Левандовски порази любим съперник и вече чака короната си от ФИФА (видео)

Изключителният Роберт Левандовски направи поредния си силен мач и с два гола донесе важния успех на Байерн (Мюнхен) с 2:1 над Волфсбург в среща от 12-ия кръг на Бундеслигата. Баварците обаче продължават да са втори в класирането, но пък в събота гостуват на лидера Байер (Леверкузен) и ще има възможност да излязат на върха преди кратката пауза в шампионата.

Полският голаджия вече има 251 попадения в елита на германския футбол и се настройва за четвъртък вечер, когато се очаква да бъде избран за Футболист №1 на ФИФА за миналия сезон - най-голямото признание за него, след като “Златната топка” няма да бъде връчвана.

На "Алианц Арена" Максимилиан Филип се разписа за Волфсбург след само 5 минути игра. После обаче Лева обърна резултата с две попадения - едно в добавеното време на първата част и едно в 50-ата минута. Това пък е първо поражение за гостите през сезона, с което те напускат престижната компания на Ювентус, Милан и Байер (Леверкузен), които единствени са без загуба от тимовете от топ 5 първенствата в Европа.

Треньорът на Байерн Ханзи Флик реши да експериментира и рискуваше това да му изиграе лоша. За първи път той заложи едновременно от първата минута на Льорой Сане, Томас Мюлер, Серж Гнабри и Кингсли Коман. Никлас Зюле пък игра като десен защитник. Мюлер трябваше често да се връща назад в халфовата линия, а Гнабри атакуваше зад гърба на Левандовски. Почти през цялото първо полувреме Байерн изпитваше сериозни трудности, ни имаше шанс, че успя да изравни в самия му край. В 85-ата пък Мануел Нойер направи 100-процентово спасяване, с което също е с голяма роля за победата.

Волфсбург се представи сравнително силно и отправи цели 18 удара към вратата.

Офанзивната формация на Байерн доведе до чисто голово положение още в 4-ата минута, но Сане не успя да стреля, когато трябваше.

Минута по-късно Волфсбург нанесе първия си удар и топката спря в мрежата. Бившият футболист на Борусия (Дортмунд) Максимилиан Филип засече центриране на Кевин Мбабу и не даде шанс на Мануел Нойер - 1:0 за гостите.

Последва пропуск на Мюлер, койти остана под топката. Веднага след това съперникът пак застраши, но този път ударът на Йосип Брекало мина над гредата.
В 17-ата Левандовски излезе на първата си стрелкова позиция в 17-ата, но стражът Коен Кастеелс отрази. Последва пропуск и Гнабри.

Все пак шансът беше и с Байерн, след като в 29-ата Филип за малко да удвои аванса на Волфсбург, но топката се отби в тялото на Дейвид Алаба.
Последва спад в играта на баварците и чак в 44-ата Сане опита да застраши Кастеелс.
И все пак в даденото от съдията продължение на това първо полувреме Левандовски намери начин да засече с глава и Байерн изравни - 1:1.

На почивката не бяха извършени промени. Домакините имаха шанса бързо да поведат, след като Левандовски вкара за 2:1 в 50-ата минута. Tака той продължи да наказва съперника, на който преди пет години наниза пет гола за 9 минути.

Четири минути след това Филип за малко да изравни, след като се възползва от подхлъзване на футболист в червено, но шутът му беше право в ръцете на Нойер.

Байерн значително намали темпото, но и "вълците" не впечатляваха с нищо. Мачът си течеше спокойно до 85-ата, когато от нищото гостите създадоха две положения. Първо, резервата Бартош Биалек се озова сам срещу Нойер, но капитанът на домакините отрази изстрела му с впечатляваща намеса. След последвалия корнер вратарят спаси и удар на Вегхорст.