Очаквайте в 13:00 - Фернандо Каранга с първа награда след завръщането си в България

Впечатляващ обрат осигури предимство на Берое в борбата за четворката (видео)

Отборът на Берое (Стара Загора) записа изключително важна победа в борбата си за четвъртото място. Тимът на старши треньора Любомир Минчев надделя над основния си конкурент за четворката Черноморец със 76:72 (18:13, 15:25, 21:21, 22:13) в старозагорската зала "Общинска" в среща от 26-я кръг на НБЛ.

По този начин Берое увеличава аванса си за сезона на 11 победи и 11 загуби, като заема петата позиция във временното класиране. Старозагорци се нуждаят от още една победа в последните си два мача срещу Ямбол и Рилски спортист, за да си узаконят четвъртата позиция и да имат домакинско предимство в плейофите.

Черноморец пък остава на шесто място с 10 успеха и 12 поражения и ще чака две поредни грешки на Берое, а заедно с това ще трябва да спечели двубоите си срещу Спартак (Плевен) и Черно море Тича, за да бъде четвърти.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Центровете на двата тима - Уендъл Люис и Седариън Рейнс, поставиха началото на гонитбата в мача с точни поднасяния в първите две атаки. Берое продължи силното си начало и поведе със 7:2, преди Евгени Хаджирусев да спре серията на домакините с кош и фаул за 7:5. "Акулите" настигнаха съперника си и изравниха резултата след перфектна стрелба на Марвин Смит за 9:9, но Симеон Илиев отново изведе старозагорци напред при 11:9.

Двата отбора не впечатляваха с особено висока успеваемост при стрелбата от игра в първата четвърт, която се движеше около 30-те процента. Берое обаче беше по-фокусиран в опазването на своя съперник и продължаваше да държи крехка преднина - 15:11. До края на частта тимовете си разделиха по още един кош - Константин Коев поднесе за 15:13, а тройка на Джими Гавин фиксира крайното 18:13 след 10 минути игра.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Черноморец натисна газта в първите две минути на втората четвърт, в които записа минисерия от четири поредни точки, дело на Люис и Болдуин, за да се доближи на точка зад Берое - 18:17. Добрата игра на гостите повлия на резултата и след още три точки бургазлии поведоха с 18:20, но Джими Гавин успокои "акулите" с два успешни наказателни удара за 20:20. Черноморец неутрализира тройка на Симеон Илиев и след страхотно включване на Марвин Смит, който отбеляза 7 точки за 2 минути, тимът поведе с четири при 25:29.

Берое започна да изпитва сериозни проблеми в нападение, а разклатеността в редиците на домакините пък се прие радушно от гостите, които вдигнаха разликата в мача на осем точки при 27:35. Играчите на Берое успяха да изпълнят мисията си да скъсят известна част от дефицита си, оттегляйки се на пет точки разлика при 33:38 след страхотни изпълнения на младия Дамян Минков.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Третата част отново започна с четири поредни точки за Черноморец, като тимът на Васил Евтимов за втори път в мача излезе напред с девет точки при 33:42. Джими Гавин и Кей Джей Фейджин обаче раздвижиха домакините с две поредни тройки, но това активизиране на домакините продължи само минута, тъй като "акулите" захапаха съперника си за пореден път и поведоха с осем точки при 39:47. Безобразната игра на старозагорци накара старши треньора им Любомир Минчев да побеснее при следващото си прекъсване, след като Черноморец за първи път в мача достигна до двуцифрен актив - 41:52 в полза на гостите.

Индивидуалната класа на Гавин и Фейджин обаче задържа отбора в борбата за победата, след като двамата американци нанизаха следващите 11 точки на домакините - 52:55 за Черноморец. Бургазлии успяха да се задържат като лидери в резултата и след края на първите 30 минути игра водеха с пет точки при 54:59.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Берое продължаваше да се бори със зъби и нокти, за да запази шансове за четвъртото място, като Джими Гавин и компания отново се доближиха на само три точки от своя съперник при 60:63. Пропуските на гостите станаха твърде много, което позволи на Кейлъб Бишъп и Станислав Ваклинов да завършат две поредни атаки на старогазорци със забивки за 64:63. Дианте Болдуин и Евгени Хаджирусев напомниха за себе си и върнаха преднината на гостите при 66:68, но Фейджин и Илиев бяха достатъчно концентрирани, за да помогнат на старозагоци да излязат с точка аванс при 69:68 и оставащи около две минути от мача.

Капитанът на Черноморец Константин Коев изригна с много важна тройка, за да изведе "акулите" с две аванс при 69:71, но Джими Гавин отвърна с феноменална стрелба отдалеч, която направи резултата 72:71 при 34 секунди на таблото. Ужасна грешка на Дианте Болдуин дойде в много неподходящ момент за гостите, които вече губеха с три точки при само 16 секунди до края на мача - 74:71 след два успешни наказателни на Джими Гавин. Черноморец не успя да изпрати мача в продължение накрая, а Костадин Лазаров оформи крайното 78:74.

Джими Гавин бе големият герой за победата на Берое със своите 23 точки от скамейката. Симеон Илиев игра силно и приключи с 14 точки и 8 борби, а Кей Джей Фейджин се разписа с 11 точки.

Капитанът Константин Коев поведе Черноморец с "дабъл-дабъл" от 19 точки и 13 борби, Марвин Смит добави 16 и 8 овладени топки, Евгени Хаджирусев вкара 14 точки, а Уендъл Люис и Дианте Болдуин нанизаха съответно по 12 и 11 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БЕРОЕ: Кей Джей Фейджън 11, Брейди Роуз 3, Дамян Минков 7, Симеон Илиев 14, Седариън Рейнс 6 (Джими Гавин 23, Костадин Лазаров 6, Кейлъб Бишъп 4, Станислав Ваклинов 2, Михаил Комбаков)

ЧЕРНОМОРЕЦ: Дианте Болдуин 11, Евгени Хаджирусев 14, Константин Коев 19, Марвин Смит 16, Уендъл Люис 12 (Ангел Пейчинов, Томас Читадзе)