100 години ски спорт в България

Байерн се справи с основния си съперник и докосва поредната титла (видео)

Шампионът на Германия Байерн (Мюнхен) надви с 1:0 като гост РБ Лайпциг и на практика сложи край и на остатъците от ингригата за първото място в Бундеслигата. Леон Горетцка бе точен за баварците в 38-ата минута и срещата от 27-ия кръг приключи с успех за гостуващия тим. Лайпциг бе единственият реален конкурент на Байерн за титлата този сезон, но вече изостава на 7 точки зад баварците, които събраха 64 след днешния резултат.

Шведът Емил Форшберг водеше атаката на домакините, като бе активно подпомаган от Дани Олмо, Марсел Забитцер и Кристофър Нкунку. Баварците пък излязоха с Ерик-Максим Чупо-Мотинг на върха на нападението, тъй като полската машина за голове Роберт Левандовски лекува контузия. Тримата офанзивни футболисти зад Чупо-Мотинг бяха Льорой Сане, Томас Мюлер и Кингсли Коман. Наставникът на Байерн Ханзи Флик не можеше да разчита днес и на наказаните Жером Боатенг и Алфонсо Дейвис.

ПЪРВО ПОЛУВРЕМЕ

Мачът започна с кратко забавяне заради странен проблем с мрежата на една от вратите. Домакините влязоха в двубоя много надъхано, но в първите 20-ина минути не съумяваха да сътворят сериозна голова опасност за вратата на Мануел Нойер. В 18-ата минута Марсел Забитцер пробва изстрел от далечно разстояние, но опитът се оказа доста неуспешен. В 23-ата минута пък Кингсли Коман напредна в половината на домакините, но се засуети. Чупо-Мотинг все пак успя да нанесе удар, но топката мина встрани от вратата на Петер Гулачи.

Темпото на игра бе по-скоро приспивно и пред двете врати не се случваше нищо интересно, но в 38-ата минута играчите на Флик успяха да изненадат съперника си. Йошуа Кимих с хубав пас намери Томас Мюлер в наказателното поле, леко вдясно от вратата на Гулачи. Мюлер подаде много добре към връхлитащия Леон Горетцка и халфът с мощен шут от близко разстояние опъна мрежата зад безпомощния Гулачи - 0:1.

Минута преди края на първата част Чупо-Мотинг стреля опасно с глава към вратата на Лайпциг, но Гулачи се намеси стабилно и не позволи на гостите да реализират второ попадение.

ВТОРО ПОЛУВРЕМЕ

Три минути след паузата пред Кристофър Нкунку се откри добра възможност за гол, но французинът не успя да стреля добре. Секунди по-късно домакините отново създадоха нещо интересно пред вратата на Нойер, като този път Марсел Забитцер стреля, но пак неточно.

В 53-ата минута Дани Олмо пропиля страхотен шанс за 1:1. Испанецът се намираше в наказателното поле на Байерн, когато топката достигна до него след отиграване на сменилия на почивката Форшберг нидерландски нападател Джъстин Клуйверт, но не уцели вратата. Домакините определено бяха доста по-активни, отколкото през първата част и минута по-късно отново Олмо застраши пазената от Нойер врата, но пак нямаше точен изстрел. В 56-ата минута пък Забитцер тества Нойер с точен далечен удар, но за опитния страж нямаше затруднения и той улови топката.

В 59-ата минута Забитцер отправи блестящ изстрел от далечно разстояние към вратата на Нойер и стражът тряваше да показва класата си с отлично спасяване. Секунди по-късно пък бъдещият играч на Байерн Дайо Упамекано направи сериозен пропуск пред вратата на гостите, но в тази ситуация бе отсъдена и засада. Малко след това Упамекано получи жълт картон и ще пропусне следващия мач на тима си.

Между 75-ата и 77-ата минута детето чудо на Байерн Джамал Мусиала, появил се в игра през второто полувреме, и Томас Мюлер застрашиха вратата на Лайпциг, но до гол за 0:2 не се стигна. В малкото минути до края не се случи нещо кой знае колко вълнуващо пред която и да е от двете врати и Байерн държи здраво сребърната салатиера в ръцете си, като само чудо може да лиши гранда от девети пореден триумф (и общо 31-и) в германското първенство.