Балкан пречупи Черно море и се върна на победния път

Действащият шампион на България по баскетбол Балкан (Ботевград) спря негативната си серия от две поредни поражения в Националната Баскетболна Лига. Играчите на старши треньора Йовица Арсич постигнаха успех при гостуването си на Черно море Тича във Варна - 72:86 (13:19, 24:21, 14:28, 21:16) в среща от петия кръг на родния шампионат.

Победата е втора за сезона за ботевградчани, които се изкачват до четвъртата позиция във временното класиране с актив от 2-2. Варненци пък прекъснаха летежа си след двете последователни победи и допускат трета загуба през настоящата кампания - трето място и баланс от 2-3.

Дебют за Балкан направи новото попълнение Сияни Чеймбърс, който остави 9 точки, 2 асистенции и 1 отнета топка при 3/6 стрелба от игра за 15 минути. Мачът за ботевградчани пропусна плеймейкърът Станимир Маринов, който все още се възстановява от операция.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Балкан изненадващо стартира двубоя с цели шест грешки в офанзивен план, три от които на тежкото крило Тауан Ейджи, но все пак поведе с четири точки по средата на периода - 3:7. Георги Боянов обаче продължи доброто си представяне от предния мач и върна домакините напред в резултата - 9:7. Ботевградчани превъзмогнаха трудното начало и най-сетне показаха истинското си лице, след като реализираха осем поредни точки - 9:15.

Новото попълнение на гостите Сияни Чеймбърс пък вкара първите си точки със зелената фланелка броени секунди след влизането си в игра - 9:17. Черно море успя да свали две точки от дефицита си и така двата тима се оттеглиха на кратка почивка при 13:19 в полза на Балкан.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Александър Милов наниза кош и фаул за старт на втората четвърт, но след това Чеймбърс затвърди добрите впечатления с пет поредни точки за ботевградчани - 16:24. Разликата в резултата продължаваше да се държи в диапазона от 6 до 8 точки в следващите минути - 20:28. Последваха две поредни добри отигравания от страна на домакините, които се доближиха на само три точки от съперника си след тройки на Лъчезар Димитров и Александър Стойков - 26:29.

Балкан отново вдигна оборотите и поведе със седем точки при 31:38, но Димитров отбеляза тройка с фаул, за да намали отново до три пункта - 35:38 и минута оставащо време от втората четвърт.  Триточковата преднина в полза на Балкан се запази до самия край на полувремето - 37:40.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Гостите от Ботевград отново намериха правилния ритъм в играта си и за пореден път се отскубнаха в резултата - 42:51 след серия от 0:6. Шампионите най-сетне се добраха до заветната двуцифрена преднина след кош на Дарко Балабан, който след това наниза още една стрелба плюс фаул - 14 точки аванс при 42:56.

Божидар Аврамов дочака първата си тройка в мача след четири поредни пропуска и така вдигна аванса на своите до комфортните 18 точки при 48:66. Домакините очевидно позагубиха от идеите си в нападение и логично изгубиха частта с цели 14 точки - 14:28 и общ резултат 51:68.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Балкан уверено спираше опитите за обрат на съперника си, отговаряйки на всеки негов ход в нападение - 65:79 и 4 минути на таблото. Кошове на Марин Маринов и Давонтей Джордан до голяма степен убиха интригата в мача и позволиха на Балкан да диша спокойно при аванс от 15 точки с оставащи 2 минути - 68:83. Двубоят просто се доигра в последните 120 секунди и приключи при резултат 72:86 в полза на гостите.

Давонтей Джордан поведе победителите с 20 точки и 7 борби, Тауан Ейджи добави 14 пункта и 7 овладени топки за 18 минути игра, Дарко Балабан се разписа с 13 точки, 8 борби и 4 асистенции, Димитър Димитров оформи "дабъл-дабъл" от 11 точки и 10 борби, а Крис Минков се разписа с 10 точки и 7 асистенции.

За Черно море нов силен мач изигра Георги Боянов, който записа 24 точки, 8 борби, 4 асистенции и 4 отнети топки. Александър Милов допълни с 12 точки и 4 борби от пейката на варненци.