Лаутаро и Лукаку унищожиха Милан, а Интер полетя към Скудетото (видео+галерия)

Отборът на Интер постигна категорична победа с 3:0 над Милан на “Джузепе Меаца” в Дерби дела Мадонина от 23-ия кръг на Серия “А”. Звездите в атаката на “нерадзурите” - Лаутаро Мартинес (5', 57') и Ромелу Лукаку (66'), отбелязаха попаденията в мача. Успехът е изключително важен за възпитаниците на Антонио Конте, тъй като по този начин те събраха 53 точки и запазиха първото място в класирането, като се отдалечиха на четири пункта от “росонерите”, които останаха втори с 49 точки.

Това дерби беше под номер 174 между двата гранда на Милано в италианския елит. Предимството е на страната на Интер: 67 победи, 55 равенства и 52 загуби. По-рано през сезона Милан спечели с 2:1 в първенството, но загуби със същия резултат за Купата на Италия. Днес “росонерите” пропуснаха възможността да запишат шампионатен дубъл над “нерадзурите” за първи път от сезон 2010/11 насам, когато за последно спечелиха Скудетото. Двата тима не бяха влизали в дербито на първите две позиции в класирането от април 2011 насам.
Джанлуиджи Донарума се превърна в най-младия футболист с 200 мача в Серия “А” в ерата на трите точки. Със своите 21 години и 361 дни той задмина Джанлуиджи Буфон (24 години и 83 дни). Междувременно, Лукаку стана първият играч от Ромео Бeнети (1972-73 г.) насам, който вкара гол в четири поредни милански дербита в Калчото. Последният футболист на "Змията", който го беше направил, е Бенито Лоренци през 1950 г. 23-годишният аржентинец Лаутаро пък стана вторият най-млад чужденец, вкарал два гола за тима в градското дерби, отстъпвайки само на шведа Ленарт Скоглунд през 1950 г. Тифозите на двата отбора подгряха своите отбори с песни пред стадиона преди мача, който започна с минута мълчание поради кончината на бившия футболист на Интер - Мауро Белуджи. Именно затова “нерадзурите” играха с черни ленти днес.
След като даде почивка на голяма част от титулярите при равенството 2:2 с Цървена звезда в Лига Европа, Стефано Пиоли днес залага на най-силния си възможен стартов състав. Така в защита се завръщат Симон Кяер и Давиде Калабрия. В халфовата линия играе Франк Кесие, а заради контузията на Исмаел Бенасер партньор му е Сандро Тонали. Хакан Чалханоглу влиза в ролята на плеймейкър, а по двете крила действат Алексис Салемакерс и Анте Ребич. На върха на атаката е голмайсторът Златан Ибрахимович.
Антонио Конте също започва с най-добрите си играчи, като не е направил нто една промяна след победата с 3:1 над Лацио в миналия кръг. Схемата на игра е познатото 3-5-2 с титулярните бранители Милан Шкриняр, Стефан де Фрай и Алесандро Бастони. По двата фланга отново са Ашраф Хакими и Иван Перишич, а Кристиан Ериксен е предпочетен пред Артуро Видал. В нападение играе атомното дуо Лукаку и Лаутаро.
"Нерадзурите" започнаха мача по-добре и поведоха в резултата още в 5-ата минута. Това стана, след като Лаутаро засече с глава центриране на Лукаку. В 15-ата настана разбъркване в наказателното поле на символичните гости. Ибрахимович пробва удар с пета, но Самир Ханданович улови топката. В 21-ата Лукаку опита шут по земя, който се оказа много неточен. В 26-ата Ибрахимович претендираше за дузпа, но не получи такава. При следващата атака на Интер, Перишич пусна остър пас по земя, но Лукаку не успя да го засече.
В 33-ата изстрел на Тео Ернандес мина на сантиметри от далечната греда. В 36-ата Перишич отправи опасен шут по земя, който беше отразен от Донарума, а при добавката Лаутаро прати топката над вратата. Две минути след това Ибрахимович стреля от воле, но в ръцете на Ханданович. В 44-ата Чалханоглу получи топката на добра позиция, но взе грешното решение и не застраши вратата на словенския страж. В добавеното време на първата част Ериксен центрира от фаул, а ударът с глава на Шкриняр мина над вратата.
"Росонерите" излязоха преобразени след почивката. В 47-ата минута Ибрахимович стреля опасно с глава след корнер, но Ханданович отрази неговия удар. Секунди след това нападателят отправи нов изстрел с глава, а стражът отново изби топката. Атаката продължи, а словенецът спаси и шут на Тонали. В 53-ата Лаутаро пробва удар, който не затрудни Донарума. В 55-ата Кесие изскочи на добра позиция, но топката беше избита в корнер. В 57-ата "нерадзурите" организираха отлична контраатака, която беше завършена от Лаутаро за неговия втори гол в мача.
В 63-ата Лукаку се справи с противниковата защита, но Донарума изби шута му. В 66-ата Перишич пусна дълъг пас към белгиеца, който направи продължителен рейд и прати топката в близкия ъгъл на съперниковата врата за 3:0 в полза на своя тим. Последваха неточни удари на Ериксен и Николо Барела. В последните минути на мача Ребич и резервата Суалихо Мейте се опитаха да вкарат почетен гол за своя отбор, но Ханданович спаси техните изстрели.
МИЛАН - ИНТЕР 0:3

0:1 Лаутаро (5')
0:2 Лаутаро (57')
0:3 Лукаку (66')