"Лалетата" разцъфнаха през второто полувреме срещу Гибралтар (видео)

Нидерландия записа втора поредна победа в група "G" на световните квалификации. "Лалетата" разгромиха със 7:0 като гост Гибралтар и събраха 6 точки, колкото имат още Норвегия и Черна гора. Начело остава Турция със 7 точки, но след сензационно равенство срещу Латвия (3:3).

Нидерландците имаха затруднения само през първото полувреме. Те поведоха с гол на Стивън Берхуйс в 42-ата минута, а после с лекота вкараха още шест гола на домакините. Два от тях бяло дело на Мемфис Депай, а освен него се разписаха Люк де Йонг, Жоржиньо Вайналдум, Донейл Мален и Дони ван де Беек.

След загубата от Турция на старта (2:4), "лалетата" постигнаха домакински успех срещу Латвия и селекционерът Франк де Бур явно беше останал доволен от показаното в този мач, защото днес заложи на същия състав. Люк де Йонг, Мемфис Депай и Стивън Берхуйс поведоха атаката, а в средата на терена действаха Френки де Йонг, Дейви Клаасен и Жоржиньо Вайналдум.

Единайсеторката на домакините обаче беше коренно различна от тази, която излезе срещу Черна гора (1:4). Само крайните защитници Етан Джоли и Джон Сарджънт запазиха титулярните си места. Смелият ход на селекционера Хулио Рибас не доведе до положителен резултат и Нидерландия с лекота разгроми скромния си съперник.

Още от първата минута съставът на Гибралтар се нареди около наказателното си поле и за "оранжевите", които днес играха в черни екипи, не беше лесно да пробият тази стена. Тимът на Де Бур играеше доста бавно и всъщност не създаде много чисти положения до почиката. В 17-ата минута Дейл Коулинг спаси последователно удари на Берхуйс и Депай, а в 21-ата звездата на Лион стреля неточно от чиста позиция.

Малко по-късно Дензъл Дъмфрис имаше шанс да се разпише след центриране на Депай, но прати топката в аут. Коулинг се справи и с удар на Вайналдум, но в края на полувремето натискът на Нидерландия стана прекалено силен и домакините се огънаха. В 40-ата минута Клаасен пропусна очи в очи с Коулинг, но в 42-ата топката щастливо се озова на пътя на Берхуйс и футболистът на Фейенорд откри резултата.

След почивката "лалетата" правеха каквото си поискат на терена. В 55-ата минута Берхуйс подаде на Люк Де Йонг за втория гол, а след това гостите се разписаха три пъти за 4 минути. Депай беше точен от пряк свободен удар, но не без помощта на щастлив рикошет. 4:0 направи Вайналдум с добавка, след като преди това Коулинг отрази негов удар с глава. Секунди по-късно Клаасен центрира към Донейл Мален и нападателят на ПСВ Айндховен също опъна мрежата.

След тази вихрушка нидерландците намалиха темпото, а треньорът на домакините смени вратаря Дан Коулинг, който въпреки петте получени гола, блесна с няколко впечатляващи намеси. Резервата Кайл Голдуин на два пъти попречи на Мален да вкара шести гол, но това стори Дони ван де Беек в 85-ата минута. До края остана време за Депай да довърши домакините след асистенция на Оуен Вайндал.

Следващият мач на Нидерландия от квалификациите е гостуване на Норвегия през септември, но преди това отборът на Франк де Бур ще участва на еврофиналите.

Гибралтар очаквано е на дъното в групата без спечелена точка и с голова разлика 1:14.