Левски спря Локо (Пд) в дебюта на Стоянович (видео+галерия)

Отборът на Левски се завърна към победите в дебюта на новия наставник Славиша Стоянович. "Сините", които се завърнаха към футбола след повече от един месец, надвиха с 1:0 Локомотив (Пловдив) в отложен мач от 12-ия кръг на efbet Лига. Единственото попадение на стадион "Георги Аспарухов" бе дело на Найджъл Робърта в 35-ата минута от дузпа, който се отпуши през тази кампания. Успехът е първи за столичани от 19 септември, когато победиха с 3:0 ЦСКА 1948, след което последваха пет мача за гранда с едва една спечелена точка в първенството.

Сблъсъкът със "смърфовете" бе първи от 31 дни за 26-кратните шампиони, които имаха сериозни проблеми с пандемията от COVID-19. Над 17-18 футболисти бяха зразени и три мача на тима бяха отложени, а едва от понеделник отборът започна да тренира заедно.

Стоянович пък се завърна с успех на "Герена" точно две години, след като напусна клуба. Последната победа на треньора начело на Левски бе на 15 декември 2018 година срещу Етър (2:1). Мачът с пловдивчани бе №20 на бившия треньор на Цървена звезда със "сините", като изведе тима до 13-и успех.

Това бе едва четвъртата победа от 12 мача за Левски, която изкачи тима на девето място с 14 точки. Пловдивчани пък прекъснаха серията си от осем поредни двубоя без поражение. "Черно-белите" нямаха загуба от 12 септември, когато отстъпиха с 1:3 на лидера Лудогорец в Разград. Клубът на Христо Крушарски пропусна да излезе на върха, като остана на второ място с 27 точки от 14 срещи.

Славиша Стоянович заложи на капитана Николай Михайлов, а Ивайло Найденов, Живко Атанасов, Алекс Петков и дебютантът Патрик-Габриел Галчев бяха в защита. Мартин Райнов и Тома Даске бяха опорните халфове, а Илия Юруков бе плеймейкър. Насиру Мохамед и Здравко Димитров действаха на двата фланга, а Найджъл Робърта водеше атаката.

Александър Тунчев пък заложи на същите 11, които донесоха най-голямата победа в историята на пловдивското дерби с Ботев - 6:0.

Мартин Луков бе вратар, а Милош Петрович, Лукас Масоеро и Диниш Алмейда бяха тримата защитници. Бирсент Карагерен, Момчил Цветанов, Парвиз Умарбаев, Петър Витанов и Лукас Салинас действаха зад Димитър Илиев и Георги Минчев.

Левски - Локомотив (Пловдив)@@@Живко Атанасов пропусна да се разпише в 9-ата минута след центриране на Димитров от фаул. Бранителят прати топката в аут от добра позиция. Съдията Валентин Железов отмени попадение на Найджъл Робърта в 16-ата минута, тъй като преди това Насиру Мохамед игра с ръка.

При тази атака Петрович се контузи и бе заменен от Кристиян Гомис.

"Смърфовете" играеха в отбрана и разчитаха на контраатаки, като при една от тях Цветанов центрира добре, но Минчев не успя да засече топката. В 35-ата минута Левски поведе след точно изпълнена дузпа от Найджъл Робърта. Мохамед преодоля на скорост Алмейда и влезе в наказателното поле, но след леко съприкосновение с Витанов падна на земята. Крилото на "сините" имаше предимство пред бившия играч на ЦСКА. Робърта пък отбеляза своето първо попадение за сезона. Нападателят не се бе разписвал от над пет месеца. Нидерландецът, който има вече 12 попадения за клуба, нямаше гол от 28 юни, когато донесе успеха с 2:1 над Берое насред Стара Загора.

Втората част започна с две центрирания на Цветанов, но без да трябва Михайлов да се намесва. В 59-ата минута Робърта малко случайно можеше да удвои. Халфът Юруков изведе Робърта, но Мосоро при опита да изчисти топката  стреля в нападателя, а след рикошет кълбото мина на сантиметри от гредата. Десет минути по-късно бе и най-чистото положение на "смърфовете". Резервата Гомис стреля с глава от три метра, но топката мина на сантиметри от дясната греда на "сините".

В останалите минути "сините" пазеха резултата и разчитаха на контраатаки. Илия Димитров влезе за домакините, а накрая и Стивън Петков. Левски успя да запази своята преднина и прекъсна серията си.

След последния съдийски сигнал играчите на Левски празнуваха, тъй като напрежението и финансовите проблеми в клуба са много, дългата пауза без качествен тренировъчен процес и битката с коронавирус също оказаха влияние.  Така тимът на едва няколко тренировки след повече от месец стигна до трите точки срещу един от най-силните отбори в първенството.

Сега предстои маратон от мачове за столичани преди паузата - Арда, Берое, Царско село и ЦСКА-София.
Димитър Илиев и компания пък ще се опитат да завършат година с победи срещу Ботев (Враца) и Славия, за да си гарантират минимум второто място.

ЛЕВСКИ - ЛОКОМОТИВ (ПЛОВДИВ) 1:0

1:0 Робърта (35-д)