Ман Сити сгази пореден съперник (видео)

Манчестър Сити демонстрира впечатляваща форма във втори пореден мач. Отборът на Джосеп Гуардиола разгроми Бърнли с 5:0 в последен двубой от 30-ия кръг на Премиър лийг. Фил Фодън и Рияд Марез вкараха по два гола, а един добави Давид Силва.

Преди няколко дни "гражданите" не срещнаха проблеми срещу Арсенал (3:0), а сега взеха лесни 3 точки срещу стабилно представящия се тим на Бърнли, като по този начин намалиха изоставането си от бъдещия шампион Ливърпул на 20 точки. Това означава, че "червените" няма как да си осигурят титлата при домакинството на Кристъл Палас, но могат да го направят в прекия двубой със Сити на 2 юли.

Гостите пристигнаха на "Етихад Стейдиъм" след серия от 7 мача без загуба преди прекъсването на първенството. Поредицата на тима на Шон Дайк включваше победи срещу Манчестър Юнайтед и Лестър, както и равенства срещу Арсенал и Тотнъм.
Джосеп Гуардиола заложи в предни позиции на Серхио Агуеро, Рияд Марез и Бернардо Силва, а тримата в халфовата линия бяха Давид Силва, Родриго Ернандес и Фил Фодън. На вратата бе Едерсон, а в защита действаха Жоао Кансело, Фернандиньо, Николас Отаменди и Олександър Зинченко.
Сред резервите бяха оставени доста от обичайните титуляри, начело с Кевин Де Бройне, Илкай Гюндоган и Рахийм Стърлинг. Льорой Сане, който до дни се очаква да премине в Байерн (Мюнхен), също бе на пейката. Общо промените в сравнение с мача срещу Арсенал бяха 8.
Матей Видра и Джей Родригес бяха двамата нападатели в стартовия състав на Бърнли. Дуайт Макнийл и Джош Браунхил играеха по двата фланга в средата на терена, а двойка вътрешни халфове бяха Джак Корк и Ашли Уестууд. Сред титулярите имаше цели 10 англичани - нещо, което нито един отбор не бе правил в мач от Премиър лийг след Мидълзбро през май 2006 година.
Заради контузии двубоя пропускат Ашли Барнс, Йохан Берг Гудмундсон и Крис Ууд.
Началото не беше изненадващо. Футболистите на Гуардиола си подаваха продължително топката и търпеливо търсеха пролуки в защитата на Бърнли. Такива обаче нямаше, защото гостите се бранеха много организирано и нито за миг не нарушаваха първоначалния си план.
В 17-ата минута Давид Силва напредна и с хитър пас се опита да намери Марез. Алжирецът беше изпреварен от съотборника си Бернардо Силва, който с по-слабия си ляв крак прати топката в аут. Натискът на "гражданите" се усили и голът не закъсня. След късо изпълнен корнер Бернардо Силва подаде на Фодън, който шутира изненадващо за Ник Поуп и изведе домакините напред в резултата. Младата надежда на Сити имаше само един гол в предишните си 32 мача, но сега се разписа в два поредния двубоя.
Озовали се в ролята на догонващи, играчите на Бърнли положиха усилия да изнесат дсйтвията по-далеч от вратата си, но това не беше лесна задача. В 31-ата минута още един корнер затрудни гостите, но топката все пак беше изчистена. В 35-ата Агуеро сстреля, но ударът му бе блокиран. Зинченко също опита да удвои аванса на Ман Сити, но този път Поул не позволи да бъде заварен неподготвен.
В края на полувремето "гражданите" вдигнаха темпото и с нови два гола убиха интригата. Първо Марез вкара за 2:0 с много красив гол след дълъг пас на Фернандиньо и самостоятелен пробив. Бившият ас на Лестър с лекота финтира Чарли Тейлър и прати топката в далечния ъгъл. Малко преди почивката Бен Мий фаулира в наказателното поле Агуеро и след преразглеждане на ситуацията с ВАР реферът Андре Маринър посочи бялата точка. Дузпата беше изпълнена от Марез, който спокойно реализира.
При нарушението Агуеро получи контузия, а Гуардиола дори не дочака края на първата част и го замени с Габриел Жезус.
В 51-ата минута поредният корнер доведе до четвърти гол за домакините. Ситуацията много наподобяваше тази при първото попадение, но вместо да стреля, Фодън комбинира с Бернардо Силва, а той намери свободния Давид Силва и ветеранът не сбърка.
След час игра Гуардиола смени Марез и Фернандиньо с Де Бройне и Лапорт. "Гражданите" продължиха да доминират и в 63-ата минута резултатът стана 5:0. Габриел Жезус можеше и сам да завърши атаката, но предпочете да пусне към непокрития Фодън и той вкара за втори път в мача.
От бойката съпротива на Бърнли в началото нямаше и помен. Жезус и Де Бройне пропуснаха от чисти позиции. В 79-ата минута Гуардиола даде шанс и на Сане, който смени направилия отличен мач Фил Фодън.
В края Сити реши, че няма нужда да унижава повече съперника. "Гражданите" вече имат 76 гола през сезона, а в следващия кръг ще гостуват на Челси в Лондон. За Бърнли предстои домакинство на Уотфорд.