Евгени Иванов-Пушката: Имам морал да бъде политик

Евгени Иванов-Пушката: Имам морал да бъде политик

Евгени Иванов-Пушката е роден на 3 юни 1974 г. Започнал кариерата си в ЦСКА, Евгени години наред е титулярен централен блокировач в националния отбор по волейбол. Бронзов медалист от световното първенство в Токио през 2006 г. и от Световната купа в Япония 2007 г. Миналата година той сложи край на състезателната си кариера. В момента коментира мачовете от Световната лига на националния отбор, като сподели мнението си за тима и за случващото се в страната пред "България Днес".

- Евгени, стоя ли буден до пет сутринта, за да гледаш мачовете със САЩ?
- За съжаление не успях. Но пък двубоите с Аржентина в София ги изгледах от "първа линия". Ако трябва да съм честен, в началото не мислех, че нашите ще се справят толкова добре. За мен реалното място преди началото беше около трето-четвърто в групата. Радвам  се, че прогнозата ми се оказа невярна. Момчетата се справят перфектно. Ако продължават в същия дух, имат шанс да влязат във финалите на Световната лига.
- Стартирахме лигата без двама от основните централни блокировачи - контузените Теодор Тодоров и Николай Николов. Ти като бивш център как ще коментираш играта на заместниците им?
- Най-хубавото е, че до момента Виктор Йосифов, Светослав Гоцев и Стоян Самунев са здрави. Справят се много добре. Виктор избухна срещу Щатите, но качествата му са си безспорни и той ги демонстрира почти непрекъснато. Неслучайно стана най-добрият блокировач преди години, неслучайно играе в националния отбор вече трета година като титуляр. Светослав Гоцев и Самунев са по-скоро в ролята на дебютанти, но до момента показват, че могат да изнесат важните двубои.
- Много критики след първите мачове с Франция отнесе посрещачът Тодор Скримов. На теб как ти се видя играта му? 
- Тодор повдигна много очакванията към себе си на олимпиадата в Лондон миналата година. Тогава направи страхотни мачове и  хората решиха, че може да играе на това ниво непрекъснато. Сега някои вече смятат, че това на олимпиадата е било пикът в кариерата му. Надявам се да не е така и момчето да продължи да се развива. 
- Защо в Италия и Полша клубовете харесват играта на младия Ники Пенчев като посрещач, а у нас винаги има дебати дали да бъде преквалифициран на либеро, дали въобще да е в националния?
- Защото в България имаме около 2 милиона души, които мислят, че спокойно могат да бъдат треньори на националния отбор! Всеки дава мнения, всеки е компетентен и разбира повече от всички останали. Едно е ясно - момчето определено има качества и това не може да му се отрече. Въпросът е доколко може да ги разгърне в националния отбор. Защото има състезатели, които на клубно ниво са невероятни, но на национално не могат да се реализират. Както и обратното. 
- Още миналата година след фурора на олимпиадата се коментираше, че нашият отбор играе добре само когато никой не очаква големи постижения от него. Но когато победите дойдат и очакванията се вдигнат, веднага идват загубите. Ти съгласен ли си с това мнение?
- До някаква степен това винаги ще влияе на отбора. И сега в първите мачове от Световната лига срещу Франция очакванията към момчетата бяха големи и те започнаха с трудна победа. Но успяха много бързо да излязат от това състояние, което е похвално. И занапред ще им е тежко, защото хората винаги очакват победи. 
- Как щеше да изглежда отборът, ако в него беше един от основните състезатели доскоро - Матей Казийски?
- Ваденето на един състезател или добавянето на друг може коренно да промени облика на отбора - за добро или за лошо. Не бих се намесил в спора дали с Матей отборът ни ще е по-силен или по-слаб. В момента виждаме, че без Казийски момчета се справят. Дали с него щяха да се справят по-добре никой не може да знае. Не искам да коментирам напускането му на националния отбор миналото лято. Видяхме се тогава, каквото има - си го казахме. 
- Като бивш състезател сърбят ли те ръцете отново да облечеш екипа?
- Не. Достатъчно съм дал на волейбола и волейболът ми е дал достатъчно. Тази страница е приключена за мен. В момента съм  зает с агенцията, която направихме с друг бивш национал - Светозар Иванов. В България може да се развива спорт, но е много по-трудно предвид нормативната база. Има голяма незаинтересованост от страна на бизнеса, защото при сегашните закони не му е изгодно да инвестира в спорта. 
- Намират ли се все още деца, които искат да се занимават с волейбол?
- Ще ти отговоря с един пример. Неотдавна разговарях с един сръбски треньор. Като му споделих, че в България трябва да търсим деца, за да ги запишем да тренират, той ми каза, че сме ненормални! Каза още, че на една негова тренировка вътре са 15 деца, а още 100 отвън чакат да влязат в залата. 
- Но знаеш, че в Сърбия в залата покривът не тече, а зимата вътре не е 5 градуса, както е при нас.
- Така опираме до много различни битови и финансови положения. Но има и нещо друго. Сърбинът ми каза така: "Когато бащата доведе детето си в залата, той ми заявява: "Ти си му баща, майка, прави с него каквото искаш, аз съм ти го довел да го тренираш." А при нас имам случаи, в които идват родителите и се почва: "Сега няма да му се караш, ще го пускаш да играе постоянно, няма да го държиш на пейката, той ще е непрекъснато най-добрият и ще му го казваш постоянно." Ами, извинявай, друже - така няма да стане!
- Цялата държава е разтърсена от протести. За волейболистите пък се говори, че са с "робска психика", подписват безропотно "заробващи договори" и никога не си търсят правата. Толкова голям страх ли цари след вас?
- Това волейболистите сами трябва да коментират. Всеки човек си има своите подбуди да прави нещо или да не го прави. 
- Новият волейболен сезон в Европа се очертава под знака на финансовата криза. Дори световният клубен и европейски шампион Тренто бе ударен от нея. Има ли опасност този спорт да изчезне по финансови причини?
- Моето мнение по този въпрос е по-различно. През последните години се наливаха доста пари във волейбола и може би балонът се наду малко повече, отколкото трябва. Най-вероятно сега се опитва да се върне в по-нормално състояние и нещата да започнат на чисто. 
- Да, но пък всички волейболисти коментират, че заплатата дори на най-добрия волейболист е наполовина на тази на средна ръка футболист? 
- Така е, но между футбола и волейбола няма абсолютно никакви допирни точки. По принцип не е нормално да има толкова големи заплати и при футболистите.
- Един ден би ли се захванал с политика - както го направи бившият капитан на националния отбор Пламен Константинов?
- Един ден - може би да. Мога да кажа за себе си, че имам качества да го направя, защото имам морал! За да си добър политик в България, на първо място трябва да имаш морал.
- Илиана Раева сега прави партия, събира именити спортисти в нея. На теб обади ли ти се? Би ли влязъл в такава формация? 
- Не е говорила с мен и не съм запознат с идеите й. Ако ме потърсят, може да се видим, да обсъдим някои неща, да видя дали ми харесат нейните идеи. Чак тогава мога да дам отговор.

Бисерка БОРИСОВА, в. "България Днес"
Следвай ни:

Още от Волейбол

Виж всички