ЗАКСА на Суперфиналите в ШЛ след драма и "златен" гейм срещу Зенит (видео + галерия)

Полският гранд Група Азоти ЗАКСА (Кенджежин-Кожле) се класираха по изключително драматичен начин за Суперфиналите на Шампионската лига за мъже.

Момчетата на Никола Гърбич отстъпиха у дома на руския Зенит с 2:3 (17:25, 25:16, 25:21, 28:30, 18:20) в мач-реванш от полуфиналите на най-силния евротурнир, игран снощи в зала "Азоти". Но благодарение на успеха в първата среща като гост с 3:2, се стигна до т.нар. "златен" гейм. В него домакините показаха повече характер и го спечелиха с 15:13, с което се класираха за Суперфиналите на ШЛ на 1 май във Верона.

Това е най-доброто постижение в Шампионската лига за ЗАКСА, който до сега имаше само един спечелен бронзов медал през далечната вече 2003 година. От друга страна за първи път от 2014 година насам Зенит няма да играе на финала на ШЛ.

34 ЗАКСА - Зенит (Казан)

На Суперфиналите на Шампионската лига на 1 май във Верона ЗАКСА ще спори за титлата с италианския гранд Итас (Тренто), който елиминира на полуфиналите Перуджа.

Волейболистите на Зенит започнаха изключително мотивирано в първия гейм и буквално нокаутираха съперниците си с мощните си атаки и отличната си блокада за крайното 25:17. Благодарение на добрата и прецизна игра на френския разпределител Бенжамен Тонюти и силните атаки на Лукаш Качмарек ЗАКСА изравни геймовете след 25:16. Полският тим продължи да натиска със сервис и то основно в Бартош Беднож, който бе заменен от Фьодор Воронков. Това не помогна и домакините поведоха след 25:21.

В четвъртия гейм казанци изоставаха с 18:21 и 21:23, но успяха да изравнят при 24:24 след блокада на Воронков. Зенит изпусна още четири геймбола, за да измъкне в крайна сметка частта с 30:28 след ас на звездата Ървин Нгапет и нов блок на Воронков, с което вкара мача в тайбрек. В петия решителен гейм руснаците намериха своя супергерой в лицето на Максим Михайлов, който беше като машина със своите 9 точки от атака. При 12:13 ас на Михайлов възстанови равенството - 13:13. След това борбата за всяка точка и топка продължи до 18:18, за да се стигне до 20:18 за Зенир след блок-аут на Воронков и грешка на Якуб Кохановски от ЗАКСА.

Така се стигна до "златен" гейм, който трябваше да определи финалиста в Шампионската лига. В него Камил Семенюк направи серия от силни сервиси, включително и ас, с което ЗАКСА поведе с 8:4. Зенит успя да намали до 13:12, но силите им стигнаха до тук - 15:13 за ЗАКСА, с което се класираха за Суперфиналите на ШЛ.

Най-полезни за ЗАКСА станаха Лукаш Качмарек (3 блока, 2 аса и 48% ефективност в атака) и Камил Семенюк (2 аса, 51% ефективност в атака и 50% позитивно посрещане) с по 21 точки за победата.

За Зенит Максим Михайлов заби 27 точки (1 ас и 68% ефективност в атака), а Ървин Нгапет добави 22 точки (2 блока, 2 аса, 50% ефективност в атака и 42% позитивно посрещане), но и това не бе достатъчно за успех.

ГРУПА АЗОТИ ЗАКСА (КЕНДЖЕЖИН-КОЖЛЕ, ПОЛША) - ЗЕНИТ (КАЗАН, РУСИЯ) 2:3 (17:25, 25:16, 25:21, 28:30, 18:20); "ЗЛАТЕН" ГЕЙМ - 15:13

ЗАКСА: Бенжамен Тонюти, Лукаш Качмарек 21, Камил Семенюк 21, Александър Сливка 17, Якуб Кохановски 8, Дейвид Смит 13 - Павел Заторски-либеро (Бартломией Клут 1, Рафал Прокопчук)

Старши треньор: НИКОЛА ГЪРБИЧ

ЗЕНИТ: Александър Бутко 2, Максим Михайлов 27, Ървин Нгапет 22, Бартош Беднож 7, Артьом Волвич 6, Александър Волков 6 - Валентин Голубьов-либеро (Андрей Сурмачевский, Фьодор Воронков 9, Лоран Алекно, Денис Земченок 1)

Старши треньор: ВЛАДИМИР АЛЕКНО.

Снимки: CEV.EU