Вандоорн триумфира в първата квалификация от Формула Е в Рим

Бившият пилот на Макларън във Формула 1 Щофел Вандоорн спечели квалификацията преди първото от две състезания от Формула Е в италианската столица Рим.

Белгийският пилот на Mercedes даде време от 1:38.484 в „суперпол“ сесията във Вечния град, като по този начин остана на 0.167 пред трикратния победител в „24-те часа на Льо Ман“ Андре Лотерер. Представителят на Porsche бе предпоследен на пистата в решителната сесия, но допусна лека грешка на излизането от третия завой в своята единствена обиколка и това не му позволи да подобри времето на Вандоорн. Грешката на германеца бе несъизмерима с тази на Оливър Роуълнд (Nissan), който бе последен на пистата след като даде най-доброто време в груповата фаза на квалификацията.

Британецът се движеше с темпо по-добро от това на Вандоорн, но се удари силно в стената на изхода от последния завой и счупи задно-дясно окачване на своя автомобил. Все пак заради близостта на финалната линия до последната крива той успя да запази позиция в топ три, като бе с 0.405 по-бавен от първия.

Компания на Роулънд на втората редица ще прави шампионът във Формула Е за 2017 година Лукас ди Граси (Audi), който завърши квалификацията с пасив от само 0.014 секунди спрямо пилота на Nissan. Третата редица ще си поделят единственият двукратен първенец в изцяло електрическия шампионат Жан-Ерик Верн (DS Techeetah) и Максимилян Гюнтер (BMW), който бе най-бавен от участниците в „суперпол“. Седми и осми на стартовата решетка ще застанат победителите в първите две квалификации за сезона в Ад-Диря, Робин Фрайнс (Virgin) и Ник де Врийс (Mercedes), които бяха първи извън „суперпол“ сесията.

Последните места в топ десет на старта по-късно днес ще бъдат заети от Паскал Верлайн (Porsche) и Себастиен Буеми (Nissan), а точно зад тях ще потегли и дуото на Jaguar Сам Бърд и Мич Евънс. Двамата пилоти на британския екип са единствените бивши победители във Формула Е в Рим, като Бърд, който триумфира и във втората надпревара в Саудитска Арабия в края на февруари, спечели през 2018-а, а Евънс година по-късно.

Първото от две поредни състезания във Вечния град стартира в 17:00 часа българско време по-късно днес.

Снимки: © FIA Formula E