Николай Бухалов е единственият български спортист с две титли от една Олимпиада, спечелени в едноместното кану в Барселона'92, бронзов медалист и от Сеул'88, има и седем световни титли, безброй победи в други състезания. Преминал и през треньорското поприще, включително и на националния отбор, Бухалов днес е президент на родната федерация по кану-каяк.
- Г-н Бухалов, мерките срещу коронавируса вече са разхлабени, възстановява ли се нормалният тренировъчен процес в кану-каяка?
- Да, полека-лека спортният живот и при нас се завръща към нормалния си ритъм. Донякъде проблемът е, че имаше дълга пауза, но състезателите са вече на вода. Когато човек изгуби навиците си в спорта, както се случи заради карантината, по-трудно ги възстановява после.
- Когато вие бяхте състезател, имаше много сериозна централизирана подготовка на националния отбор, респективно успехи. Сега предвиждат ли се лагери за най-добрите ни състезатели?
- Имаме 4-5 момчета в националния отбор и им предоставяме всички условия според възможностите си. Днес животът изобщо е съвсем различен от преди 20-30 години, така че и в спорта е различно. Имаме млади състезатели, които подготвяме да представят страната ни, но повечето предпочитат да се занимават индивидуално с лични треньори. Демокрацията е хубаво нещо, но на моменти някои я разбират криво. А в спорта е нужна голяма дисциплина, иначе няма постижения. Днес ни се налага да разчитаме, че спортистите ще си я налагат сами, а това невинаги се получава.
- COVID-19 провали ли сезона в кану-каяка?
- За жалост, да! Остана ни само един старт, който бе предвиден като част от веригата за Световната купа и световно първенство, но за неолимпийските дисциплини. И двете през септември. Тук също мислим да направим един или два старта.
- Неотдавна най-изявената ни състезателка в кануто Станилия Стаменова призна, че е разколебана, предвид отлагането на Олимпийските игри...
- Станилия тренира, тя е много сериозен и отговорен човек. Квалификациите за Токио 2020 в нейната дисциплина бяха отложени и сега не се знае кога ще се проведат. Това е обезсърчително наистина, но тя е боец и ще се справи в ситуацията, вярваме в нея. Друг е въпросът, че след като Олимпиадата ще е догодина, би трябвало всички квалификации от 2019 г. да бъдат отменени и да се проведат отново.
- Нови квалификации означава нов тренировъчен план, а все пак след четири години ще има и следваща олимпиада, за която трябва вече да мислите, макар тази в Токио да не се е провела. Как ще стане това?
- Доста е сложно, наистина. Въпреки ситуацията ние сме приели план за развитие до 2024 г. и започваме да работим по него. Независимо че всичко с олимпиадата, която трябваше да се провежда в момента, се обърка тотално. Предвид ситуацията на държавно ниво трябва да се промени цялостната стратегия за развитието на спорта. И дано проблемът с този коронавирус да катализира генерална промяна в отношението на държавата към спорта. Не можем да гледаме само мъжете и жените, олимпийските спортове. Трябва политиката да се ориентира към децата, в училищата, да обхване максимално широк кръг от тях. И това не може да е някаква стратегия "2024" или "2028", когато са олимпиадите, а да е неизменна политика и грижа от страна на държавата. От една страна, е важно здравето на подрастващите, а, от друга, когато се възпитават навици, когато се създава интерес към спорта сред младите, то тогава можем да говорим за високи постижения, медали и титли. Не говоря само за нашия спорт, а въобще. Други хора да кажат през комунизма хубаво ли беше или не, но имаше грижа децата да спортуват. Имаха отправна точка, база за стъпване, мотивация да се занимават с това и в бъдеще. След това имаше кадри и грижа за високия спорт. Да не смятаме спечелените медали и титли от онова време и тези от през 90-те години от натрупаната инерция. Днес времената са други и държавата трябва да се замисли за адекватни решения. Говоря за спорта, но това е валидно и за всяка друга сфера на обществото и икономиката.
"България Днес"