ЗАКСА и Никола Гърбич шокираха Зенит пред 1900 зрители в Казан в първия полуфинал на ШЛ (видео + галерия)

Първенецът на Полша ЗАКСА (Кендженджин-Кожле) записа поредна впечатляваща победа в Шампионската лига. След като възпитаниците на Никола Гърбич отстраниха на 1/4-финалите италианския гранд Кучине Лубе (Чивитанова), сега ЗАКСА обърна от 0:2 гейма и стигна до успех над руския вицешампион Зенит и 3:2 (22:25, 22:25, 29:27, 25:22, 16:14) насред Казан пред 1900 зрители.

Волейболистите на Владимир Алекно водеха с 2:0 гейма и 21:19 в третата част, но това не се оказа достатъчно за успех на Зенит.

Домакините от Зенит поведоха с 15:11 в първата част, но след серия от грешки на Бартош Беднож се стигна до равенство 17:17. В края на гейма Максим Михайлов разби посрещането на Александър Сливка, а после и сервисът на Александър Волков доведе резултата до 24:21 за тима от Казан. Ървин Нгапет заби последната точка в първата част за 25:22.

Във втория гейм посрещачите на ЗАКСА Александър Сливка и Камил Семенюк играха много лошо и двамата отиграха в атака едва 5 от 20 вдигнати топки (25%). Началният удар на Александър Волков заработи добре и Зенит поведе с 9:4. Домакините поведоха със 7 точки при 16:9, но поляците успяха да намалят разликата само до точка при 22:21. Александър Волков изведе Зенит до геймбол с мощна атака през центъра – 24:21. Грешка на Александър Сливка доведе до крайното във втората част 25:22.

Зенит стигна до два мачбола в третия гейм при 24:22. Грешки на Александър Бутко на сервис и на либерото на Валентин Голубев на посрещане доведе до равенство 24:24. Бартош Беднож сгреши при нападение, а Камил Семенюк с точна атака донесе успеха на ЗАКСА в третата част с 29:27 и записа 8-а точка в този гейм.

Камил Семенюк бе неудържим в 4-ата част (1 аса и 6 успешни от 8 атаки), в която поляците поведоха направиха резултата от 9:10 до 13:10 след серия от начални удари на Александър Сливка. Нападателите на Зенит завършваха трудно атаките си и често бяха хващани на блокада. ЗАКСА спечели 4-ата част с 25:22.

Възпитаниците на Владимир Алекно поведоха с 6:3 в тайбрека, но бързо изпуснаха инициативата и допуснаха обрат до 6:7. Волевата победа на ЗАКСА донесоха атаките на диагонала Лукаш Качмарек и успешните блокади на Якоб Кохановски – 16:14.

Втората полуфинална среща ще се проведе на 24 март в Полша. Нова победа за ЗАКСА ще прати поляците на финал във Верона (Италия). За да стигнат до мач за титлата в Шампионската лига волейболистите на Зенит трябва да победят с 3:0 или 3:1. Ако тимът от Казан спечели с 3:2, то “Златен гейм” ще определи финалиста.

Камил Семенюк заби 27 точки (2 аса, 2 блока, 51% ефективност в атака, 40% перфектно и 50% позитивно посрещане - +21) за успеха на ЗАКСА. Лукаш Качмарек добави 22 точки (1 ас, 2 блока, 53% ефективност в атака - +15).

Максим Михайлов стана най-резултатен за Зенит с 23 точки (2 аса, 1 блок, 50% ефективност в атака - +19). Ървин Нгапет добави 17 точки (2 блока, 54% ефективност в атака, 10% перфектно и 35% позитивно посрещане - +10), а Бартош Беднож 16 точки (1 аса, 3 блока, 43% ефективност в атака, 30% перфектно и 52% позитивно посрещане - +4).

Полуфинал №1 във волейболната Шампионска лига за мъже:

ЗЕНИТ, КАЗАН (РУСИЯ) – ЗАКСА, КЕНДЖЕНДЖИН-КОЖЛЕ (ПОЛША) 2:3 (25:22, 25:22, 27:29, 22:25, 14:16)

ЗЕНИТ: Александър Бутко 3, Максим Михайлов 23, Ървен Нгапет 17, Бартош Беднож 16, Александър Волков 11, Артьом Волвич 9 – Валентин Голубев-либеро (Андрей Сурмачевский, Денис Земченьок)

Старши треньор: ВЛАДИМИР АЛЕКНО
ЗАКСА: Бенжамен Тонюти 3, Лукаш Качмарек 22, Камил Семенюк 27, Александър Сливка 17, Якуб Кохановски 13, Дейвид Смит 3 – Павел Заторски-либеро (Кжиштоф Рейно 2, Бартоломей Клут, Рафал Прокопчук).

Старши треньор: НИКОЛА ГЪРБИЧ.