Новак триумфира в мократа втора квалификация в Рим

Изсъхващата писта в италианската столица Рим обърна с краката нагоре стартовата решетка за четвъртия кръг за сезона във Формула Е, като печеливш бе новозеландският дебютант Ник Касиди (Virgin).

Шампионът в японската Супер Формула за 2019 година бе част от последната предварителна група, от която заради изсъхващата писта за „суперпол“ се класираха трима пилоти. Двама от третата група си заслужиха правото на участие в решителната част, а само Паскал Верлайн (Porsche) от втората група даде време достатъчно за участие в „суперпол“. Най-бърз след груповата фаза бе Норман Нато (Venturi), който подобна на Касиди също бе част от последната група.

В „суперпол“ Касиди даде време от 1:52.011, с което завърши на 0.332 секунди пред Нато, който докосна леко стената на изхода от 13-та крива в своята решителна обиколка, но все пак ще потегли от първата редица. Втората ще си поделят двамата бивши пилоти във Формула 1 Верлайн и Щофел Вандоорн (Mercedes), които бяха съответно с 0.619 и 2.348 по-бавни от първия. Победителят във вчерашната квалификация Вандоорн взе участие в „суперпол“, въпреки че даде седмо време в груповата фаза, но класиралият се втори в нея Андре Лотерер (Porsche) загуби своята обиколка, тъй като бе използва повече от разрешената мощност. Третата редица на стартовата решетка по-късно днес ще си поделят Максимилян Гюнтер (BMW) и Александър Симс (Mahindra), които остана съответно пети и шести в решителната част.

От четвърта редица втората надпревара във Вечния град ще започнат Едоардо Мортара (Venturi) и Оливър Роулънд (Nissan), а на петата ще застанат двамата швейцарци Нико Мюлер (Dragon) и Себастиен Буеми (Nissan). Лидерът във временното класиране в шампионата Сам Бърд (Jaguar) ще стартира едва 11-и, като той бе най-бърз от състезателите в първата квалификационна група. До него на шеста редица ще се нареди съотборникът му Мич Евънс.

Най-големият губещ от квалификационния формат във Формула Е днес бе победителят във вчерашната надпревара Жан-Ерик Верн (DS Techeetah). Французинът днес остана едва 21-и в сесията за място, като зад него ще потеглят единствено Лотерер, Серхио Сете Камара (Dragon) и Джейк Денис (BMW), които поради различни причини останаха без време в квалификацията.

Втората надпревара по улиците на Вечния град стартира в 14:00 часа българско време по-късно днес.

Снимки: © FIA Formula E