Агресивен Рилски спортист не остави шансове на Балкан, шампионите отново без успех в Ботевград

Рилски спортист продължава да лети в Националната Баскетболна Лига. Отборът на Людмил Хаджисотиров постигна петата си поредна победа от началото на сезона, след като надви действащия шампион на страната Балкан с 80:87 (21:17, 12;21, 19:22, 28:27) в "Арена Ботевград".

По този начин самоковци излизат временно на първата позиция в класирането с пет успеха и едно поражение. Балкан пък продължава да върви без победа на домакинска територия, като тимът е с актив от 2 верни стъпки и 3 загуби. Днес от ротацията на домакините отсъстваха контузеният плеймейкър Станимир Маринов и центърът Денислав Вутев. За гостите Тихомир Желев не взе участие, а Павлин Иванов игра с болки.

Рилски спечели борбата в подкошието, след като взе осем борби повече от съперника си - 34 срещу 42. Самоковци бяха много по-агресивият отбор, а доказателство за това е броят на опитани стрелби от наказателната линия - 7/9 за Балкан и 23/29 за "Рилецо".

Балкан ще трябва да се съвземе много бързо след това поражение, тъй като в събота предстои много тежък мач с непобедения до този момент отбор на Левски Лукойл. Мачът е в събота от 19:00 в зала "Универсиада".

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Балкан започна двубоя със серия от 7:2 чрез кошове на Балабан, Грозев и Джордан, но Карвачо върна две за Рилски. Гостите допускаха доста грешни отигравания в нападение в първите минути, което позволи на ботевградчани да поддържат аванс от пет точки при преполовяването на частта - 12:7. Давонтей Джордан наниза дълга двойка и така авансът на Балкан се покачи на седем точки - 16:9.

Рилски се завърна по-мотивиран на паркета след таймаута и отбеляза бързи пет точки, за да стопи разликата до само две - 16:14. Все пак шампионите отговориха на своя съперник и отново дръпнаха на седем аванс след точни изстрели на Сияни Чеймбърс и Минков - 21:14. Последният кош в частта бе дело на Павлин Иванов, който отбеляза тройка за 21:17.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Втората четвърт стартира с два бързи фаула на Балкан и три точки от линията в актива на Рилски, след които преднината на Балкан се стопи до само една точка - 21:20. Самоковци увеличиха серията си до 0:5 във втората част след кош на Деян Карамфилов и за пръв път в мача поведоха в резултата - 21:22. Домакините се стегнаха в следващите минути и не позволиха на опонента си да се измъква. Сияни Чеймбърс блесна с две поредни отнети топки и четири точки на бърза атака, които донесоха пет пункта аванс на Балкан - 31:26.

Мачът обаче продължаваше да се върти около равенството, след като Алекс Симеонов изравни резултата при 33:33. Балкан не успя да се разпише в последните три минути от периода и това позволи на Рилски спортист да поведе в резултата с пет точки след кошове на Карвачо и Павлин Иванов - 33:38 след края на първото полувреме.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

След като Балкан неколкократно стигаше до седемточков аванс в първото полувреме, то сега Рилски отвърна със същото и вдигна разликата в резултата на седем при 35:42 в първите минути от третата част. Карвачо за пореден път бе като стена в подкошието си, блокирайки Ейджи, а секунди по-късно Алекс Симеонов позволи на своя отбор да се отскубне на девет точки - 38:47. Най-сетне последва нещо хубаво от страна на домакините, които стартираха серия от 7:0, доближавайки се на две точки от съперника си - 45:47.

Павлин Иванов и компания поохладиха ентусиазма на домакините, които допуснаха ужасни грешки при изнасяне и така активът на "Рилецо" отново стана 8 точки - 50:58. Джордан и Карамфилов си размениха по една точна стрелба, като двата отбора влязоха в последните десет минути при разлика от 8 пункта - 52:60.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Поредицата от грешки от страна на играчите на Йовица Арсич доведе до неспортсменско и пето лично нарушение на Давонтей Джордан, а Рилски спортист вече се добра до двуцифрения точков актив - 57:67. Втората тройка на Ейджи и два успешни наказателни от Чеймъбрс вдъхнаха живот в редиците на Балкан - 62:67. Самоковци набързо се добраха до "бонуса" и отново се измъкнаха на осем пункта, но Аврамов върна отбора си на пет пасив след кош и фаул - 67:72.

Карвачо и Браун си свършиха работата в следващите три нападения и активът на гостите отново се покачи на двете цифри - 11 точки при 67:78. Рилски спортист не позволи на домакините да осъществят обрат в последните минути от срещата и си занесоха победата в Самоков - 80:87.

Топреализаторът на Рилски спортист Павлин Иванов отново бе лидер на тима си с 19 точки и 6 асистенции. Брандън Браун добави 17 пункта и 7 завършващи подавания, Алекс Симеонов се включи от скамейката с 13 точки и 8 борби, Николас Карвачо оформи "дабъл-дабъл" от 12 пункта и 17 овладени топки плюс 4 чадъра, а Мирослав Васов вкара 10 точки.

За Балкан Божидар Аврамов бе най-добър със 17 точки, рожденикът Сияни Чеймъбрс добави 15 точки и 6 асистенции, Дарко Балабан се разписа с 14 пункта и 8 борби, а Давонтей Джордан вкара 11 точки и направи 6 асистенции.

БАЛКАН: Давонтей Джордан 11, Крис Минков 8, Николай Грозев 2, Димитър Димитров 5, Дарко Балабан 14 (Божидар Аврамов 17, Сияни Чеймбърс 15, Тауан Ейджи 8)

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Брандън Браун 17, Павлин Иванов 19, Златин Георгиев 7, Алекс Симеонов 13, Николас Карвачо 12 (Мирослав Васов 10, Деян Карамфилов 6, Тери Портър 3, Николай Георгиев)

СЪДИИ: Мартин Хорозов, Ивайло Ресиловски, Младен Субашиев

СНИМКИ: Балкан