 юни.

Част от медалите бяха спечелени в оспорвани битки с много близки резултати.

• Единствената шампионка за България бе Ясна Петрова на 3000 м, която спечели с 9:46.10 мин. срещу 9:46.05 мин. на Мадалина Сирбу (Румъния). Резултатът на Ясна е покрит норматив за европейското първенство за тази възраст в Талин.

• Георги Христов два пъти пробяга 100 м за 10.52 секунди. В сериите софианецът постигна този резултат с 3.4 м/с попътен вятър, а на финала с 0.8 м/с, което му даде възмосжност да покрие норматива за световното първенство в Найроби, Кения. Христов победи гръка Николаус Панагьотополус с 0.001 сек. – 10.514 срещу 10.515.

• Божидар Съръбоюков също имаше равен резултат с Петър Чанак от Сърбия – 7.31 м, но нашият атлет показа по-добър втори опит 7.29 срещу 7.13 на сърбина и заслужи среброто. Съръбоюков обаче остана на 4 сантиметра от норматива за еврошампионата, който е 7.35 м.

• Вицешампионът на троен скок Димитър Ташев скочи 15.11 м и остана на 2 сантиметра от титлата, която бе за Микита Наролски (Украйна) – 15.13 м, но пък съотборникът му Мартин Точев спечели бронзовия медал с 2 сантиметра с 15.06 м срещу 15.04 м на втория украинец Олександър Айко.

• Тодор Петров постигна 17.72 м с 6-килограмовото гюле и зае петото място, но не му достигнаха 3 сантиметра за класиране на европейското първенство в Талин (при норматив -17.75 м)

Най-силният резултат на шампионата бе на 15-годишната Ангелина Топич (Сърбия), която победи на скок височина с 1.88 м – трето постижение в света за годината при девойките и заявка за европейски и световни медали. Топич е родена на 26 юли 2005-а и е дъщеря на един от най-големите атлети в скока на височина в историята – Драгутин Топич, който е и нейн треньор.

Пълни резултати и класирания на българските атлети в Истанбул:

Златен медал:

Ясна Петрова – 3000 м – 9:46.10 мин.

Сребърен медал:

Георги Христов – 100 м – 10.52 сек. (0.3) във финала, 10.52 (3.4) в сериите

Валентин Андреев – чук – 76.99 м

Димитър Ташев – троен скок – 15.11 м (-1.8)

Бронзов медал:

Божидар Съръбоюков – скок дължина – 7.31 м (1.6)

Мартин Точев – троен скок – 15.06 м (1.2)

Изабела Соколова – 100 м с пр. – 14.09 сек. (-1.9)

Пламена Миткова – скок дължина – 6.00 м (-1.1)

Щафета 4х100 м – юноши (Тодор Тодоров, Ивайло Иванов, Александър Евтимов, Георги Христов) – 42.45 сек.

Четвърто място

Михаела Благунова – гюле – 12.73 м

Вивиан Кръстева – седмобой – 4300 т. (15.57-1.52-7.77-26.45-5.57-21.55-2:28.88)

Пето място

Ема Милчева – копие – 38.43 м

Виктор Ценков – овчарски скок – 4.40 м

Тодор Петров – гюле – 17.72 м

4х400 м – юноши (Тодор Тодоров, Иван Иванов, Илкер Раимов и Силян Пешев) – 3:18.18 мин.

Шесто място

Наталия Кременска – 3000 м – 10:12.40 мин.

Ясна Петрова – 5000 м – 17:47.79 мин.

Йова Петрова – овчарски скок – 3.40 м

Александър Ефтимов – 110 м с препятствия – 14.81 (-0.6)

Николай Иванов – овчарски скок – 4.20 м

Седмо място

Надежда Вражева – троен скок – 12.47 м (2.4)

Ивелина Милкова – гюле – 11.78 м

Мартин Балабанов – 1500 м – 3:59.41 мин

Осмо място

Пламена Миткова – 100 м – 12.26 сек. (1.5) във финала, 12.09 сек. (3.5) в сериите

Иван Иванов – 800 м – 1:55.96 мин.