България се опълчи на участник на Евро 2020

Националният отбор на България изпусна да стартира мини турнето си от престижни контроли с успех над Словакия. “Лъвовете” завършиха 1:1 със словаците в австрийското градче Рийд, но определено могат да съжаляват, че не записаха първи успех под ръководството на Ясен Петров.

Атанас Илиев даде аванс на “трикольорите” с първото си попадение с националната фланелка в 9-ата минута. Малко по-късно в 26-ата минута Бенеш изравни. Преди това обаче българите удариха гледа в 6-ата минута чрез игралия много силно преди почивката Кирил Десподов, който в 14-ата минута пропусна друга много добра възможност. След почивката пък Доминик Янков бе спрян от вратаря на противника, докато Словакия имаше добър шанс в 87-ата минута, но Николай Михайлов спаси.

“Трикольорите” оставиха добри впечатления в първата си проверка най-вече преди почивката, като сега предстоят гостувания на Русия (5 юни) и Франция (8 юни).

Селекционерът Ясен Петров смени схемата от последните мачове и заложи на четирима бранители от началото на мача.

Вратар бе Даниел Наумов, а пред него в защита започнаха Иван Турицов, Петко Христов, Валентин Антов и Васил Божиков, който бе капитан. Опорните халфове бяха Петър Витанов и Ивайло Чочев. Момчил Цветанов и Кирил Десподов действаха на двата фланга, а пред тях бяха Божидар Краев и Атанас Илиев, който за първи път бе титуляр с националната фланелка.

Щефан Таркович също не стартира с най-доброто, тъй като даде последен шанс на някои от своите играчи да вземат билета за Еврофиналите, след като утре ще трябва да обяви официалния списък от 26 състезатели. Капитанът Марек Хамших и Юрай Куцка гледаха от трибуните. България има едва две победи от седем мача срещу словаците, докато противникът има четири успеха.

Родните национали започнаха по-смело мача и определено стреснаха своя противник. Още в 6-ата минута Кирил Десподов можеше да даде аванс на "лъвовете", но късметът му изневери, като след негов удар с глава топката срещна горната греда. Той засече хубаво центриране на Васил Божиков отляво.

Три минути по-късно България поведе след първия гол на Атанас Илиев за "трикольорите". Основната заслуга за попадението е на Десподов, който отне топката от Варво след дълъг пас на Краев, нахлу в наказателното поле и намери тарана на Ботев (Пловдив), а той с едно докосване бе точен.

По-добрата игра на българите продължи и в 14-ата минута Десподов след пореден хубав пробив пропусна да удвои с красив удар.

Постепенно словаците надигнаха глава, а няколко непринудени грешки в отбраната на "лъвовете" им дадоха увереност.

Така след центриране отдясно в 26-ата минута топката попадна в Бенеш, който с плътен изстрел от 15 метра матира Наумов.

До края на полувремето словаците имаха териториално предимство, но до нови сериозни опасности пред Наумов не се стигна. Нашите пък пробваха да действат на контраатаки, но също не стигнаха до нещо интересно пред вратата на съперника.

На почивката в игра се появиха Николай Михайлов, Димитър Илиев и Доминик Янков. Те замениха Даниел Наумов, Божидар Краев и Момчил Цветанов. 15 минути по-късно на терена влезе и Георги Минчев, заменяйки голмайстора Атанас Илиев.

Ясен Петров: Израстваме!

В началото на втората част срещата бе равностойна и без опасности пред двете врати. Единственият удар бе по посока на Михайлов и бе дело на Давид Стрелец. Българският страж обаче нямаше никакви проблеми със слабия шут. В игра се появи и Кристиян Малинов вместо Петър Витанов.

В 70-ата минута Янков можеше да изведе нашите напред, но техничният му удар бе спасен акробатично от вратаря.

Малко преди края на срещата резервният вратар Михайлов трябваше да се намесва при един диагонален удар на Бенеш, след като бе изпуснат от българската отбрана, като стражът на Левски се справи със ситуацията.

Атанас Илиев: Оправдах доверието

В самия край на мача дойде и единственият жълт картон в срещата. Томас Суслов влезе грубо в краката на Иван Турицов и бе декориран в жълто. За словаците пък имаше доста неприятна новина, тъй като Давид Стрелец получи контузия и трябваше да бъде изнесен на носилка.

Така, макар и че можем да съжаляваме, че не спечелихме, по-скоро логично след като цяло равностойния двубой двата тима не се победиха и завършиха наравно - 1:1. Следващият мач е гостуване на Русия на 5 юни, а три дни по-късно следва и визита на Франция.

СЛОВАКИЯ - БЪЛГАРИЯ 1:1