Рилски спортист пренаписа историята си с първи финал в НБЛ (видео)

Рилски спортист се класира за финала в Националната Баскетболна Лига за първи път в историята си! Самоковският отбор спечели серията си срещу Академик (Пловдив) с 3-0 победи, след като постигна успех със 66:58 (13:18, 15:8, 19:13, 19:19) в мач №3 от полуфиналната серия в зала "СИЛА".

На финала, който ще се проведе в серия до 4 победи от 7 мача, Рилецо ще се изправи срещу победителя от другия полуфинал между Левски Лукойл и Балкан. Там резултатът е 2-1 победи в полза на "сините", като утре предстои да се изиграе и мач №4 в Ботевград.

Сезонът за Академик все пак не приключва тук. Тимът на Йордан Янков ще се бори за бронзовите медали в първенството срещу загубилия от серията между Левски Лукойл и Балкан.

В ротацията на самоковци отново липсваше капитанът Златин Георгиев, а отборът отново бе воден от помощник-треньорът Любомир Киров, който замести своя колега Людмил Хаджисотиров на основното място на пейката на Рилецо.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Двубоят започна доста хаотично с няколко грешки в нападение от страна на двата отбора, като след две минути игра Академик имаше крехък аванс от две точки при 4:2. Агресивната защита на домакините принуди Рилецо да стартира мача с 1/5 стрелба от игра, а новата перла в стартовата петица на пловдивчани Томислав Минков наниза бързи четири точки, за да изведе тима си до аванс от 8:4.

Чилийският център на самоковци Нико Карвачо успя да спаси отбора си от по-сериозно изоставане още в първата четвърт, след като спря няколкоминутната суша на своя тим за 8:6. Големият длъжник в редиците на Академик Йере Вучица продължаваше да страда при опитите си да застраши целта на гостите, а Рилски вече се доближи на точка разлика след тройка на Алекс Симеонов за 10:9.

Нови две прекрасни изяви на Томислав Минков обаче охладиха ентусиазма на гостите, като крилото на пловдивчани покачи аванса на своите на пет при 14:9. Гонитбата между двата тима продължаваше да е на дневен ред, като първо Рилецо отново свали дефицита си до едва една точка, а след това Академик записа серия от пет поредни, за да поведе с 18:13 след края на първата четвърт.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Двата тима много трудно си създаваха лесни стрелби в началото на втората четвърт, което резултира в изключително ниска резултатност в откриващите четири минути от частта. Академик задържа преднина от три точки при 22:19, след като Обрад Томич сложи край на суша от четири минути без кош за състава на Йордан Янков. Домакините отново успяха да се откъснат напред в резултата при 25:19, но отново Карвачо се прояви като лидер и успя да се пребори в подкошието на пловдивчани, за да намали изоставането на своя отбор за пореден път - 25:21.

Тимът от Самоков все пак успя да нанесе по-сериозен удар към края на частта, когато плеймейкърът Брендън Браун изригна, за да изведе Рилски спортист напред за първи път в двубоя при 25:26. Носителите на Купата на България запазиха водачеството си и на полувремето, когато резултатът беше 26:28 за гостите.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Академик започваше да се пречупва в началото на третата част, когато допусна три поредни неточности в атакуващ план. Това предизвика моментална реакция от страна на Рилецо, който наниза две поредни тройки чрез Тихомир Желев, за да си осигури 8-точков актив при 26:34. Ужасната успеваемост в стрелбата на Академик и четирите минути без кош от игра от началото на третата част доведе до това, че Рилски вече имаше двуцифрена преднина след атлетична проява на Трей Портър, който изведе фаворитите за титлата до актив от 11 при 27:38.

Повече от пет минути време отне на пловдивчани да реализират първата си стрелба от игра в периода след поднасяне на Тони Гуджино, но Рилски спортист успя да поведе с 13 точки след кошове на Браун и Павлин Иванов - 31:44. Все пак домакините не спираха да се борят за оцеляването си в серията и смъкнаха разликата до едноцифрените размери след серия от 8:3 за край на частта, направила общия резултат 39:47 в полза на Рилски спортист след края на третата четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Последната част започна по много добър начин за домакините, които въпреки кошмарната си стрелба от тройката успяха да се доближат на само пет точки разлика от своя съперник при 42:47. Крилото на гостите Алекс Симеонов обаче отново пое диригентската палка в ключов момент и измъкна своя тим на осем точки аванс след успешна тройка, а след това Павлин Иванов и Нико Карвачо върнаха двуцифрения аванс на Рилски спортист при 46:56 и 6 минути до края на мача. Рилецо започна да играе много по-освободено в следващите три минути, в които успя да се измъкне на 14 точки аванс пред своя съперник и да погледне смело към финала при 48:62.

Капитанът на Академик Васил Бачев опита да внесе доза самочувствие в съзнанието на домакините с първата тройка на тима в мача, но Браун наниза два наказателни, за да изведе Рилецо още веднъж до 11 аванс при 53:64 и 2 минути до края на срещата. Гостите задържаха убедителния си аванс и успяха да триумфират за пети пореден път в плейофите, за да достигнат до мечтания финал след 66:58.

Алекс Симеонов завърши с 15 точки и 8 борби за победителите, Брендън Браун добави 13 точки, Николас Карвачо отбеляза 12 и взе 8 борби, а Павлин Иванов наниза 10 точки и раздаде 6 асистенции.

Единствено Обрад Томич успя да приключи двубоя с двуцифрен точко актив за Академик, след като записа 17 точки и 11 борби. С по 8 точки останаха Йере Вучица и Томислав Минков.

АКАДЕМИК: Джахий Карсън 6, Васил Бачев 5, Томислав Минков 8, Обрад Томич 17, Йере Вучица 8 (Антъни Гуджино 6, Николай Николов 5, Николай Титков 3, Мартин Сотиров)

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Брендън Браун 13, Павлин Иванов 10, Тихомир Желев 6, Алекс Симеонов 15, Николас Карвачо 12 (Трей Портър 8, Деян Карамфилов 2, Мирослав Васов, Николай Георгиев)