Очаквайте в 11:00: Какво е настроението в националния отбор по ръгби на България преди сблъсъка със Сърбия

Монтана стигна до решаващ полуфинал след невероятна драма и успех от 0:6 в тайбрека срещу Хебър (снимки)

Волейболният отбор Монтана стигна до трети решителен полуфинален мач от WINBET плейофите в Суперлигата на България. Момчетата на Даниел Пеев се наложиха много трудно и драматично у дома над Хебър (Пазарджик) с 3:2 (23:25, 25:23, 14:25, 25:18, 15:13) в мач №2 от полуфиналния плейоф помежду им, игран тази вечер в зала "Младост".

Александър Попов дебютира с успех начело на Хебър над Монтана в полуфинал №1 (видео + галерия)

Така монтанчани изравниха резултата в плейофната серия на 1-1 победи. Третата решаваща среща между двата тима е в четвъртък (8 април) от 19,30 часа в Пазарджик.

В началото на първия гейм домакините от Монтана поведоха бързо с 4:0 след грешка в атака на Тодор Алексиев от Хебър последвана от отличен блок на Стефан Чавдаров и два последователни аса на руския диагонал Максим Сапожков. Разликата стана 8:3 след контра блок-аут на капитана на монтанчани Радослав Попов. "Тигрите" стопиха леко изоставането си до 10:7 след контра от втора линия на Алексиев и силен ас на Александър Ляфтов. Техническата пауза пък дойде при 12:8 след грешка от сервис на Николай Къртев. Въпреки усилията на Хебър, домакините запазиха преднината си до 15:11 след силна атака на Сапожков и блок на Попов, което накара треньорът на гостите Александър Попов да поиска прекъсване. Монтана запази предимството си до 17:13, след което пазарджаклии успяха да изравнят при 17:17 след силни изяви на Брадли Гънтър в атака и на сервис, включително и два аса. Хебър дори излезе напред в резултата при 19:18 след нова директна точка от начален удар на Ляфтов, което принуди Даниел Пеев да вземе тайм-аут. Независимо от това, Хебър увеличи разликата до 22:19 след контра на Гънтър и ас на Къртев, за да вземе гейма с 25:23 след грешка при мрежата на монтанчани.

Втората част започна малко по-добре за Хебър, които дръпнаха с 4:2 след успешна атака на Тодор Алексиев и нападение в аут на Максим Сапожков. Играта продължи точка за точка до 8:6, след което домакините изравниха при 8:8 след грешка от сервис на Александър Ляфтов и мощен ас на Сапожков и дори поведоха с 10:8 след успешна блокада на Стефан Чавдаров и нова директна точка от сервис на Сапожков. Разликата леко нарасна до 12:9 за Монтана след контра през центъра на Чавдаров. Постепенно "тигрите" успяха да изравнят при 15:15 след сервис в аут на Радослав Попов от домакини и ас на Брадли Гънтър. Атака на Тодор Костов и ас на влезлият на негово място за сервис Димитър Калчев - 17:15 за Монтана и прекъсване за Хебър и Сашо Попов. Въпреки това, преднината на монтанчани стана 19:16 след успешна атака и отличен блок на Златан Йорданов. Хебър намали до 21:20 след грешка от сервис на Чавдаров от домакините и блокада на Теодор Тодоров. Двата тима продължиха равностойно и в крайна сметка Монтана затвори гейма в своя полза при 25:23 след бърза атака през центъра на Чавдаров, за да изравни на 1:1.

Третият гейм стартира отлично за Хебър, които бързо поведоха с 5:2 след три последователни блокади на Брадли Гънтър и Теодор Тодоров, което накара треньорът на Монтана Даниел Пеев да вземе тайм-аут. Въпреки това, последва контра блок-аут на Гънтър и 6:2. Разликата в полза на "тигрите" стана 8:3 след пореден успешен блок на Тодоров. Техническо прекъсване пък дойде при 12:6 за играчите на Сашо Попов след грешка от сервис на Максим Сапожков. Преднината на Хебър продължи да расте до 17:9 след поредна блокада на Еър Теди, а след това до 20:10 след ас на разпределителя Любомир Агонцев и нов блок на Теодор Тодоров. Междувременно Даниел Пеев направи поредица от смени в състава си, което не дадоха резултат. В крайна сметка Хебър спокойно спечели гейма с 25:14 след силна атака на Гънтър, за да поведе с 2:1.

Четвъртата част тръгна напълно равностойно до 6:6, като двата тима на няколко пъти си разменяха водачеството в резултата, след което Хебър дръпна с 9:6 след две грешки в атака на Радослав Попов и Максим Сапожков от домакините и отлична блокада на Брадли Гънтър. Прекъсването, което поиска Даниел Пеев, даде ефект и Монтана изравни при 10:10 след блокада и атака на Георги Елчинов и успешно нападение на Сапожков. Монтанчани дори излязоха напред в резултата при 12:10 след успешен блок на Стефан Чавдаров и мощен ас на руският диагонал. Преднината на Монтана нарасна до 16:12 след атака през центъра на Чавдаров и контра на Радослав Попов, което принуди Хебър и Сашо Попов да вземат тайм-аут. Резултатът стана 20:14 след грешка на Гънтър и ас на Радослав Попов, за да може Монтана без проблеми да спечели гейма с 25:18 след поредна успешна атака на Радослав Попов и да вкара мача в тайбрек.

Петият решителен гейм започна много добре за Хебър, които поведоха с 4:0 след атака и блокада на Александър Ляфтов, ас на Теодор Тодоров и грешка на Максим Сапожков от домакините. Независимо от тайм-аута за Даниел Пеев и домакините, нова грешка на Сапожков и втора директна точка от сервис за Тодоров и 6:0. Две атаки на Радослав Попов и блокада на Максим Крескин и 6:3. Размяната на полетата дойде при 8:4 след успешен блок-аут на Брадли Гънтър. Монтана успя да намали изоставането си до 7:9 след атака през центъра на Тодор Костов и контра на Златан Йорданов, което накара Сашо Попов да поиска прекъсване за Хебър. Пазарджаклии запазиха предимството си до 12:9 след нова успешна атака на Гънтър. Две грешки на Тодор Алексиев и Ляфтов - 12:11 и втори тайм-аут за Сашо Попов. Последва нов мощен ас на Сапожков и 12:12. Втори пореден много силен сервис на руския диагонал и 13:12 за домакините. Блокада на Златан Йорданов и мачбол за Монтана - 14:12. Хебър успя да спаси първия мачбол след атака на Ляфтов, но все пак Монтана спечели тайбрека с 15:13 след блок-аут на Сапожков, а с това и мача с 3:2.

Страхотен мач за Монтана изигра Максим Сапожков, който заби 25 точки (7 аса!, 1 блок и 53% ефективност в атака) за победата. Радослав Попов (1 блок, 1 ас, 48% ефективност в атака и 59% позитивно посрещане) и Стефан Чавдаров (6 блока!, 1 ас и 47% ефективност в атака) добавиха 17 и 15 точки за успеха.

За тима на Хебър Брадли Гънтър реализира 24 точки (2 блока, 3 аса и 43% ефективност в атака), а Александър Ляфтов се отчете с 16 точки (2 блока, 4 аса, 48% ефективност в атака и 40% позитивно посрещане), но и това не помогна за успеха.

МОНТАНА - ХЕБЪР (ПАЗАРДЖИК) 3:2 (23:25, 25:23, 14:25, 25:18, 15:13)

МОНТАНА: Максим Крескин 3, Максим Сапожков 25, Георги Елчинов 6, Радослав Попов 17, Тодор Костов 8, Стефан Чавдаров 15 – Мартин Божилов-либеро (Димитър Калчев 2, Златан Йорданов 4, Любослав Симеонов, Виктор Костадинов, Методи Методиев-либеро)

Старши треньор: ДАНИЕЛ ПЕЕВ

ХЕБЪР: Любомир Агонцев 2, Брадли Гънтър 24, Александър Ляфтов 16, Тодор Алексиев 8, Теодор Тодоров 13, Николай Къртев 7 – Петър Каракашев-либеро (Иван Латунов, Иван Станев, Мартин Симеонов 2, Пламен Шекерджиев, Спас Байрев)

Старши треньор: АЛЕКСАНДЪР ПОПОВ.