Нефтохимик се измъчи срещу Добруджа, но грабна 5-а Купа на България (видео + галерия)

Шампионите на България за 2020 година Нефтохимик 2010 (Бургас) спечелиха първия си трофей през 2021 година, след като триумфираха с Купата на България в зала “Васил Левски” в Пазарджик. Възпитаниците на Николай Желязков победиха на финала Добруджа 07 (Добрич) с 3:2 (25:21, 23:25, 25:21, 23:25, 15:11) и спечелиха 5-а Купа на България, след като по-рано печелиха трофея и през 2007, 2008, 2016 и 2018 година. Купата на България е втори трофей за бургазлии през този сезон, след като първо грабнаха и Суперкупата на България.

Добруджа е първият финалист за Купата на България (видео + галерия)
Неприятен инцидент засенчи полуфинала за Купата Хебър - Нефтохимик! Шампионите излъгаха домакините и са на финал (видео + галерия)

Финалът за Купата на България между отборите на Добруджа 07 (Добрич) и Нефтохимик 2010 (Бургас) започна равностойно до 3:3. Шампионите от Нефтохимик поведоха с 6:3, след като Мирослав Градинаров атакува технично от зона 2. Бургазлии поведоха със 7:3 и това принуди наставникът на Добруджа Мирослав Живков да вземе прекъсване. Единична блокада на Валентин Братоев – 8:3. Техническото прекъсване дойде при 12:8 за Нефтохимик. Бургазлии поведоха с 14:10. Валентин Братоев атакува от зона 4 за 15:11. Димитър Маринков намали до 12:15. Николай Колев хвана на блокада атака на Димитър Маринков – 17:13. При 18:13 за Нефтохимик, Миро Живков взе второто си прекъсване аз Добруджа в първата част. Миро Градинаров атакува по правата от зона 2 за 19:13. Остра атака на Николай Колев през центъра и 6 точки преднина за шампионите при 20:14. пайп на Валентин Братоев направи резултата 22:16. Ас на Мартин Мечкаров намали резултата до 18:22. Жулиен Георгиев атакува мощно от зона 2 за 19:23. Двоен блок спря атака на Валентин Братоев – 20:23. Николай Желязков взе прекъсване за Нефтохимик. Шампионите от Бургас спечелиха първата част с 25:21.

77 Финал за купата на България: Добруджа - Нефтохимик

Георги Манчев пусна технично топката в полето на Нефтохимик за 4:4 в началото на втория гейм. Николай Николов атакува остро през центъра за 6:5. Волейболистите на Добруджа изравниха бързо – 6:6. Добруджанци поведоха с 8:7, но Валентин Братоев бързо изравни – 8:8. Мирослав Градинаров изравни отново резултата за 10:10. Николай Николов изведе Нефтохимик напред при 11:10. Шампионите поведоха с 2 точки при техническото прекъсване. Добруджа записа 4 поредни точки, след като Жулиен Георгиев застана на линията за изпълнение на начален удар. Първо Мартин Мечкаров атакува мощно за 13:12, а после ас на Жулиен Георгиев изведе Добруджа напред с 14:12. Николай Николов върна една точка с атака през центъра. Ас на Мартин Мечкаров даде аванс на Добруджа от 3 точки при 16:13. Блокаут на Димитър Маринков и 17:14 за Добруджа. Единична блокада на Николай Колев срещу атака на Димитър Маринков – 17:18. Ас на Валентин Братоев и 21:19 за Нефтохимик. Добруджа изравни при 22:22. Блокада спя атака на Жани Желязков и геймбол за Добруджа при 24:23. Георги Манчев се пребори на мрежата с Николай Николов за една топка и Добруджа спечели втората част с 25:23.

Бургазлии поведоха с 4:2 и 5:3 в началото на третата част. Волейболистите на Добруджа изравниха при 5:5, но Георги Братоев му се отдаде възможност да атакува и не сгреши – 6:5. Жани Желязков завърши успешна атка за 9:7. Николай Николов си изработи сам възможност за атака и нямаше кой да го спре – 11:9. Атака в аут на Жулиен Георгиев даде преднина от 3 точки на шампионите при техническото прекъсване 12:9. Троен блок спря атака на Жулиен Георгиев – 13:10. Ас на Денис Карягин – 14:10. Грешка в атака на Жулиен Георгиев и Нефтохимик продължи да води със 17:14. Мирослав Живков взе прекъсване за Добруджа. Двоен блок на Жулиен Георгиев и Венци Рагин спря атака на Денис Карягин 17:18. Николай Колев атакува в аут и Добруджа изравни резултата при 18:18. Нова двойна блокада на Жулиен Георгиев и Венци Рагин спря още една атака на Денис Карягин и Добруджа поведе с 19:18. Николай Желязков взе прекъсване за Нефтохимик. Атака на Жани Желязков от зона 2 изравни резултата – 19:19. Нова мощна атака на Жани Желязков от зона 2 по диагонала и шампионите поведоха с 20:19. Миро Живков взе прекъсване за Добруджа. Блокаут на Жани Желязков – 21:20. Валентин Братоев даде преднина от 2 точки на Нефтохимик – 23:21. Мощна атака на Жани Желязков от зона 2 по диагонала доведе до геймбол 24:21. Ас на Денис Карягин донесе успеха на Нефтохимик в третата част с 25:21.

Волейболистите на Добруджа поведоха с 5:2 в началото на 4-ия гейм. Денис Чавдаров направи резултата 6:3. Николай Николов бе безапелационен при мрежата за 4:6. Блокада на Николай Николов срещу атаката на Жулиен Георгиев – 5:7. Жулиен Георгиев атакува в аут – 6:7. Николай Колев заби в 3-ия метър за 9:9. Жулиен Георгиев игра с блокадата за 11:9 за Добруджа. Двойна блокада на Жулиен Георгиев и Денис Чавдаров спряха атака на Жулиен Георгиев – 12:9. Блокада на Николай Николов срещу атака на Мартин Мечкаров и равенство 13:13. Миро Живков взе прекъсване за Добруджа. Нова фантастична атака на Николай Николов и 15:14 за Нефтохимик. Нова блокада на Николай Николов срещу атака на Мартин Мечкаров и шампионите поведоха с 16:14. Миро Живков взе второто си прекъсване в 4-ата част. Георги Манчев пусна технично за 16:17. Николай Николов атакува успешно и Нефтохимик пак дръпна с 2 точки при 18:16. Георги Манчев атакува за 17:18. Добруджа поведе с 19:18, след като двоен блок спря атака на Валентин Братоев. Николай Желязков взе прекъсване за шампионите. Грешка на Денис Карягин доведе до 20:18 за Добруджа. И Жани Желязков сгреши атаката си – 18:21. Николай Колев успя да изравни при 21:21 с атака през центъра. Двоен блок спря атака на Жани Желязков и Добруджа отново поведе с 23:21. Николай Желязков взе второто си прекъсване за Нефтохимик. Валентин Братоев би начален удар в мрежата и Добруджа стигна до геймбол при 24:22. Двоен блок спря атака на Мартин Мечкаров – 24:23. Жулиен Георгиев игра технично с блокадата и Добруджа спечели 4-ия гейм с 25:23.

Нефтохимик поведе с 4:2 в началото на тайбрека, след като троен блок спря атака на Жулиен Георгиев. Единична блокада на Георги Братоев срещу атака на Жулиен Георгиев и 7:3 за Нефтохимик. Миро Живков взе прекъсване за Добруджа. Троен блок спря атака на Димитър Маринков и двата тима смениха игралните полета при 8:3 за бургазлии. Валентин Братоев игра по тройната блокада – 9:4. Жулиен Георгиев атакува в аут – 10:4. Жани Желязков бе хванат на блокада и Добруджа намали до 7:10. Димитър Маринков игра с блокадата на Нефтохимик и Добруджа намали до 8:11. Светослав Арнаудов би начален удар в аут – 8:12. Миро Живков взе прекъсване за Добруджа. Тройна блокада спря Мартин Мечкаров и Нефтохимик стигна до мачбол при 14:8. Добруджа спаси 3 поредни мачбола – 11:14. Николай Желязков взе прекъсване за Нефтохимик. Денис Карягин донесе победната точка за Нефтохимик в тайбрека с 15:11 и мача с 3:2 гейма.

Николай Николов стана най-резултатен за Нефтохимик във финала с 15 точки (5 блока, 56% ефективност в атака - +12). Николай Колев добави 14 точки (1 ас, 2 блока, 69% ефективност в атака - +11). Валентин Братоев (2 аса, 3 блока, 40% ефективност в атака, 32% перфектно и 63% позитивно посрещане) и Жани Желязков (2 блока, 42% ефективност в атака - +2) се отличиха с по 13 точки.

Жулиен Георгиев стана най-резултатен в мача с 27 точки (3 аса, 1 блок, 43% ефективност в атака - +12). Мартин Мечкаров добави още 16 точки (3 аса, 1 блок, 43% ефективност в атака, 17% перфектно и 52% позитивно посрещане - +1) за Добруджа.

Финал за Купата на България за мъже:
ДОБРУДЖА 07 (ДОБРИЧ) - НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) 2:3 (21:25, 25:23, 21:25, 25:23, 11:15)
ДОБРУДЖА 07: Георги Манчев 4, Жулиен Георгиев 27, Димитър Маринков 7, Мартин Мечкаров 16, Денис Чавдаров 9, Венцислав Рагин 12 - Николай Тодоров-либеро (Светослав Арнаудов, Любослав Телкийски, Методи Ананиев)
Старши треньор: МИРОСЛАВ ЖИВКОВ
НЕФТОХИМИК: Георги Братоев 5, Мирослав Градинаров 6, Валентин Братоев 13, Денис Карягин 14, Николай Николов 15, Николай Колев 14 - Теодор Салпаров-либеро (Илия Петков, Жани Желязков 13)
Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ