Стърлинг помогна на Англия да направи това, което до този момент никога не се беше случвало

Англия победи Хърватия с 1:0 на "Уембли" в първия двубой от битката в група D на Евро 2020. Рахийм Стърлинг вкара единственото попадение в 57-ата минута, хвърляйки в екстаз 22 500 фенове на "трите лъва". Това бе историческа първа победа на англичаните в откриващ мач на европейско първенство.

Двата отбора играха на полуфинала на Мондиал 2018, като хърватите успяха да изтръгнат победата след продължения. След това "трите лъва" взеха частичен реванш за това поражение в полуфинала от турнира Лига на нациите през ноември същата година, когато спечелиха с 2:1.

Селекционерът на Англия Гарет Саутгейт предприе една голяма изненада в състава си - десният бек на Атлетико Мадрид Киърън Трипиър стартира като ляв бек, Бен Чилуел изобщо не бе в групата на "трите лъва", а Люк Шоу остана на пейката. Отдясно на отбраната беше Кайл Уокър, докато Джон Стоунс и Тайрън Мингс действаха като централни защитници. Калвин Филипс и Деклан Райс бяха опорните полузащитници, а пред тях се разположиха Фил Фодън, Мейсън Маунт и Рахийм Стърлинг. На върха на атаката бе Хари Кейн. Джейдън Санчо не попадна в групата за днешния двубой. Джак Грийлиш, Джордан Хендерсън и Маркъс Рашфорд останаха сред резервите за началото.

Анте Ребич бе на върха на атаката на Хърватия. Крамарич и Перишич му помагаха по фланговете. Ковачич, Модрич и Брозович действаха в халфовата линия на селекцията на Златко Далич.

71 Англия - Хърватия 1:0

Още в шестата минута домакините организираха много скоростна атака, при която само късметът им обърна гръб. Стърлинг изнесе много бързо топката през центъра, след което намери Фодън отдясно. Талантът на Манчестър Сити стреля добре към далечния ъгъл, но топката срещна гредата. Малко след това и стражът на гостите трябваше да се намесва, след като Калвин Филипс стреля от въздуха от границата на наказателното поле. Топката тупна в земята и стана трудна, но Ливакович се справи.

Хърватите изпитваха сериозни затруднения в тези минути да изнесат играта в половината на ентусиазираните англичани.

"Ватрените" поуспокоиха играта след 22-рата минута и дори в 27-ата стигнаха до добър шанс. Центриране на Върсалко отдясно бе пропуснато от Ребич и така топката стигна до Перишич, който обаче стреля много неточно от около 18 метра.

Две минути преди почивката Англия получи възможност да изпълни пряк свободен удар точно пред границата на наказателното поле, след като Сърлинг отново се откъсна на скорост и Чалета-Цар си помогна с ръка. Трипиър обаче стреля право в стената.

Хърватия започна малко по-добре второто полувреме и в първите десетина минути имаше игрово предимство, но без да стига до голови положения. Вместо това англичаните вдигнаха рязко темпото в 57-ата минута. Голямата заслуга бе на Филипс, който получи от Уокър, напредна, огледа се и изведе Стърлинг зад отбраната на хърватите. Върсалко се опита да блокира, но не достигна до топката. Стърлинг стреля и въпреки че Ливакович докосната кълбото, то влезе във вратата му.

Само четири минути след това домакините имаха шанс да удвоят преднината си. Маунт центрира много добре отляво, а Кейн се засили да засече на далечната греда, но Чалета-Цар блокира в последния момент. Голмайсторът на Тотнъм се удари лошо в страничния стълб и получи лекарска помощ, но след това се завърна на терена.

В 65-ата минута най-сетне и хърватите стигнаха до възможност. Удар на Ковачич от далечна дистанция бе блокиран, след което Ребич получи шанс да стреля, но прати топката встрани от целта.

В следващите минути Маунт и Стърлинг пропуснаха по още една добра възможност за Англия, след като стреляха над вратата.

Хърватия не успя да наложи някакъв натиск до края и заслужено англичаните се поздравиха с първи успех на Евро 2020, за което имат големи амбиции.