Неприятен инцидент засенчи полуфинала за Купата Хебър - Нефтохимик! Шампионите излъгаха домакините и са на финал (видео + галерия)

Волейболният отбор на Нефтохимик 2010 (Бургас) се класира за големия финал на турнира за Купата на България. Момчетата на Николай Желязков излъгаха и надделяха много драматично над носителя на трофея Хебър (Пазарджик) с 3:2 (18:25, 25:21, 25:23, 23:25, 19:17) във втория полуфинал, игран тази вечер в зала "Васил Левски" в Пазарджик.

Добруджа е първият финалист за Купата на България (видео + галерия)

Така Нефтохимик се класира за 4-и пореден и общо 7-и финал за Купата, като ще спорят за 5-и трофей в своята история. На финала бургазлии ще играят срещу Добруджа 07 (Добрич), който по-рано тази вечер надигра категорично Монтана с 3:0 гейма. Финалът за Купата на България е утре (19 март) от 19,30 часа.

Наставникът на Хебър Драган Иванов бе откаран в болница, но вече е контактен (видео)

Полуфиналът, обаче, ще се запомни с неприятния инцидент с треньора на Хебър Драган Иванов, който в края на третия гейм получи неочакван епилептичен гърч и бе откаран по спешност в болница, а срещата бе прекъсната за близо 20 минути.

77 Полуфинал №2: Хебър - Нефтохимик

Първата част на срещата започна малко по-добре за домакините от Хебър, които поведоха с 2:0 след атака през центъра на Николай Къртев и атака в аут на Жани Желязков от Нефтохимик. Разликата стана 5:1 след отличен блок на Теодор Тодоров и контра блок-аут на Тодор Алексиев, което накара треньорът на бургазлии Николай Желязков да вземе прекъсване. Шампионите леко намалиха до 7:5 след успешни атаки на Николай Николов и Жани Желязков. Резултатът стана 10:6 след продължително разиграване и страхотно завършване в атака на канадския диагонал Брадли Гънтър. Техническата пауза дойде при 12:8 за Хебър след сервис в аут на Илия Петков от Нефтохимик. Играта продължи точка за точка до 14:10, след което последва фантастичен блок на Тодоров - 15:10 и втори тайм-аут за Ники Желязков. Това даде ефект и бургазлии намалиха изоставането си до 16:14 след грешки на Тодоров, Гънтър и разпределителя Любомир Агонцев. Хебър успя да си върне преднината при 20:15 след нови две успешни атаки на Гънтър и контраатака-пайп на Александър Ляфтов. Момчетата на Драган Иванов задържаха предимството и спокойно взеха гейма с убедителното 25:18 след великолепна единична блокада на Гънтър.

Втората част тръгна равностойно до 3:3, след което Хебър дръпна със 7:3 след грешка от сервис на Вальо Братоев, ас на Тодор Алексиев и два последователни отлични блока на Александър Ляфтов. Нова блокада на Ляфтов - 8:4 и прекъсване за Ники Желязков. Това даде ефект и Нефтохимик изравни при 9:9 след атаки на Ники Николов и Денис Карягин и два страхотни блока на Георги Братоев. Техническата пауза пък дойде при 12:11 за бургазлии след грешка в атака на Гънтър. Играта продължи точка за точка до 16:15, след което последва грешка в атака на Николай Къртев и 17:15. Разликата набъбна до 23:20 след два последователни блока на Ники Николов. В крайна сметка Нефтохимик затвори гейма в своя полза при 25:21 след отличен ас на Карягин.

В началото на третия гейм Хебър бързо поведе с 3:0 след атаки на Брадли Гънтър и Тодор Алексиев и контраатака-пайп на Александър Ляфтов. Нефтохимик успя първо да намали до 6:5 след атаки на Николай Колев и Мирослав Градинаров, които влязоха в игра в края на втората част, а след това дори изравни при 7:7 след ас на Градинаров. На два пъти "тигрите" отново дръпнаха с две точки разлика, но бургазлии изравняваха, за да се стигне до 11:11. Техническото прекъсване пък дойде при 12:11 за шампионите след нова атака на Миро Градинаров. Двата тима продължиха равностойно и да се борят до край за всяка топка до 16:16, след което пазарджиклии дръпнаха с 18:16 след грешки на Градинаров от сервис и на Георги Братоев. Прекъсването, което поиска Ники Желязков, даде резултат и Нефтохимик изравни при 18:18 след грешка в атака на Ляфтов и страхотна контра на Градинаров. Три невероятни аса на Денис Карягин - 21:18 за бургазлии и тайм-аут за Драган Иванов.

При резултат 21:19 треньорът на Хебър получи неочакван епилептичен гърч и се строполи на пода на залата. Срещата бе прекъсната за близо 20 минути, през които Драган Иванов бе откаран с линейка в болница.

След 5-минутна загрявка мача продължи, а Нефтохимик спечели гейма с 25:23 след атака през центъра на Николай Колев.

В началото на четвъртата част Хебър поведе с 3:1 след успешна блокада на Тодор Алексиев и грешка в атака на Миро Градинаров. Разликата нарасна до 7:3 след грешка на Денис Карягин от Нефтохимик и блокада на Николай Къртев, което накара Ники Желязков да вземе тайм-аут. Преднината на "тигрите" продължи да расте до 11:4 след атака на Къртев и две контри на Александър Ляфтов. Техническото прекъсване дойде при 12:5 за домакините след грешка от сервис на Градинаров. Играта между двата отбора продължи равностойно, като Хебър води с 16:9 след атака на Тодор Алексиев и с 20:14 след грешка от сервис на Карягин. Нефтохимик постепенно намали изоставането си до 21:17 след атаки на Вальо Братоев и Николай Колев, а след това до 22:20 след успешно нападение на Градинаров и отличен блок на Денис Карягин. В крайна сметка Хебър затвори гейма при 25:23 след грешка от сервис на Градинаров, с което вкара мача в тайбрек.

Петият решителен гейм стартира равностойно до 3:3, след което Хебър дръпна с 5:3 след блокада на Брадли Гънтър и ас тип "чекмедже" на Тодор Алексиев. Атаки на Николай Колев и Миро Градинаров и грешка в защита на Алексиев - 6:5 за Нефтохимик и прекъсване за домакините. За пореден път играта продължи точка за точка, като размяната на полетата дойде при 8:7 за бургазлии след грешка от сервис на Гънтър. "Тигрите" съумяха да обърнат при 10:9 след атака на Алексиев и ас на Николай Къртев. След равенство при 11:11, момчетата на Ники Желязков излязоха напред в резултата с 13:11 след блок-аут на Вальо Братоев и атака в аут на Теодор Тодоров. Мощна атака на Алексиев и страхотен блок на Александър Ляфтов за 13:13. Атака на Вальо Братоев и последвала негова грешка на сервис и 14:14. Бърза контра през центъра на Николай Къртев и 15:14 за Хебър. Две страхотни и мощни атаки по правата на Миро Градинаров и 16:15 за Нефтохимик. Двата тима продължиха да се борят за всяка топка и точка до 17:17, но в крайна сметка Нефтохимик измъкна тайбрека с 19:17 след атака на Денис Карягин и отлична контра на Ники Николов, а с това и мача с 3:2.

Най-полезен за Нефтохимик бе влезлият като резерва Мирослав Градинаров с 20 точки (1 ас и 70% ефективност в атака) за победата. Денис Карягин (5 аса!, 2 блока, 45% ефективност в атака и 46% позитивно посрещане) и Николай Николов (4 блока и 79% ефективност в атака) добавиха 16 и 15 точки за успеха.

За Хебър Брадли Гънтър (2 блока и 46% ефективност в атака) и Тодор Алексиев (3 блока, 2 аса, 62% ефективност в атака и 62% позитивно посрещане) забиха 23 и 21 точки, но и техните усилия не бяха достатъчни за победата.

ХЕБЪР (ПАЗАРДЖИК) - НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) 2:3 (25:18, 21:25, 23:25, 25:23, 17:19)

ХЕБЪР: Любомир Агонцев, Брадли Гънтър 23, Тодор Алексиев 21, Александър Ляфтов 15, Теодор Тодоров 4, Николай Къртев 11 - Петър Каракашев-либеро (Стойко Ненчев, Иван Латунов 1, Мартин Симеонов, Спас Байрев)

Старши треньор: ДРАГАН ИВАНОВ

НЕФТОХИМИК 2010: Георги Братоев 5, Жани Желязков 3, Денис Карягин 16, Валентин Братоев 14, Илия Петков, Николай Николов 15 - Теодор Салпаров-либеро (Мирослав Градинаров 20, Николай Колев 11, Мартин Пенев)

Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ.