Нефтохимик с труден обрат срещу Добруджа в 1/4-финал №1

Волейболистите на Нефтохимик 2010 (Бургас) започнаха успешно в плейофите в Суперлигата. Воденият от Николай Желязков тим направи много труден обрат у дома срещу Добруджа 07 (Добрич) с 3:1 (21:25, 25:19, 26:24, 32:30) в мач №1 от серията между двата тима, игран тази вечер в зала "Младост".

Срещата бе повторение на финала за Купата на България в Пазарджик, който Нефтохимик спечели драматично с 3:2 гейма в петък. Така бургазлии поведоха в плейофната серия с 1-0 победи. Играе се до 2 победи от 3 мача. Втората среща е в петък (26 март) от 18,30 часа в Добрич.

Само броени дни след петгеймовата битка за Купата, сега двата тима отново сътвориха интересен и динамичен мач с много интрига. Добруджа стартира по-стабилно в първия гейм, докато домакините от Нефтохимик показаха известни колебания, най-вече в атака след разсеяно посрещане. Това доведе до предимство за гостите и те се откъснаха в резултата с четири точки до техническата пауза - 12:8. До края на частта добричлии не изпуснаха инициативата и спечелиха спокойно с 25:21.

Втората част също тръгна много добре за добричлии, които поведоха с 4:0 след серия от силни сервиси на Мартин Мечкаров. След прекъсване на треньора на шампионите Николай Желязков, те буквално изригнаха, като направиха пълен обрат и на свой ред поведоха с 6:4. Това смути добличлии и те започнаха да грешат. С опита си бургазлии веднага усетиха ситуацията и продължиха да натискат, като увеличиха преднината си на 16:11. До края на гейма ситуацията не се промени и Нефтохимик спечели гейма с 25:19, с което изравни на 1:1.

Играта тръгна равностойно в третия гейм. Двата тима рискуваха сервиса и се бориха за всяка точка. След поредното равенство при 14:14 Денис Карягин направи силна серия на сервис, включително и един ас, а Нефтохимик поведе със 17:14. Добричлии продължиха да се борят, но слабости в посрещане не им позволиха да се противопоставят с пълна сила. Вес пак, след като изоставаха с 21:24, те показаха характер, като спасиха три геймбола и изравниха при 24:24 след три поредни аса на Жулиен Георгиев. Нефтохимик, обаче, запази спокойствие и не позволи повече изненади - 26:24 след атака на Вальо Братоев.

Сценарият се повтори с пълна сила в четвъртата част, където имаше интрига докрай. След равенството при 9:9 две непредизвикани греши на домакините и ас на Жулиен Георгиев дадоха преднина за Добруджа - 12:9, която се запази до 16:13. Въпреки, че домакините от Нефтохимик изравниха при 16:16, сервисът на добричлии отново заработи, а два аса на Мартин Мечкаров доведоха преднина от четири точки - 20:16. Волейболистите на Нефтохимик отново показаха как могат да излизат от трудни ситуации, като изравниха при 24:24 след отлични изпълнения на Денис Карягин. В решителните моменти опитът на Нефтохимик "си каза тежката дума" и бургазлии спечелиха драматично гейма с 32:30, а с това и мача с 3:1.

Най-полезен за Нефтохимик бе Денис Карягин с 21 точки (2 аса, 61% ефективност в атака и 48% позитивно посрещане) за победата. Влезлите като резерви Жани Желязков (45% ефективност в атака) и Илия Петков (2 блока, 1 ас и 56% ефективност в атака) добавиха 13 и 12 точки за успеха.

За Добруджа Жулиен Георгиев заби 19 точки (1 блок, 2 аса и 41% ефективност в атака), а Денис Чавдаров и Мартин Мечкаров реализираха 13 и 12 точки, но и това не бе достатъчно за победа.