Без такава арена държавата ни беше саката

Без такава арена държавата ни беше саката

Шефът на новата многофункционалната зала в София Венци Генков не е непознато име в българския спорт. От 80-те години на миналия век до сега с известни прекъсвания е бил начело на баскетбола в “Славия”, после в ръководството на футболния клуб на “белите” и негов зам.-председател. Освен това Генков е бил в управата на федерацията по лека атлетика и шеф на българския колоездачен съюз. Работил е също така в Италия и Русия. От близо година е директор на залата, която ще бъде открита на 24 юли.

- Г-н Генков, строителството приключва, започва същинската работа по менажирането на залата и нейната експлоатация...

- Да, строителството приключва, но още в началото искам да кажа много добри думи за “Главболгарстрой”. Първата копка бе направена на 11 ноември 2009 г. Откриването ще е на 24 юли 2011-а. Свършиха си работата много качествено и много бързо. Вижда се какво е направено. Но наистина - сериозната работа за нас тепърва предстои. Преди това ще направим едно откриване със спортни събития, концерти и шоупрограми, каквото арената заслужава...

- Как ще функционира залата?

- Залата е в капитала на Национална спортна база (НСБ) ЕАД, която е държавно търговско дружество и трябва да работи съобразно пазара, да формира пазарни цени. Докато спортът и културата ни не са в такова състояние в момента, че да могат да покрият реалните си разходи, когато наемат залата. Това все пак е най-големият обект в България. Примерно НДК има 5000 места за концерти, при нас ще са 20 хиляди. Но и разходите ни за поддръжка ще са огромни. Издръжката на година ще е около милион и половина лева. Само токът по наши изчисления ще е около 3000 лв. на ден. Като през лятото в най-топлите дни вероятно охлаждането ще струва повече от отоплението през най-студените през зимата. Тук не включвам фонд работна заплата. Между 60 и 80 души ще работят в залата, като това е един съкратен щат с оглед необходимото. Залата ще функционира като част от НСБ, която обединява 24 спортни обекта в цялата страна и това ни дава голяма сигурност.

- Кога арената ще може да се самоиздържа?

- Това е голямата ни цел, но едва ли ще случи по-рано от 2014-а, дори 2015-а година. Защото е известно, че домакинството на големи международни спортни първенства се взема години напред и това е тежък и сложен процес. Тук идваха шефовете на световния тенис, културизъм и фехтовка. Харесаха това, което видяха. Инициативата трябва да е на съответните федерации, които в сътрудничество с нас да искат домакинства. Смятам, че още догодина има голям шанс финалите на Световната волейболна лига да са тук.

- Но вече има договорени големи състезания...

- След откриването, на което се надявам да има голям баскетболен или волейболен мач (б.а. - най-вероятно със Сърбия), на 18 и 19 август приемаме Световната купа по художествена гимнастика и използвам случая да поканя не само всички софиянци да си припомнят славните дни на този български спорт и да дойдат. Около месец по-късно идва световното първенство по акробатичен рокендрол - много атрактивен и много масов шампионат. След това се появяват вече и концерти в календара ни. Мога да кажа, че през ноември ще пристигне световна звезда от най-голям калибър, която не е идвала в България. По отношение на акустиката залата е така направена, че да е сред най-добрите в света, подчертавам го дебело. Очаквам и традиционният автосалон на София да е при нас - в залата може да влязат дори тирове.

- Откъде черпите опит?

- Проектантите са черпили опит от Београдска арена, Загреб, Будапеща, три зали в Италия. А по отношение на експлоатацията бях наскоро в САЩ на собствени разноски, видях много зали, разговарях с хората, които ги ръководят и менажират - Маями, Орландо, Тампа, Ню Йорк и Ню Джърси...

- Каква заетост трябва да се гони на залата, защото това е основният показател, по който една арена става работеща, а след това и печеливша?

- Имаме 52 уикенда в годината. При всички случаи трябва да се гонят годишно между 40-45 големи събития, основно спортни и музикални. Като всяко от тях изисква подготовка - за един концерт примерно залата е ангажирана между 3 и 5 дни за монтиране на сцени, манежи и други. Повече от едно събитие седмично трудно може да се приеме. Но това може да се случи след 3-4 години, когато ни научат, че сме добри организатори и т.н. Но част от спортните мероприятия не може да са печеливши, а ние си имаме ниво на разходи, от които няма как да отстъпваме. Затова и мястото ни в НСБ не подлежи на съмнение. Трябва да сме наясно, че това е национален обект, който влиза сред най-големите зали на Балканите и в Европа. В този смисъл София и България получават нещо значимо. Без такава зала държавата ни бе просто саката.

- Как ще се казва залата, все пак...

- Все още не мога да кажа. Ще го реши една комисия, която се формира между спортното министерство, Столична община и НСБ. Идеята е да се сключи договор със спонсор, да се продаде името.

- Какъв ще е наемът на ден за голямата арена?

- Някъде между 12 000 и 15 000 лева. Това е сравнително ниска цена, съобразена с разходите ни и дори при нея сме на загуба. Но трябва да започнем отнякъде. В момента тренировъчната зала се наема на символичните 40 лв. на час, като се има предвид, че още се строи около нея. Интересът към малката зала е доста голям. Вече има редовни баскетболни тренировки, играха се мачове от шампионатите, тук бе държавното първенство по фехтовка, която бележи бум в масовостта.

- И все пак - ще може ли да се заледява полето?

- Предстои да се реши, но това не е спешен въпрос. Може да се случи и след това. Трябват още около 600 000 евро за инсталацията за заледяване. Ако стане, в залата ще може да се практикуват общо 37 спорта. Към момента са 32. В процеса на строителството постоянно разширявахме списъка, като заданието за проектиране отпреди повече от 2 години е било само за 7 спорта...

Николай Кръстев, ТРУД

Снимки: ИВАН БЪЧВАРОВ, SPORTAL.BG

ФОТОГАЛЕРИЯ на НОВАТА ЗАЛА - ТУК!!!

Следвай ни:

Още от Волейбол

Виж всички