Мбапе наказа бившия си отбор и донесе Купата на Франция на ПСЖ

Килиан Мбапе беше в основата на поредния триумф на Пари Сен Жермен в турнира за Купата на Франция. Отборът на Маурисио Почетино победи във финала Монако с 2:0 и спечели турнира за 14-и път в историята си. Мбапе подаде за първия гол, дело на Мауро Икарди в 19-ата минута, а в 81-ата сам вкара второто попадение.

Двубоят на "Стад дьо Франс" се игра пред около 8000 зрители. ПСЖ се наложи заслужено, а Монако продължава да не успява да вдигне купата вече цели 30 години.

До полуфиналите ПСЖ елиминира последователно Каен, Брест, Лил и Анже с обща голова разлика 12:0. Предпоследното стъпало обаче се оказа трудно и парижани се нуждаеха от дузпи, за да отстранят Монпелие.

Монако се справи с Гренобъл, Ница, Метц и Лион, а на полуфиналите с четвъртодивизионния Румили Валиер спечели с 5:1, въпреки че в един момент се озова в ролята на догонващ.

Наставникът на ПСЖ Маурисио Почетино направи пет промени в сравнение с мача срещу Реймс (4:0) през уикенда. Аалесандро Флоренци и Абду Диало започнаха по двата фланга в защита, Леандро Паредес замени Андер Ерера в средата на терена, а Идриса Гей зае мястото на Юлиан Дракслер. На върха на атаката Икарди започна като титуляр вместо наказания Неймар, а Килиан Мбапе и Анхел Ди Мария действаха по крилата.

Монако стартира в предни позиции с Висам Бен Йедер и Кевин Фоланд, а четиримата в халфовата линия бяха Рубен Агилар, Орелиан Чуамени, Юсуф Фофана и Александър Головин. Полякът Радослав Майецки застана под рамката вместо Бенжамен Лекомт.

В началните минути Пари Сен Жермен доминираше, а Мбапе не спираше да тормози бранителите на Монако. Майецки се намеси добре след остро центриране на Паредес, а Головин се размина без картон след грубо влизане в краката на Диало

В 18-ата минута и Кейлор Навас трябваше да показва класа, за да попречи на Бен Йедер да открие резултата. В ответната атака Мбапе се възползва от грешка на Аксел Дизази, излезе очи в очи с Майецки, но не стреля, а подаде на свободния Икарди и аржентинецът насочи топката в мрежата.

След гола Монако заигра по-добре. Отборът на Нико Ковач не отстъпваше в единоборствата и се изнесе по-напред, но така отвори пространства за бързите нападатели на ПСЖ. В 33-ата минута Флоренци шутира силно, но Майецки изби в корнер. В края на полувремето Фоланд имаше шанс да изравни, но го пропиля.

След почивката Монако се постара да върне интригата, но Кейлор Навас изби удар на Бен Йедер. В 60-ата минута бившият нападател на Севиля отстъпи мястото си на Стеван Йоветич, а в 63-ата Паредес като по чудо не вкара втори гол за ПСЖ. Малко по-късно гредата спаси тима на парижани след рикошет и намеса на Навас.

В още няколко ситуации футболистите на Монако нахлуваха опасно в наказателното поле, но или центрираха неточно, или защитник на ПСЖ успяваше да избие топката. В 80-ата Мбапе нацели гредата, но в 81-ата технично преодоля Майецки след пас на Ди Мария и реши всичко. Това беше 41-и гол за френския национал във всички турнири от началото на сезона.

В неделя Пари Сен Жермен гостува на Брест и освен че трябва да победи, ще се надява на грешка на Лил срещу Анже, за да вдигне и титлата в Лига 1. Монако ще търси задължителни 3 точки срещу Ланс, за да запази третото си място и да си осигури участие в квалификациите на Шампионската лига.