Маркус Ериксон с първа победа в Индикар, пилот в болница след катастрофа

Бившият пилот на Заубер и Катерам във Формула 1 Маркус Ериксон записа своята първата победа в американските серии Индикар, след като триумфира в драматичното първо състезание за Гран При на Детройт.

По този начин той стана седмият различен победител в първите седем старта за сезон 2021 и четвъртият пилот, който записва своя първи успех в шампионата.

Шведът, който се състезава за тима на Chip Ganassi Racing стигна до успеха в спираната на два пъти надпревара с огромно доза късмет, след като технически проблем не позволи на Уил Пауър (Penske) да се включи в последния рестарт пет тура преди финала. Австралиецът контролираше развоя на събитията в по-голямата част от състезанието, но шест обиколки преди финала Ромен Грожан (Dale Coyne Racing) се удари в стената на осми завой и това наложи излизането на колата за сигурност.

Подобно на Гран При на Азербайджан във Формула 1 преди седмица, състезателният директор в Индикар искаше да завърши надпреварата при зелени флагове и затова я прекъсна с оставащи пет тура. При подновяването ѝ след приблизително 20 минути двигателят Chevrolet на Пауър не искаше да се стартира и така лидерството бе поето от Ериксон.

Самият швед направи перфектен рестарт и успя да удържи зад себе си Риинус Викей (ECR) и Пато О'Уорд (McLaren), които още в първата крива след подновяването успяха да минат пред Такума Сато (RLL Racing) в спора за втората позиция. След това двамата имаха сериозен дуел помежду си, които позволи на Ериксон да се откъсне напред и да пресече финалната линия с аванс от 1.7 секунди пред Викей. Трети на по-малко от две десети зад нидерландеца се класира потеглилият от полпозишън О'Уорд.

Мексиканецът заложи на изключително агресивна стратегия с три стопа и много ранно първо влизане. Той обаче бе един от губещите от първото спиране на състезанието, което дойде в 28 обиколки след много тежък инцидент на неговия съотборник Феликс Розенквист. Вторият швед на стартовата решетка се заби с огромна скорост в бетонните ограждения на трасето в Детройт, след като педалът на газта на неговия автомобил залепна.

В следствие на инцидента надпреварата бе спряна за близо 80 минути докато маршалите окажат медицинска помощ на пилота и възстановят оградите. Самият Розенквист се размина без сериозни наранявания, но ще пропусне днешното второ състезание в „Бел Айл“ от съображения за сигурност. Неговото място в болида с №7 ще бъде заето от миналогодишният му окупатор Оливър Аскю.

В генералното класиране начело остава победителят от първия старт пред кампанията в Алабама Алекс Палоу (Chip Ganassi Racing), който с финишира 15-и във вчерашния ден. Испанецът има актив от 263 точки и аванс от 15 спрямо О'Уорд. Трети на 26 пункта зад водача е действащият шампион Скот Диксън (Chip Ganassi Racing), който остана осми вчера. Новозеландецът бе извън топ 10 преди последното подновяване на надпреварата, но както и в първия рестарт той бе изключително агресивен и си спечели множество позиции в рамките на няколко обиколки.