Левски измъчи Нефтохимик в Бургас, но шампионите са на финал (снимки)

Шампионите от Нефтохимик 2010 (Бургас) се класираха на WINBET финалните плейофи на волейболната Суперлига за мъже, след като победиха трудно Левски с 3:2 (26:24, 23:25, 25:20, 23:25, 15:11) във втората полуфинална среща, която се игра в бургаската зала “Младост”.

Нефтохимик приема Левски във втория полуфинал от WINBET плейофи в Суперлигата

Бургазлии спечелиха полуфиналната WINBET плейофна серия с 2-0 победи и ще играят на финала срещу победителя от другия полуфинал Хебър (Пазарджик) - Монтана Волей. Възпитаниците на Александър Попов спечелиха първата среща с 3:1, а утре е втората в Монтана.

Двубоят започна равностойно до 3:3. Тройна блокада спря атака на Боян Йорданов от зона 2 - 4:4. Жани Желязков завърши едно дълго разиграване с атака по блокадата - 6:6. Капитанът на Левски Боян Йорданов игра технично с блокадата за 8:8. Жани Желязков изведе Нефтохимик напред при 10:9. Боян Йорданов изравни веднага с мощна атака от зона 2 - 10:10. Боян Йорданов остана без блокада и капитанът завърши мощна така от зона 2 и Левски поведе с 12:11 при техническото прекъсване. Боян Йорданов даде преднина от 2 точки за Левски при 14:12. Николай Желязков веднага взе прекъсване за шампионите. "Сините" дръпнаха с 3 точки при 17:14, след атака на Александър Николов. МаркМакгивърн хвана на единична блокада атака на Жани Желязков - 18:14. Николай Желязков взе второто си прекъсване в първата част. Атака на Марк МакГивърн изведе Левски напред с 19:15. Боян Йорданов атакува успешно за 22:18. Александър Николов пристъпи линията за изпълнение на начален удар, а след това не се справи и насочена към него топка - 20:22. Андрей Жеков взе прекъсване за Левски. Валентин Братоев атакува успешно за 22:23. Андрей Жеков взе второто си прекъсване в първата част. Троен блок хвана атака на Самуил Вълчинов от зона 4 - 23:23. Ас на Валентин Братоев изведе шампионите до геймбол при 24:23. Блокада на Илия Петков спря атака на Боян Йорданов за 25:24 за Нефтохимик. Домакините стигнаха до успех в първата част с 26:24 след ас на Илия Петков.

Валентин Братоев (3 аса, 3 атаки) и Жани Желязков (1 блок, 5 атаки) записаха по 6 точки за Нефтохимик в първата част. С 6 точки се отличи в първия гейм и капитанът на Левски Боян Йорданов (1 блок, 5 атаки).

Денис Карягин изведе Нефтохимик напред при 6:4 в началото на втората част. Жани Желязков атакува мощно по правата от зона 2 и шампионите дръпнаха с 9:6. Остра атака в центъра на Илия Петков даде аванс от 4 точки за бургазлии - 11:7. Андрей Жеков взе прекъсване за "сините". Боян Йорданов намали резултата до 9:11. Ас на Боян Йорданов съкрати разликата до 1 точка - 10:11. Илия Петков атакува през центъра и Нефтохимик поведе с 12:10 при техническото прекъсване. Александър Николов атакува успешно от зона 4 - 12:13. Денис Карягин атакува от зона 4 по блокадата на Владимир Станков - 14:12. Ас на Александър Николов изравни резултата при 15:15. Николай Желязков взе прекъсване за домакините. "Сините" поведоха с 19:17 след атака на Самуил Вълчинов. Левски дръпна с 20:17, след като Самуил Вълчинов атакува отново успешно. Николай Желязков взе прекъсване за Нефтохимик. Бургазлии намалиха до 19:20. Александър Николов атакува в аут и резултат бе изравнен при 21:21. Денис Карягин се справи с тройна блокада и изведе Нефтохимик напред при 22:21. Неостаряващият 43-годишен Христо Цветанов изведе "сините" напред с 23:22. Ас на Владимир Станков донесе успеха на Левски във втората част с 25:23.

Шампионите дръпнаха бързо с 4:1 след успешна атака на Жани Желязков и два поредни аса на Илия Петков. Единична блокада на Николай Николов и 6:2. Шампионите дръпнаха с 5 точки при 11:6. Андрей Жеков взе прекъсване за "сините". Възпитаниците на Николай Желязков поведоха с 13:7. Единична блокада на Николай Николов срещу атака на Боян Йорданов 14:9. Успешна атака на Николай Николов 15:9. Гордан Люцканов замени Александър Николов в състава на Левски. Денис Карягин атакува успешно от зона 4 за 16:10. Единичен блок на Георги Братоев срещу атака на Гордан Люцканов и 17:10 за Нефтохимик. Андрей Жеков взе второто си прекъсване в третата част. "Сините" намалиха до 15:19. Троен блок спря атака на Боян Йорданов от зона 2 и Нефтохимик поведе с 23:16. Боян Йорданов намали до 18:23 и Николай Желязков побърза да вземе прекъсване за домакините. нова успешна така на Боян Йорданов - 19:23. Георги Братоев атакува изненадващо още втората топка и бургазлии стигнаха до геймбол при 24:19. Владимир Станков би начален удар в мрежата и шампионите спечелиха третата част с 25:20.

Шампионите поведоха с 3:0 в началото на 4-ия гейм. Волейболистите на Левски изравниха при 4:4. Последваха нови 3 поредни точки за Нефтохимик, след като Георги Братоев пуска технично за 7:4. Бургазлии поведоха с 10:7. Двойна блокада не можа да спре атака на Боян Йорданов – 9:10. Разликата се запази до 13:12. Денис Карягин изведе домакините напред при 14:12. Боян Йорданов атакува от зона 2 по диагонала покрай двойна блокада за 14:15. Георги Братоев се пребори мъжки за една спорна топка при мрежата за 16:14. Валентин Братоев атакува по блокадата от зона 4, но топката се върна в тялото му - 17:17. Николай Желязков взе прекъсване за Нефтохимик. "Сините" поведоха с 2 точки при 20:18. Бургазлии при 20:20 след ас на Валентин Братоев. Андрей Жеков взе прекъсване за Левски. Денис Карягин атакува мощно от зона 4 по диагонала за 21:21. Николай Захариев не сгреши при атака през центъра за 22:21 за Левски. Боян Йорданов отигра много трудна топка в атака и Левски стигна до геймбол при 24:22. Николай Желязков взе прекъсване за Нефтохимик. Денис Карягин върна една точка за 23:24. Остра атака през центъра на Николай Захариев донесе успеха на Левски в 4-ия гейм с 25:23.

Тайбрекът започна добре за волейболистите на Левски, които поведоха с 2:1. Последваха 2 поредни точки за домакините. Блокаут на Боян Йорданов изведе "сините" напред с 4:3. Остра атака на Николай Николов в центъра и Нефтохимик поведе с 5:4. Николай Захариев изравни резултата с атака през центъра 5:5. Нефтохимик поведе с 8:6 при смяната на игралните полета. Бургазлии поведоха с 9:6 и Андрей Жеков взе прекъсване за Левски. Боян Йорданов върна една точка с блестяща атака - 7:9. Троен блок спря атака на Боян Йорданов - 10:7. Денис Карягин се справи с троен "син" блок за 11:7. Андрей Жеков взе ново прекъсване за Левски. Последваха 2 поредни точки за волейболистите на Левски 9:11. Александър Николов отигра в атака на единичен блок от зона 2 за 10:12. Двоен блок спря атака на Жани Желязков - 11:12. Николай Желязков взе прекъсване за бургазлии. Троен блок спря атака на Боян Йорданов - 13:11. Мощна атака на Николай Николов изведе Нефтохимик до мачбол. Ас на Жани Желязков донесе успеха на шампионите в тайбрека с 15:11 и в мача с 3:2 гейма.

Денис Карягин беше най-резултатен за успеха с 15 точки (2 блока, 46% ефективност в атака, 22% перфектно и 39% позитивно посрещане - +7 ). Жани Желязков добави още 14 точки (1 блок, 54% ефективност в атака - +7). Валентин Братоев (6 аса, 40% ефективност в атака, 30% перфектно и 67% позитивно посрещане - + ) и Илия Петков (3 аса, 2 блока, 58% ефективност в атака - + 8) добавиха по 12 точки.

Най-резултатен в двубоя стана капитанът на Левски Боян Йорданов с 20 точки (1 ас, 2 блока, 50% ефективност в атака - +10). Самуил Вълчинов и Александър Николов добавиха по още 10 точки за “сините”.

НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) – ЛЕВСКИ СОФИЯ 3:2 (26:24, 23:25, 25:20, 23:25, 15:11)
НЕФТОХИМИК: Георги Братоев 7, Жани Желязков 14, Денис Карягин 15, Валентин Братоев 12, Николай Николов 11, Илия Петков 12 – Теодор Салпаров-либеро (Мартин Пенев, Стефан Георгиев, Николай Колев, Ивайло Лалов-либеро)
Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ
ЛЕВСКИ: Владимир Станков 3, Боян Йорданов 20, Александър Николов 10, Самуил Вълчинов 10, Христо Цветанов 8, Марк МакГивърн 4 – Владислав Иванов-либеро (Николай Захариев 5, Гордан Люцканов 5, Венислав Антов, Владимир Гърков 1)
Старши треньор: АНДРЕЙ ЖЕКОВ