Барселона оцеля! Каталунците са на 1/2-финал за Купата след луда битка с Уникаха

Баскетболният отбор на Барселона се класира за 1/2-финалите на турнира за Купата на Краля по трудния начин. Каталунците наваксаха изоставане от цели 20 точки, за да стигнат до успех след продължение над Уникаха Малага с краен резултат 103:93 (15:29, 24:15, 21:21, 28:23, 15:5) в мадридската зала "УиЗинк Сентър", която е домакин на тазгодишното 85-о издание на надпреварата.

На 1/2-финалите Барса ще се изправи срещу Баскония, който пък елиминира Ховентут с 96:87. Двубоят е днес от 20:00, а три часа по-рано ще се изиграе първият мач за финално място между домакина Реал Мадрид и Тенерифе.

Мачът започна по катастрофален начин за Барселона, тъй като разочароващият напоследък тим на Уникаха поведе с 20 точки още в първата четвърт при 9:29. "Лос кулес" обаче най-после се събудиха от кошмара и изиграха много по-добра втора четвърт, чрез която се доближиха на само 5 точки изоставане от съперника си на полувремето - 39:44.

Brizuela roza el cielo: ¡Mejor anotación nacional en 30 años!

Уникаха все пак не позволи на Барса да се приближи още в резултата, като разликата остана пет точки и след края на третата част - 60:65. В последната четвърт баскетболистите на Шарунас Ясикевичус нанесоха дългочакания си удар със серия от 10:0, повеждайки едва за втори път в двубоя при 73:68. Преднината на каталунците дори достигна 9 точки, но с няколко страхотни изяви на лидера си Дарио Брисуела Уникаха отново си върна актива - 81:82 с 2 минути до края.

Кори Хигинс и Никола Миротич все пак вдъхнаха доза спокойствие в редиците на Барса и тимът на Шарас имаше две точки преднина преди последната атака в мача на Уникаха. Именно в нея Тим Абромайтис направи страхотна индивидуална изява, за да върне паритета на таблото и да вкара мача в продължение - 88:88.

El Barça logra la mayor remontada en la Copa del Rey

В допълнителните пет минути отново Хигинс бе главно действащо лице, тъй като той наниза последните седем точки в мача, за да затвърди полуфиналното място на Барселона - 103:93. Продължението ще се запомни и с изгонването на старши треньора на Уникаха Фотис Кацикарис, който натрупа две технически нарушения заради оспорване на съдийските отсъждания. След мача наставникът бе ядосан от решението на реферите да не отсъдят фаул срещу Абромайтис при изравнителния кош в края на редовното време.

Кори Хигинс завърши с 22 точки за Барселона, Ник Калатес изигра силен мач и приключи със 17/5/5, Никола Миротич вкара 16 точки, Алекс Абринес допринесе с 11, а Брандън Дейвис вкара 10 точки.

33-те точки на Дарио Брисуела не стигнаха за успех на Уникаха. Само още двама баскетболисти на Кацикарис завършиха с двуцифрен точков актив - Адам Вачински и Рубен Гереро с по 10 точки.